Lokma ve şerbet ikramı devam ediyor

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar "Osmanlı döneminden beri Ramazanda devam eden Osmanlı Şerbeti ile Lokma Tatlısı ikramını devam ettirmeliyiz" dedi.

Lokma ve şerbet ikramı devam ediyor Malatya Kültür-Sanat

HER AKŞAM FARKLI CAMİLERDE OSMANLI ŞERBETİ VE LOKMA TATLISI İKRAMI

Yeşilyurt Belediyesi, Ramazan ayı boyunca her gün farklı bir camide vatandaşlara sebil geleneğinin bir parçası olan lokma tatlısı ile şerbet ikramında bulunmaya devam ediyor.

 “GELENEKLERİMİZİN UNUTULMAMASI İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Hacı Mustafa Sarıhan Camideki lokma tatlısı dağıtımına katılarak vatandaşlarla sohbet eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ramazan akşamlarında vatandaşlara yapılan ikramlar anlamına gelen ‘sebil gelenek”  kültürünü günümüze taşımaya devam ettiklerini söyledi.

Kadim medeniyet kültüründeki temel esasları yaşatmanın yerel yönetimlerin görevleri arasında yer aldığını hatırlatan Başkan Çınar, “Geçmiş ile aramızdaki köprüleri sağlamlaştırmak, kadim medeniyet olgusunu muhafaza etmek, kültürel geçmişimizi yaşatmak bizim öncelikli görevlerimiz arasındadır. Örf, adet ve geleneklerimizin Yeşilyurt İlçemizin tüm yaşam alanlarında yaşatılmasına önem veriyoruz. İslam medeniyeti ile kültürel değerlerimiz arasında yer alan ‘sebil gelenek”  anlayışını günümüze taşıyarak hemşerilerimize çeşitli ikramlarda bulunuyoruz.  Selçuklu ve Osmanlılarda, kendi kültürümüzde de çarşı meydanlarında veya camilerin külliyelerinde ya da herhangi bir müştemilatında insanlara Ramazan gecelerine özel sunulan tatlılar ve şerbetler bulunuyor. Bizlerde bu geleneği devam ettirip gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyoruz. Bu kapsamda; her akşam farklı bir camii de vatandaşlarımıza lokma tatlısı ve şerbet ikramında bulunuyoruz. Yaklaşık 700 yıllık tarihi geçmişi olan bir geleneğin günümüzde yaşatılması insanlarımız arasında memnuniyetle karşılanıyor. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Ramazan ayını böyle güzel, mutlu ve huzurlu şekilde idrak etmeyi cümlemize nasip etsin” dedi.

“ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI YEŞİLYURT BELEDİYESİNE TEŞEKKÜRLER”

Yeşilyurt son dönemde hızlı geliştiğini vurgulayan vatandaşlar çalışmalardan ve hizmetlerden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkür etti.

Ramazan Ayında çalışmalarla maneviyatın had safha da yaşandığı Yeşilyurt’ta gerçekleştirilen etkinliklerden memnun olduklarını dile getiren mahalle sakinlerinden Mustafa Ülkü ile İbrahim Öcal, “Cenab-ı Allah bu ikramları yapanlardan razı olsun, çalışmalarınızda başarılar dileriz. Gelenek ve göreneklerimizde yer alan bu tür ikramları bizlere sunan, emek harcayan ve çalışan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca göreve başladığı ilk günden itibaren bizlerle iç içe olan, Yeşilyurt Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyoruz “ diye konuştular.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 172
Bu Ay : 8231
Toplam : 8231

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom