Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Yenilenmede samimi misiniz?

Yenilenme, varlığın kendisine olan saygısından hareketle, değişen dünyayı samimi algılama çabasının sonucudur.

Yenilenme başkalaşma değildir. Bu kavramın içinde değişen durumlara göre, belli ölçülerde eski yapıyı muhafaza etmek gizlidir. Bu anlamda yenilenme eskiyi bütünüyle ortadan kaldırıp, yerine başka, bambaşka bir şeyi koymak değildir. Esasen bu mümkün de değildir. Her yeni şey, mutlaka eskiden bir iz, bir nüve taşır. Siz eski yapıyı yenilersiniz. Eski demek artık hükmü ortadan kalkmış demek de değildir. Özellikle kültür ve toplum hayatında gelenek olgusu içinde köklü öneme sahip olan eski, var olanın temellerini oluşturur. O temeller bir şekilde hep muhafaza edilen öz olarak sizin asli karakterinizdir. Farkında olunuz veya olmayınız sizin asıl tarzınızı, sesinizi, karakterinizi o öz belirler. Bir yönüyle de biz o özün sürekliliğini eski yeni salınımı içinde kavramış oluruz. Hatta eskiyi ve yeniyi o öze göre tanır, tanımlarız.

Her yeni durum karşısında öz değişmez demek istemiyorum. Elbette öz de kendini değiştirir veya biz onu değiştiririz. Değiştirmemeye gücümüz de yetmez zaten. Böyle bir direnç varlığın yasasına aykırıdır. Şöyle söyleyeyim; özün kuvveti ve gücü yeni durumlar karşısında değişme kabiliyetiyle ölçülebilir. Yenilenmenin öz üzerinde fazla bir etkisi olmayacaksa ne önemi var? Yenilenme özü değiştirme gücünü zor elde eder. Çünkü bu anlamda bir değişim, ontolojik bir değişimle yani benliğin ve kültür köklerinin değişimi ile mümkündür. Bizim öz diye ifade ettiğimiz işte bütün bu değerleri belirleyen anlamdır, temel değerler dizgesidir.

Öz tek boyutlu değildir. Çok boyutlu özelliği sizi her yeni duruma hazırlayan imkâna kavuşturur. Demek oluyor ki, güçlü öze sahip olanlar, değişim kabiliyeti daha fazla olanlardır. Çünkü onların yeni olan her şeyle kazanacakları çeşitli bakış açıları vardır. Temel değerleriniz hayatı, insanı sarıcı özellikten yoksun kalınca bakış açıları daralır. Çünkü orada hakikat, gerçek tek boyuta indirgenmiştir. Tektip’çi statik yaklaşımlar böyle bir açmaz içindedir. O nedenle tekçi yapılar esnek bakış açılarına ve farklı değerlendirme biçimlerine sahip olamayacaklarından, kendi içlerinde taşıdıkları yetersizliklerin kurbanı olurlar. Yani yok olup giderler. Çünkü ilk bakışta çoklarının akıl erdiremediği bir tarzda, hayatın kuşatılamayan hakikatleri, onları yonta yonta ufalar ve sonunda siler atar.

Bütün bunlardan şu çıkarsamayı da yapabiliriz: Yenilenme kesinlikle özde olmalıdır. Daha doğru bir deyişle öz cevheriniz kendi adına yenilenmede bir sakınca görmemeli hatta gerekli kabul etmelidir. Yenilenme varlığın coşkusuna katılmak için olgun bir hamle yapmaktır. O nedenle yenilik ve yenilenme içselleştirilmezse anormal durumlar ortaya çıkar. En iyi ihtimalle bocalarsınız. Şaşırırsınız. Özünüzdeki zayıflığın zorunlu tezahürü ile yenilenmeyi içselleştirecek kabiliyetten de yoksun olursunuz. Şeklen yenileniyor gibi gözükme sahteliği sizi çok gülünç durumlara düşürür.

Yenilenme varoluşsal bir mecburiyettir. Yenilenmeyen akış, durağanlık içinde kokar. Zaman, her mevsim yenilenerek canlılığını sürdürür. Bu çevresel yenilenişler ile dirilir, dirilik soluğu ediniriz. Her şey yenileniyor. Sizin yenilenmeniz de kaçınılmazdır. İsteseniz de bu anlamda bir yenilenişin önünü alamazsınız. Aydınımızın, alimimizin, iş adamlarımızın her şeyin, herkesin yenilenmeye ihtiyacı var.

Yenilenmeyi arzulamak ve başarmak samimi varoluş kaygısından bağımsız olamaz. Sizin böyle bir kaygınız var mı?
Başkalarını aldatmayla meşgul olmayı bırakın. Kendinize karşı samimi misiniz? Kendi içinizde samimi misiniz? Değişime ve yenilenmeye hazır bir ruh olgunluğuna ve kemale ermiş bir benliğe sahip misiniz? Mesele bu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 912
Bu Ay : 8058
Toplam : 8058

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom