Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Samsun günleri ve O'nun adı

Konferans için Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Canik Belediyesi’ne davetli olduğum için bir iki gün sizlerden ayrı düştüm.

Yaşadığımız günleri siyasal, entelektüel düzeyde sizlerle paylaşmanın ayrı bir güzelliği var. Her şeye karşın bu güzelliği sanal ortamda oluşturuyoruz. Ne ki zaman zaman da gönül vuslat arzuluyor. Başta üniversitelerimiz ve ilgi odağına düşünsel meseleleri yerleştirmiş vakıf ve derneklerden gelen teklifleri değerlendirmek de aydın sorumluluğun gereği olmalıdır. Birebir ilişkilerde çok daha farklı, köklü dostluklar, bağlılıklar, iletişim biçimleri oluşuyor. Dostluklar kuruyorsunuz. Var olan dostluklar daha samimi bir sıcaklık kazanıyor. Yalnızlık duygusundan kurtuluyorsunuz. O bakımdan hepimizin bu tür çalışmalara ihtiyacı var. Hatta özellikle bu tür beraberlikleri asla ihmal etmemeliyiz diye düşünüyorum. Farklı algılar, heyecanlar, bilgiler, yaklaşımlar, tarzlar paylaşılmalıdır. Anlam paylaşıldıkça çoğalır, çoğalıyor.

Ben bu konularda kendimi cidden sorumlu hissediyorum. Kıyıda, kenarda durmak benim yapım olmadı. Ancak ne sahnede ne sayfalarda davul çalmayı da sevmem. Onu becerecek çok kişi var olabilir. Yeri gelmişken davulcuya ihtiyacı olanlar da lütfen bizi çağırmasınlar. Ciddi, samimi her çağrıya zor da olsa, benim için zahmetli de olsa cevap vermeye çalışıyorum. İçimdeki heyecan dalgası, milletime olan sevgim, kardeşlik duygusu beni buna mecbur ediyor. Her gittiğim yere bir kıvılcım götürüyor, oradan yüreğime kor ateşler koyarak dönüyorum. Bu ateşle yanıp tutuşmaya görün. Artık ne bir soğuk sizi üşütür, ne bir ateş sizi yakar.
Samsun’daki dostlarımdan yine bir davet alınca geçen birkaç günümü onlarla geçirdim. Kendi payıma yararlı, kazançlı bir şekilde döndüm. Orada Türkiye gerçekliğini konuştuk. Bu gerçekliğin, bizim zihin ve ruh dünyamızdan, benlik ve kimliğimizden nasıl ayrışmaz bir realite olduğunu müzakere ettik. Bu hakikati bizden çok emperyalist batılılar anlamıştı. O bakımdan bizi kendi gerçekliğimizden koparmaları gerekiyordu. Değilse bizi etkisizleştirmek üzere kurdukları saldırıları sonuçsuz kalacaktı.

Bize varlık ve karakter kazandıran asıl gerçekliğimiz elbette İslâm’dı. Değişen yenidünyanın dayatma ve konjonktürü bizi sonu belirsiz bir meçhule savuruyordu. Ama biz de muhkem duruşumuzla savrulmalar karşısında direnç gösterecek dinamizmimizi yitirmiştik. Algı kanallarımız kapanmış, dimağımız zayıflamış, aklımız tıkanmış veya tutulmuştu. O bakımdan değer üretemiyor, bilincimizi tazeleyemiyorduk. Hayatı ve varlığımızı yenileyemiyorduk. Son iki yüz yıllık ideolojik savrulmalarımız, kendi bilinçsizliğimiz yüzünden kadere dönüşmüştü. Şuuraltı refleksle yapabildiğimiz tek şey sadece ‘nefes alıp vermek’ anlamında var oluşumuzu kurtarmaktan ibaretti. Bu kendi cevherimizden geriye kalan bir tek kıvılcım, gerektiğinde çağımızı aydınlatacak ateşe nasıl dönüşecekti? İşte sorun budur. Biz de bunu tartıştık.

Üniversitede akademik ve felsefi tonu biraz daha fazla, Canik’te daha güncel meseleleri öne çıkararak iki konuşma yaptım. İnsanımızın her seviyeden meseleler karşısında gösterdikleri duyarlık takdire şayandır. Hepsini, herkesi kutluyorum. Onlara zahmet verdim. Son derece naif, nazik, ilgiyle beni onurlandırdılar. Başta Üniversitemizin öteden beri saygı duyduğum değerli rektörü Sayın Hüseyin Akhan Beyefendiye yakın ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum. Sonra genel Sekreterimiz Sayın Selahattin Özyurt Bey’i fazlasıyla meşgul ettim. Bendenizle fazlasıyla ilgilenmeleri karşısında mahçup olmamak elde değildi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Sayın Yavuz Ünal’a her biri birbirinden kıymetli hocalarımız Şenol, Osman ve Faruk Bey’lere, muhabbet halkamıza eşsiz ilmi muhabbetiyle gerçek anlamda katkı sağlayan Prof. Dr. Mahmut Yılmaz Bey’lere; sonra Canik Belediyesinin çalışkan başkanı Osman Genç ve ilgili personeline hasetsen teşekkür ediyorum. Ve elbette Üniversitenin münif, asude öğrencilerine, Kitap Klübü başkanı Mesut Bey’e şükranlarımı bildiriyorum. Hepsine, Samsun’a minnettarım.

Samsun güzel, bayındır bir şehir. Geçmiş dönemde şehircilik anlamında bir tıkanma yaşamış olsa da şu sıralar kentin her yerinde hummalı bir çalışma ve bu çalışmaların başarılı sonuçları gözlenmiyor değil. Samsun’da hava güzeldi. Her şey güzeldi. Büyük Camii, Saat kulesi ve etrafındaki eski çarşı, orada cıvıl cıvıl akıp giden hayat çok güzeldi. Camii ve etrafında; sesiyle, rengiyle, ritmiyle Anadolu’yu görüyorsunuz. Şehrin bu sesi, bu ritmi yitirmemesi, koruması, geliştirmesi gerekiyor. Bu yöndeki görüşlerimi arkadaşlarımla paylaştım. Umarım önümüzdeki zamanlarda bu yönde gelişmelerin olduğunu da görürüz, gözlemleriz.

Orada arkadaşlar bir aile gibiler. Başta Selahattin, Faruk ve Şenol hocaların latifelerine doyum olmuyor. Mesela sınırları zorlayan bir şey söylüyor Selahattin Bey. “Hiç öyle olur mu?” diye çekincenizi belirtiyorsunuz. Cevabı herkesi güldürüyor. “Benim adım Kemal. Yaparım dersem yaparım!” Tamam diyoruz senin adın Kemal ama Atatürk değilsin. Yine bir gülüşme. Ne yaparsın adam kendini Atatürk sanıyor. Anladınız, adıyla şanıyla Kemal olandan söz ediyorum.

Hafta sonunu işte bu hal ve ahval içinde geçirdim. Döndüğümde Meclis’te 2011 bütçesinin son görüşmesi yapılıyordu. Başbakan müthiş, göz kamaştırıcı bir 2023 vizyonu çizdi. Dünyanın en ileri onuncu ülkesi. Kişi başına düşen milli gelir 25 bin doların üzerinde, bütün önemli şehirlere hızlı tren ve otoban ulaşım ağlarını kurmuş, GAP, DOP, KOP gibi projeleri hayata geçirerek tarımda muazzam bir verimlilik yakalamış, bütün teknolojik hamlelerini yapmış, kendi tankını, uçağını, uydusunu, denizaltısını yapan ve bunları ihraç edebilen bir ülke.

İyi de bunlar için kaynak nedir?
Başbakan kaynak olarak Türkiye’yi işaret ediyor.
Benim adım Kemal demiyor.
Olur mu, bu vizyon gerçekleşir mi? Hep birlikte göreceğiz.
O’nun adının Kemal olmadığını biliyoruz. Belki bu bir şey ifade eder. Sizce etmez mi?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom