Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Gizemi Olmayan Düşler Kurun

Düşün kendisi gizemdir zaten denilebilir. Ancak düşünüzü anlattığınız dil “saklı gündem” bırakmayacak şekilde olursa “gizemi olmayan düş hali” gerçekleşmiş olur.
Hizmet eksenli yaşayanların geliştireceği dil bu noktada önemlidir.
Konuştuğunuzda; bu böyle diyor ama dile getirmedikleri de var, saklı düşünceleri var intibaı uyandırırsanız, zor günlere yelken açarsınız.
Nedir insanın gayesi, inancımız açısından baktığımızda, temelde Allah’a kulluk ve dünyayı imardır. Bunları yaparken de Ahiret ödülü düşünülür.
Bazı insanları anlatırken “bakma sen onun boyuna, bir o kadarı da yerin dibinde” derler. O kişinin cinliği, gizli hesapları, saklayıp insanın zararına kullanacağı düşüncelerinden bahsedilmiş olunur.
Allah’a kulluk şiddetle beslenmez. Savaş hali örnek verilecekse, savaşı devletler açar. Fertler, cemaatler insan yetiştirir. Doğru düşüncenin yerleşmesi için çalışır.
Allah’a kulluk imar eksenlidir. İnsanın imarı, ailenin imarı, şehrin imarı, ülkenin imarı…
Hayalinizdeki insanı tarif edebilirsiniz; ben Allah’a ibadet eden, çalmayan, haksızlık yapmayan, komşusuna zarar vermeyen, komşusunun namusuna göz dikmeyen, ailesini helal dairesinde geçindirmeye çalışan, zinaya yakınlaşmayan bir insan istiyorum dersiniz mesela…
Ben yaşadığı toplum için proje geliştiren, şehrin-insanın bütün gerçek sorunlarıyla ilgilenen, yaşadığı hayatla ailesinin, aşiretinin, şehrinin, ülkesinin başını dik tutacak bir insan istiyorum dersiniz.
Ben şiddeti istemeyen, terörle beslenmek düşüncesine kapılmayan, cahilliğini yenmiş, kâmilliği erken yaşına rağmen elde etmiş bir insan istiyorum diye ekleyebilirsiniz.
Mahalleyi, şehri, ülkeyi yönetmeye adayım, gerçek sorunları ve çözümlerini biliyorum dersiniz. Yönetime talibim ama seçilirsem, yoksa başka türlü; tepeden inerek, totaliter bir zihniyetle değil dersiniz.
Ben insan yetiştireceğim dersiniz. Biraz önce görmek istediğiniz insanı yetiştirmek için tarzınızı açıklarsınız. Programınızı paylaşırsınız. Tehlikeli bir gizeminizin olmadığını açık, şeffaf gayretlerinizle ortaya koyarsınız. Hatta isteyenle programımı rahatlıkla paylaşırım dersiniz. İşte benim düşüncelerim, işte benim meseleye bakışım, bu yaklaşımdan fayda umuyorsanız sizinle de paylaşırım dersiniz başkalarına…
Biri sizi suçladığında, benim gizemim yok, suçladığın şey, sana açıkça söylediğim düşüncelerimse, dünyanın hiçbir yerinde suç olmayan bir hal ortaya çıkarmaya çalışıyorsun diye cevap verirsiniz.
Dünyanın neresinde, yukarda dile getirmeye çalıştığımız insanın yetişmesini istemek suç olabilir ki…
Mesela sokak çocukları üzerine projeleriniz vardır, yetimler üzerine, kimsesizler üzerine, yatalak hastalar üzerine…
Nedir o projeler?
İnsanı hayata kazandırmadır projenizin özeti… Helal kazanç yolları için, teknik eğitim verme, meslek kazandırmadır. Çocukları sokak serserisi olmaktan kurtarmadır. Hırsızlık çetelerinin elinden kurtarmaktır. Kan üzerine hesap yapanların ağlarına düşmekten kurtarıp, şehre, ülkeye faydalı kılmaya çalışmaktır.
Kin, kan, uyuşturucu, hırsızlık, terör şebekelerinin ağlarını yırtmaktır projenizin ortak adı…
İyilik kervanı oluşturmaktır.
İyilik düşüncesini yaşatmaktır.
Şehvet mağdurları oluşturmak isteyenlere fırsat vermemektir.
Mazlumu olmayan topluma ulaşmaktır.
Siz bunları yapmaya çalışırken, bunlara nasıl ulaşacağınızı paylaştığınızda, yine de sizi suçlamak isteyen olursa, kurdun kuzuyu yemeyi kafaya koymuş olması hali yaşanır ancak. Ancak projeleriniz, çalışmalarınız kurda aradığı fırsatı vermeyecektir.
Zaten bir amacınız da, kurdun kuzuyu yemesine fırsat vermemektir. Kurdu olmayan topluma ulaşmaktır.
Ve yetimin hakkını koruyan bir yönetme erdemini sergileyebilecek insanların çoğalmasıdır bir amacınız da…
Biri bana bunları düşünmenin suç olduğunu söylerse, kendi düşüncesini ortaya koymuş olur.
Bunları düşünmenin zıddı nedir peki?
Gizemi olmayan düşler kuralım…

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 423
Bu Ay : 2907
Toplam : 2907

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom