Kerpiç Evlerin Korunması İsteniyor

Malatya'nın Darende ilçesi Aşağı Ulupınar Kasabasında bulunan kerpiç ivlerinin koruma altına alınması istendi.

Kerpiç Evlerin Korunması İsteniyor Malatya İlçe

 Aşağı Ulupınar Belediye Başkanı Sayın Sezai Gürbüz, ÇEKÜL Vakfı Malatya Bölge Koordinatörü Bekir Sözen ve ÇEKÜL Vakfı Balaban Belde temsilcisi Mehmet Önder'in katıldığı incelemede; bugüne kadar bozulmadan gelen, arada fazla betonlaşma olmayan, geleneksel kerpiç mimarili ev ve sokakların bulunduğu cadde korunup gelecek kuşaklara taşınmasının önemi vurgulandı.

ÇEKÜL Vakfı Malatya Bölge Koordinatörü Bekir Sözen yaptığı açıklamada, "Aşağı Ulupınar Kasabasında bulunan ve hiç bozulmadan günümüze kadar uzanan yaklaşık 200 yıllık kerpiç evlerde incelemeler yapıldı. Ayrıca Belde ekonomisine ve Belde halkına gelir getirebilir ortamlar sağlamanın yanı sıra rahat yaşanabilir mekanlar oluşturmak için neler yapılabilir konusu incelenerek yol haritası taslağı oluşturuldu" dedi.

Tarihi evler hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Sezai Gürbüz, "Restore çalışmalarına başlanılan Balaban evleri gibi köklü tarihe sahip Aşağı Ulu pınar evlerini bakımsızlık ve yok olmadan kurtararak Malatya'mıza kazandırmalıyız. Bu konuda hassasiyetini bildiğimiz Sayın Valimiz Doç. Dr. Ulvi Saran başta olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluş yetkililerden de destek bekliyoruz, biz ön çalışmalara başladık"ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 65
Bu Ay : 16201
Toplam : 16201

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom