Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Masal İslamı

İslâm İslâm’dır kardeşim, bu “masal İslâm’ı” ifadesi de neyin nesi?
Bu tepkinin cevabı önce masalın tarifinden yola çıkılarak verilmelidir.
Masal nedir?
Sözlüklere baktığımızda şu tür tariflerle karşılaşırız:
“…çoğunlukla olağanüstü durum ve olayları yine olağanüstü kahramanlara bağlayarak anlatan halk hikâyelerine masal denir.”

“Bir varmış, bir yokmuş” veya “evvel zaman içinde” diye başlar.
Buradan yola çıkarak günün gerçeğine gelelim…

Üniversiteler, fakülteler, külliyeler açılıyor. Dernekler, vakıflar nesil hassasiyeti ile yola çıkıyor. Kadın-erkek bütün insanlara yoğun bir bilgi yüklemesi yapılıyor. Bu insanlar bir yerlere geliyor. Kafalarında şemalar oluşturuyor. Var olan ortamı beğenmediklerini, değişmesi gerektiğini söylüyorlar. Onları dinleyenler; bunlar farklı şeyler yapacak diye beklerken, kimi umut kimi korku bekleyişine giriyor. Umut edenler kirlenmişliğin, kokuşmuşluğun, değersizleştirmenin sona ereceğini, korkanlar yıllardır alışageldikleri hayat tarzının tehdit edileceğini düşünüyor.

Sonuç; korkulan olmuyor, umut hayal kırıklığına dönüşüyor. Ayak oyunları, iktidar sarhoşluğu, makam süsü, rükûa giden yağcılar ve diğerleri, umut taşıyıcılarını dönüştürerek, bir başka açıdan “korkanların hayatını yaşar” hale getiriyor.

“Biz ne yapacaktık” diye soruyor saf zihinler ve diğer saf zihinler “hayatı kirlerinden arındıracaktık” diyor. “Oysa kirlenmişlik içinde benzeşmeler yaşamaya başladık” diye bir başka saf zihin ortaya çıkıyor.

Bunların “masal İslâm’ı” başlığıyla ne alakası var?
Şöyle bir ilgi kuralım; siz İslâm’ı anlatıyorsunuz, kendiniz dâhil anlatılanlardan şunu süzüyorsunuz, mübarekler neler yapmış! Mesele evvel zaman içinde formatıyla ele alınıyor. İslâm masal formatıyla, anlatanın ve dinleyenin içinde olmadığı, olağanüstü kahramanların bulunduğu, yaşanan dönemle bağı olmayan bir kurguyla anlatılıyor. Bu din ancak olağanüstü kahramanlarıyla var olmuş, günümüze onların kahramanlıkları kalmış, onlar olağanüstü güçlerle donatıldığı için bu dini yaşamış…

Ben anlattığım dinin içinde değilim. Sen değilsin. Öteki yok. Kadın, genç kız, erkek, çocuk herkese bir masal anlatır gibi anlatılıyor İslâm, sonuç şöyle şekilleniyor; bu din çok güzel ama gelmiş, zamanın birinde kendi masal kahramanlarını oluşturmuş, geriye anlatılacak bu kahramanlıkları bırakmış ve tarihteki yerine çekilmiş.

O günün insanları asla sorun yaşamamış, hep pembe tablolar çizmişler, insan olmanın sıkıntılarıyla yürümemişler. Oysa biz öyle miyiz, bir yığın sorun var, şehir ve ülke yönetmemiz gerekiyor. Ekonomik atılımlar yapmamız şart. O zaman olmayan kurumlarla yüz yüzeyiz. Her tarafa yetişmemiz bugünün realitesi… Ne yapalım? Enerjiyi o masalı anlatarak toplayalım ama dönüp diyelim ki; arkadaş bu dönem sizin döneminize benzemiyor. Sizin hayal bile edemeyeceğiniz gelişmelerin içindeyiz. Sizin içinden sıyrılarak, bütün insanlığınızla birlikte, hatalarınızı ayıklayarak geldiğiniz seviye bizim için çok, ulaşılmaz, biz ancak “sizin mübarekliğinizin reklamıyla” yaşarız. Bununla birlikte yapacağımız bu çok fazla işi çağın kendi renklerinden ayırmadan yaparız. Aynaya sizin resminizi yapıştırır, bu biziz deriz. Aynada sizin resminiz, kendimizi seyrettiğimizi söyleriz. Siz aynada oldukça kendimizi görmeyeceğimiz için, bize “ne oluyor size” diyenler oldu mu, sizin resminizi gösteririz. Siz bizim yerimize de yaşadınız, biz sizin masalınızı nesillerimize aktarır, yol alırız.

İşte masal İslâm’ı… İçinde bizim olmadığımız bir hayatı tarif ediyor ve biz anlatıp gülüyor veya ağlıyoruz. Bu nedenle Ebuzer neden sürgün edildi, Yezid nasıl ortaya çıktı, Hüseyin neden ve nasıl şehid edildi sorularına cevap aramıyoruz, işimize gelmiyor. Anlatıp ağlıyoruz veya lanetliyor duygusal tatmin yaşıyoruz.

Masalı bırakalım artık, anlattığımızın içinde olalım. Aynadaki masal kahramanlarının resmini kaldırıp, kendi gerçeğimizle çıplak olarak yüzleşelim. Arınmayı başarmış o insanların resimleri de aynanın yanına asılsın, kendimizi aynada seyrederken onlara bakarak bunu yapalım.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 182
Bu Ay : 6979
Toplam : 6979

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom