Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Zaman durmayın diyor

          Tembellik insanın peşinde ve kimi zaman kuvvetli gerekçelerle kovalar. Vakit yokluğu, arkadaş kırgınlığı, oyun hastalığı, komplo uğraşıları, zengin olayım sonra avunmaları, sınırsız haz, gerekçesiz yorgunluklar takiptedir.

          Bütün bunlarla birlikte “alkış hastalığı” iki yönlü olarak insanı bloke eder. Birincisi “alkışlıyorlarsa iyi yoldayım, daha ötesi olmaz” ikincisi “alkışlayan yok, niye koşayım” blokesidir. Alkışlıyorlarsa iyiyim diyenler, kendilerinde var olan veya zamanla ortaya çıkan hastalıkları, alkış kesilene kadar anlamazlar. Alkış kesilme zamanı geldiğinde, çevreleri dağılır, homurdanmalar oluşur “zaten o şöyleydi” demelerin ışığında kişi kaybettiği zamanı fark eder. Alkış yok neden koşayım diyenler, hep yakınır, hep alamadıkları pozitif enerjiden bahseder.

           Zaman ve sabır doğru anlaşılırsa ifade edilen veya edilemeyen hastalıkların tamamı gün ışığına çıkarılır ve tedavi edilir. Ama tedavinin ilk şartı hastalığı kabul edebilmektir. Nice insan kendi hastalıklarını kabul etmedikleri için şifa bulamıyor. Aspirin kabilinden çözümlerle baş ağrılarının giderildiğini sanıyorlar. Oysa başı ağrıtan şeyin çaresi belki de bir “bünye baypası” denilebilir. Bünye baypası, ahlak baypası, kalbin yalnızca fiziki olmayan baypası için fırsatları iyi değerlendirmek, çareleri geciktirmemek gerekir.

           Evet, zaman durmayın diyor. Koşarken arının, arınırken koşun, bütün baypasları durağan olmayan bir ortamda gerçekleştirin. Kendinizi onarmak için değil, yatalak halinize gerekçeler üretmek, kirlenmiş halinize mazeretler hazırlamak için kendinizi dinlerseniz çarpılırsınız. Sizi çarpan atladığınız gerçeklerdir.

          Gölgeler var her birimizin üzerinde, o gölgeler vakit kaçırtan gölgelerdir. Öğleni kaçırtan, ikindiyi çabuk getiren, ikindide uyutan ve akşamı kaçırtan gölgeler. Bu gölgeleri iyi anlamak gerekir. Gölgeler koşmayı engeller. Duraksamaları, tembellikleri besler. Oysa gölge deyince, başka hiçbir gölgenin olmadığı ve sadece belli insan tanımlarını gölgeleyecek “kıyamet gölgesini” öncelikle hatırlamak temel prensibimiz olmalıdır. Bu dünyada envai çeşit, gerekçeli, mazeretli gölgelere sığınmak “kıyamet gölgesini” düşünmeyi erteler.

           Bir ses bana der ki, kimi insanlar “aşırı yük gölgesinin” kimi insan “umursamazlığı besleyen gölgenin” kimi insan “yalan gölgesinin” kimi insan “güç gölgesinin” kimi insan “zamana mazeret oluşturma gölgesinin” kimi insan “şehvet gölgesinin” altında ezilir gider. Koşmayı unutur veya o gölgelerin gücü uğruna koşar ve günü geldiğinde gölgesiz kalacağını unutuverir. Ve o ses der ki, sen öncelikle bu gölgelerin hangisinin etkisindesin, onu düşün.

          Durmayın diyen zaman, “sen durdukça koşan ve batıl gölgeleri büyüten kişiler sana hükmeder, dikkat et” diyor.
Aslında her insana içinden bir ses çok şeyi söylüyor, sesleniyor ama gölgeler o sesleri engelliyor.

           Şehirler o yüzden modern harabelere dönüşüyor, köyler bu nedenle suyunu çekiyor, mahalleler yalnızlığın pençesinde, idareciler bu nedenle pervasız, laf dinlemez, öğüt almaz, samimiyetten uzak bir hayatı kendilerini uyaran sesleri umursamadan yaşayabiliyor.
Sokağın birinden geçiyorum, insan gölgeleri, şehir gölgesi umursamazlık, neme lazımcılık, kıyamet gölgesinin uzağında yaşıyor gibi geliyor. Bu sokak benim sokağım olabilir.
Cümleler ağır biliyorum ama şehrin kokusu ağırlaşmış, mahallelerin kokusu ağırlaşmış, sorun olmaması gereken şeyler sorun, olması gerekenler kulak ardı ediliyor. Kendi gölgesini görmeyenler başkasının gölgesine el atıyor. Kendisini değerlendirme çaresizliği yaşayanlar başka insanları değerlendiriyor.

Hava ağır…
Belki de kış kendisini hissettirecek…
Belki nice ruhlardaki soğukluk şehri buz kesecek…
Zaman durmayın diyor ve ben bunu biliyorum.
Bu her gün yenilenmesi gereken bir umut çağrısıdır. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 818
Bu Ay : 6012
Toplam : 6012

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom