Vekil Dayatması Geleneği Bozdu

Malatya'da 5 AKP, 1 CHP milletvekili sayısı geleneği 2018 Malatya seçimlerinde bozuldu. Yeni formül 4 AKP, 1 CHP, 1 MHP olarak değişti.

Vekil Dayatması Geleneği Bozdu Malatya Siyaset

AK Parti Malatya'da 1 Kasım 2015 seçimlerine göre % 15'e yakın düşüş yaşadı. MHP malatyada oyunu % 7 civarında arttırdı. MHP'den İYİ Partiye geçişlerin de olduğu göz önüne alınırsa aslında AKP'den MHP'ye % 9-10 civarında bir oyun kaydığı görülüyor. CHP'nin ise oylarının %1'i HDP'ye kaydı. Bazı seçmenlerin ise başkanlık için oy kullandı.

Malatya'da gelenek bozuldu. Birçok vatandaşın beğenmedikleri adayların dayatma ile listeye girmesine tepki verdikleri öğrenildi. Vatandaşlar Hükümet kendine çeki düzen versin, bizim Tayyip Erdoğanı desteklediğimiz vekilleri de desteklediğimiz anlamına gelmiyor dendi. Nitekim Başkan adayı Recep Tayyip Erdoğan % 70'e yakın oy aldı. En çok tepkiyi başta Öznur Çalık ve ardından da Ahmet Çakır'a tepkiden, bir kısmının da ithal (5. ve 6. milletveli adayları) vekil adaylarına tepki gösterdikleri anlaşıldı. Ayrıca, İhsan Koca'nın yeniden il başkanı atanması ayrı bir tepki kaynağı olartak karşımıza çıktı.Tepki gösterenler için MHP adayı Fendoğlu AK Partililer için gidebilecekleri en mantıklı seçimdi. MHP Malatya İl Başkanlığının sağladığı oy artışı ile 19 yıl aradan sonra tekrar vekil çıkarması da buna delil niteliğinde.

Malatya İlçelerinde seçim sonuçları ise şöyle:

Halk ayrıştırıcı bir uslup yerine AK Partiyi MHP ile ortak çalışmaya sevketti. Güvenlik politikalarının şimdikisi gibi devam edeceğini, tekrardan barış sürecine girilmeyeceği söylememiz yanlış olmaz. Malatya'da yaşanan oy kaybı, gelenek bozulmasını iyi araştıran partiler, halkın neden böyle bir tercih yaptığı üzerinde çalışanlar önümüzdeki belediye başkanlığı yarışında bir adım önde olacaktır.

Malatya Yeni Milletvekilleri

AK Parti

Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci, Hakan Kahtalı

MHP

M. Celal Fendoğlu

CHP

Veli Ağbaba

Kaynak: Özel Haber - Malatyam
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 572
Bu Ay : 5462
Toplam : 5462

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom