Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Ne korkunç bir yanılgı

Kılıçdaroğlu CHP’yi tam manasıyla bitirdi.
Ne ciddiyeti, ne itibarı kaldı.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özhaseki üzerinden Ak Partiyi yıpratma saçmalığından sonra, artık Kılıçdaroğlu’nun söylediklerine kimse inanmaz.

Her yanlışlığın bile bir mantığı vardır diye düşünürüm. Öyledir de. Fakat Kılıçdaroğlu’nun yaptığı, yanlışın da, yalanın da ötesinde bir şey. Çocukluk desen değil. Taktik desen, propaganda desen değil. O’nunki nasıl bir mantıktır? Hangi amaca hizmet ediyor, nasıl çalışır, çalışıyor anlaşılır gibi değil. Dili sürçse önemsemeyeceğim. Söylediği yanlış çıksa saygı duyacağım. Yeter ki iyi niyet hissedeyim. Yeter ki, doğruya adanmış bir benliğin işaretini alayım. Ama değil. Çok tehlikeli bir fenomenle ve çok tehlikeli bir vaka’yla karşı karşıyayız. Adamın işi gücü şeytanlık. Söylediğinin doğru olmadığını, yalan olduğunu muhtemelen biliyor. Biliyor ve gerçekten benim anlamakta zorlandığım belki anlamak istemediğim bir tarzla ısrar ediyor. İnat ediyor. Onun için şeytanlık diyorum.

Hemen kestirmeden söyleyeyim: Bu numaralarla hiçbir şey elde edilemez. Türkiye, muhalefet adına çok zor, girift bir noktaya gelmiştir. Kılıçdaroğlu bu çok zor olan şeyi başardı. Aferin kendisine. Hiçbir şey söylemeseydi, inanın bu kadar yıpranmayacak, partisini bu kadar yıpratmayacaktı.

Yakıştı mı şimdi?
Yakışıyor mu?
Yakışmıyor.

Kılıçdaroğlu yalan ve suçlamalarını kendine yakıştırıyor olabilir. Ama millet senin şımarık, sorumsuz aymazlığını çekemez artık. İlk yanlışların iyi niyet ve müsamaha ile karşılandı. Birdenbire kendini genel başkan koltuğunda bulmanın sıcak heyecanına verildi. Ama geçen bunca zamandan sonra, hele ülkenin en yüce organının kürsüsünde, bütçe gibi en önemli bir mesele görüşülürken; senden, bir ‘Türkiye vizyonu’ ortaya koyman beklenirdi. Dış siyasetten ekonomiye, tarıma kadar müthiş açılımlar, öneriler, çözümler getirmen beklenirdi. Öyle ki, solcu, sosyal demokrat ve hatta kararsız kesim “Hah işte alternatif başbakan adayımız bu” diyebilsin. Yapmadın. Yapamazsın. Ufkunuz Türkiye’yi anlamaya, kucaklamaya yetmiyor.

Aklınız basit kurnazlıklara, çirkin yalanlara, iftiralara çalışıyor. İyi ama yalanlarınız ortaya çıktığında planınız geri tepmeyecek mi? Rezil olmayacak, utanmayacak mısınız? Hayır, CHP’nin böyle tasaları da yok ne yazık ki. Mantık şöyle işliyor: “Biz o an vurup geçeriz. Bir şayia bir sansasyon olur. Hiç olmazsa gündeme yerleşiriz. Reklamın veya propagandanın kötüsü olmaz. Çamuru atalım o an kandırdıklarımız, o izi kalanlar bize yeter. Bizim bağlılarımız bizim yalanlarımızı bile destekleyecek kadar bize bağlıdırlar. Hiçbir doğruluk bizim insanımızı bizden koparmaz. Onlar da zaten kopacak değildir. Bunun dışında da ne kazanırsak kısa günün kârı olarak yeter” Sanıyorum böyle düşünüyorlar. Ne korkunç bir yanılgı. Doğrudan milleti aptal, budala yerine koyuyorlar. Koyuyorlar ama millete yazık oluyor. Daha da önemlisi gerçek manada solcu, sosyal demokrat insanlarımıza yazık oluyor. Onlar bu basitlikte, bu çirkinlikte bir temsili asla ama asla hak etmiyorlar. Solcu arkadaşlarımın ne kadar sıkıntı içinde olduklarını bizzat kendi ilişkilerimden biliyorum. Gelip bana dert yanıyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun yanlışlığı aşan yalanları ve bunu siyaset tarzına dönüştürmesi, etki paylarına düştüğü oranda siyaseti bozuyor. İnsan ister istemez, CHP’yi ebediyen yok etmek üzere bir operasyon yürütülüyor da, Kılıçdaroğlu bu oyunun bir parçası mı acaba, diye düşünmeden edemiyor. Elbette böyle değil. Ancak bir partiyi de kendi içinden bozmaya çalışsanız ancak bu kadar başarılı olursunuz.

Eğer samimi solcu ve sosyal demokratlar bu çamurdan çıkmaz, kendilerini ayrıştırmazlarsa bütünüyle sola ait olduğu söylenen alan çökmüş, çürümüş olacak. Yani Kılıçdaroğlu sadece kendine veya varsa ekibine yazık etmiyor, solcu birikimi, geleceği de yok ediyor. Solun gelişme imkânlarını yok ediyor. CHP izlediği yolla seçenek olma şansını bütünüyle yitiriyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 387
Bu Ay : 3831
Toplam : 3831

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom