Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

YÖK öyle dava

Dün Meclis’te Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK bütçesi görüşüldü. O görüşmelerde insanı şaşırtan ve şaşırtmayan kimi çıkışların fazla bir anlam ifade etmediği gerçeğini aynı anda yaşadık.

CHP muhalefet cephesi meğer ne kadar demokratlaşmış haberimiz yok. CHP adına konuşan Nur Serter, YÖK’ün siyasallaştığından dem vurdu. Niçin? Çünkü YÖK’ün yeni yapılanmasında iktidarın etkinliği varmış. Niçin? YÖK üyeleri ve üniversite rektörleri belli bir kesimin içinden atanıyormuş. Ne olacaktı? Alaşağı etmek için olmadık kumpaslar içine girdiğiniz bu iktidar atayacağı kişileri sana mı soracaktı? Kaldı ki, YÖK ve üniversitelerin işleyişinin doğrudan iktidarla ilişkili olmadığını en iyi kendisi bilir. Bu konularda icra alanına girdiği ölçüde, iktidarın bir dahli olacaksa, elbette gereken yapılacaktır. Bunda ne sakınca var? Hem sonra Ak Parti’yi iktidara taşımayı zorunlu kılan sebeplerin başında, sizin de içinde olduğunuz anti demokratik tezgâhlar, tuzaklar vardı(r). İşte böyle, artık hiçbir kötülüğün sürgit devam etmediğini anlamış olmalılar. Ama onlar her dönemde ellerinde bulundurdukları iktidar alanlarını kaybetmenin sıkıntısını yaşıyorlar. Millet onları fena kuşattı, fena kıstırdı. Milletin değerlerini ayaklar altına alamıyorlar. Güvendikleri dağlara da kar yağdı. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor.

Bilmeyen de sanır ki, 28 Şubat döneminin bu darbeci Rektör yardımcısı bayan, gerçekten demokrasiden, özgürlükten yana. İşte tam bu noktada söyledikleri insanı şaşırtıyor. Çünkü vazife başında olduğu dönemde, üniversiteler özgür düşüncenin kuduz köpek gibi izlendiği yerler olmuştu. İnsanların bilim ve araştırma yeterliliğinden çok ideolojik eğilimlerine bakılıyordu. Ulusalcı olmayan, kendi amaçlarına hizmet etmeyen kim varsa, saf dışı bırakma örgütlü çabası içindeydiler. Darbelerden yana olan ekibin etkin elemanlarından biri olan bu bayan, şimdi kalkmış demokrasiden dem vuruyor. Demokratlığınız gözlerimizi yaşartıyor! Bu ne yaman çelişkidir. Serter, “biz görev başında olduğumuz zaman her türlü zorbalığı yaparız, bizim böyle bir hakkımız var ve fakat demokratik usullerle göreve gelmiş bile olsalar, kimse bizim zulmümüzü ortadan kaldırmaya yanaşmasın. Yanaşırsa bu YÖK’ün siyasallaştırılması anlamına gelir” demeye getiriyor. “Demokrasi ancak benim için bir haktır, başkası için söz konusu olamaz. Ancak biz istediğimiz gibi ve kimseye hesap vermeden düşünür, yaşarız. Başkalarının bizim denetimimiz ve onayımız dışında farklı tercihi olamaz. Olursa onları cezalandırırız veya ikna odalarında onlara baskı uygular, istediğimiz biçime zorla da olsa sokarız” demek istiyor. Damarına basılmışcasına bağırması bundan. Canı yanıyor. Canı yanmak nasıl bir duygu? Sen çok canlar yaktın. Başkalarına yaşattığın duygunun binde birini yaşa bakalım. Bunlar böyledir. İşte bunun için de söylediklerini ne yazık ki önemsemiyorum. Bu yüzden şaşırmıyorum.


Serter, “YÖK bizim kontrolümüzden çıktı” demek istiyor. Eskiden istediğiniz gibi at koşturuyordunuz. Darbeleri destekliyor, size yakın olmayan hocaları, sizin istediğiniz gibi davranmayan, giyinmeyen, düşünmeyen öğrencileri okuldan atıyordunuz. Gürüz de Teziç de olur olmaz her konuda siyasete karışıyordu, iktidara baskı yapıyorlardı. Bunların hiç biri şimdi olmuyor. Kıçlarının üzerine oturdular. İmtiyazları elden gitti. Devlet imkânları ile üniversite imkânları ile Ergenekon darbecilerine destek veremiyorlar. Sesleri kısıldı.

İşte bu sebepten dolayı şimdiki YÖK’ü destekliyorum. İşte o sizin YÖK’ünüz yanlıştı, değiştirilmeliydi. Şimdi değişti. Bu YÖK’ü şu hali ile destekliyorum. Özgürlük şimdi mi aklınıza geldi? Bilim şimdi mi aklınıza geldi? Tandoğan meydanında ‘Ordu Göreve’ yazılı pankartlarla yürüyerek darbe kışkırtıcılığını, özgürlüklerden ve bilimden yana olduğunuz için mi yaptınız? Bu aziz millete doğrultulmak istenen silahınız elinizden alınmalı, gerekirse suratınıza patlatılmalıydı. Tırnaklarınız sökülmeli, sesiniz kısılmalıydı. Bundan niçin imtina edeyim, yapılanlardan niçin huzursuz olayım ki? Eğer siz o günlerde ortaya özgürlükçü bir tavır koysaydınız, bugün sizi desteklerdim. Eğer bunlar baskıcı olursa bunlara da karşı çıkarım.

Bizim şahsi davalarla ilgimiz yok. Bir yanlışı sadece sizin yapma hakkınız var ve fakat aleyhinize olduğu takdirde başkasının doğru yapma hakkı bile yok öyle mi? Siz bu kafayla ne anlarsınız doğruluktan, bilimden özgürlükten? Doğru ve özgürlükçü olduğunuz için mi, onca genç kızımızı ikna odalarına alarak belli bir görüşü ve yaşam biçimini dayattınız? Sizin ahlak ve özgürlük anlayışınız bu mu? Bu yaptığınızı dünyada hangi faşist yönetim yapmıştır? Siz ancak sizin boyunduruğunuza giren veya girecek olan kişilere yaşama hakkı, eğitim imkânı verdiniz? Şimdi de kalkmış, zulümleriniz başınıza geçirildiği için sızlanıp duruyorsunuz. Serter de cazgırca bağırıp duruyor. Bağırmak, sesini, yükseltmek seni haklı kılmaz. Sus ve otur yerine.

Bu memlekete, millete çok çektirdiniz. Şimdi dişiniz, tırnaklarınız sökülüyor. Sökülsün. “Tadın başkalarına yaşattığınız azabın, işkencenin bir kısmını” diyeceğim ama bu cümle meramımı ifade etmez. Niçin mi? Çünkü sizin yaptıklarınızı aynı ile size yapsalar, şu anda üniversitelerde sizin gibi düşünen bir tek insanın kalmaması lazımdı. Fişlenmeleri, sürülmeleri gerekirdi. Öyle olmadı. Yakinen biliyorum ki, en ateist adamlar bile üstelik ateistliklerine devam ederek görevlerinin başındalar. O Allahsızlar Allah’a inananların hoşgörü alanında kendilerine bir imkân buluyor, bulabiliyorlar. Sizin başkalarına asla hak olarak görmediğiniz alanda varlar, var olabiliyorlar. Hatta ben sizlerin bütün bu suçlardan dolayı yargılanacağınız günleri sabırsızlıkla bekliyorum. O masum, körpe kızların umutlarını, hayallerini hangi hakla diri diri toprağa gömdüğünüzün hesabının sorulduğu günü bekliyorum. O kızlarımızın, şimdi onların çocuklarının gasp ettiğiniz haklarının, paslı bir çivinin kerpetenle söküldüğü gibi, sökülüp alındığı günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 417
Bu Ay : 2901
Toplam : 2901

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom