Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Beni Eleştirmeyin

Nicedir eleştirmeyi ve eleştirilmeyi önemsemeyen bir toplumda yaşadığımı hissediyorum. Kimi insanlar eleştiri yapıyor ama onlar da “zaten o böyle, işi gücü tenkit” diye kale alınmıyor. Söyledikleri kimsenin üzerine yapışmıyor. Kimi insanlar dostu “eleştirmeyen, yanlışı görmeyen, acı söylemeyen” olarak tarif ettiğinden “eleştirmeyen, öven ve alkışlayan dostlar” dönemi giderek yer ediniyor.
Sadi-i Şirazi; “Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, tenkit edin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin” demiş. Buradan hareketle söylersek, eleştiriyi dinleyecek, hesaba katacak, öfkeden benzi sararmayacak olgun adamlar olmayı öğrenmemiz ve öven insanı dost edinen basit adamlar olmaktan kaçınmamız gerekiyor.

Öğreneceğimiz çok şey var ama “öğrenmeyi bırakmış ve biz öğrenmez, öğretiriz” demeye başlamışsak bu söylemi gerçekleştirmemiz zor. “O kim oluyor da” demeye başlamışsak, kendimizi doğrunun merkezinde, şaşma yaşamayan, hata yapmayan, hesap sorulamaz bir noktaya çekiyoruz demektir.

Eğer bir ülke veya şehir “eleştiri ilmine vakıf ve bu ilmi deruhte edecek yapıdan uzak” insanlar yetiştirmeye başlamışsa, proje üretemez, ürettiğini doğru uygulayamaz hale gelir. Eleştiri mekanizmasının işleyeceğini bilen projeci ona göre dikkatini toplar. Ve kimse “ne gereği var, biz her yönü düşünür, açıklarımızı bile kendimiz fark ederiz” demesin. Çünkü bu baştan aldanmaktır.

Bugün yaşadığımız şehir, eleştirme ilmini geliştirmeye muhtaç bir şehirdir. Cemaatler eleştiri ilmine yeterince eğilmemektedir. Şehri yönetenler icraatları ve projeleriyle, yönetim mantalitesiyle alması gereken eleştiriden yoksundur. Yöneticiler “bir alkış tufanı içinde daha iyi şeyler yaparım” rahatlığında yaşayıp gidiyor. Yönetim erki kendisini ipekböceği gibi kozasına sarmış, ben ipeğim, her bedene iyi gelirim rahatlığında koşturuyor.

Eleştiri ilmi nasıl gelişir?
Hiç kitap okumayan, akil insanlara kulak vermeyen, şunu al şuraya götür, bunu al şuraya koy pratikliğini yöneticilik olarak gören veya üç kuruş parayı oradan oraya taşımayı en evla marifet sayan bir yapıdaysanız eleştiri ilmi elbette gelişmez. Bazıları, kim alkışlayacak; bazıları, kimi alkışlayacağım diye bakar. Siz alkışlayacak ve alkışlanacak kişiler ararken, size katkısı olabilecek nice insan kenarda oturur, anlatsam anlamazlar, kendimi yormama gerek yok diye bekler. Oysa ulaşılan bilginin küskünlükle heba edilmesi züldür. Kimi insanlar bu zül halini yaşarken, hiç eleştirilmediği için “ben doğru yapıyorum, bak herkes bana koşuyor, beni alkışlıyor” aczini kuşananlar başka bir zül halini yaşar.

İnsanın, şehirlerin, cemaatlerin, sivil toplum kuruluşlarının hayatında sorgulanacak çok şey var. Bu sorgulamayı, o hayatı yaşayanlar elbette yapmalı ama asıl önemli olan eleştiri ilmini bilenlerin kararlı, içi dolu, gerekli yaklaşımlarıdır. Zira eleştireniniz varsa şanslı olursunuz. Eleştireniniz yoksa üretmeyen, kendisini tekrarlayan, küskünleri çoğalan bir toplum olur çıkarsınız. Bu meselenin çözümü “gel orta yolu bulalım” yaklaşımı da değildir. Eleştirene “aslında ne demek istiyorsun, benim göremediğim ve senin gördüğün ne var” diyebilmek gerekir.

Eleştiri istemeyenler, genelde sancısız bir yolun bu şekilde yürüneceğini sanırlar. Oysa yürünen sancısız bir yol değil, yarını gelişmeyen, deprem etkisi yapacak zelzelesi derinde gelişen bir yoldur. Üzerinde hiç dalga olmayan deniz iyi deniz midir? O denizin derinlerinde gelişen ve biriken öyle bir enerji vardır ki, belki tsunamiler doğurur. Ayrıca eleştiri ilmi gelişmeyen, bunu önemsemeyen, açık yüreklilikle kendisini tartışmayan bir toplum mürai bir topluma dönüşebilir. Her yaptığını doğru görmeye başlar. Kendisi gibi düşünmeyenler varsa, onlar zaten aykırı adamlardır, işe yaramaz, bırak gitsin, iplerini kendileri çeken türünden adamlardır. Oysa her insan, evet bir ip taşır ama o ip aynı zamanda hepimizin hayatına bağlıdır.

Yazının başlığında kullandığım “beni eleştirmeyin” ifadesinin aksine, beni eleştirin.
Bu konuyu yazmayı nasipse sürdürmeyi düşünüyorum.
Zira “size ne oluyor ki” diyebilen kişiler yetişmeli diye inanıyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 624
Bu Ay : 6604
Toplam : 6604

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom