Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Zorunlu Bir Yazı

Geçen gün Nethaber sayfalarında “vefaya dair” bir yazı yayınlandı. Bu yazı sıradan bir eleştiri veya suçlama yazısı olabilirdi. İlk bölüm itibariyle öyle de görünüyordu. Yazıyı benim açımdan üzerinde durulmaya değer kılan özellikle ismimi de içine alması ve hakkında bilgi sahibi olunmayan bir konuyu işlemiş olmasıydı. Kulaktan kulağa yayılan her bilgi gerçeğin adresinden postalanmış değildir. İçinde doğrular taşıyacağı gibi yanlışlar da taşıyabilmektedir.
Bilindiği gibi şahsım ve çalışma arkadaşlarımla birlikte, çok zorlu bir süreçte bir radyonun içini doldurmaya çalıştık. Bunda fedakârlık vardı, inanç vardı. Ancak aynı fedakârlığı ve inanç azmini başka insanlar da isimsiz olarak başka alanlarda gösteriyordu. Özlem insana hizmetti, hakkı üstün tutmaktı, şehre ve ülkeye faydalı olmaktı. Aslında bizim çalışmalarımızın hülasasını Radyomuzun sloganlarından olan “her şey insanlık için” sözü ifade ediyordu.

Biz bu işleri yaparken bütün yerel yayıncılar gibi, eksi yirmi derecelerde, gece yarılarında, karda anten direğine tırmandık, ellerimiz metale yapıştı. Radyoculuğun bir geliri yoktu, kimse cebini sıcak tutamıyordu. Biz yüreklerimizin sıcaklığı ile yaşıyorduk.

Gün geldi, bütün çabalarımızı bir televizyon kanalı için de sarf ettik. Ve şu anda o televizyon kanalının da yayın kurulundayım. İşlerim, kitap ve yazı çalışmalarım sebebiyle ve yine bana ait sebeplerle fazla aktif olamıyorum ama bu, Vuslat TV yöneticileri beni TV’den uzak tutmak istiyor anlamına gelmiyor. Ben kendimi hazır hissettiğimde elbette daha aktif katkılarda bulunurum.
Yazıda dile getirilen hususlara genel bir bakış ile değinmek gerekirse…

1- Gazete sayfaları her türlü bilgi akışına, doğruyu yansıttıktan sonra, yoruma açıktır. Hiçbir gazete sahibine, şu yazıyı neden girdin deme hakkına sahip değilim.

2- Yazıda kullanılan üslup kimi yerde doğal kimi yerde zorlama ve genel hatlarıyla benim tasvip edeceğim bir üslup olmamakla birlikte, kimseye de üslup dersi verme yetkim yok. Yazıda dile getirilen kimi ifadeler sahibi anonimleşmiş ifadelerdir. Suçlanacak adres bulamayacağınız ifadelerdir. Falan konuşmuş, o da yazmış gibi bir sonuç çıkarılamaz. Nitekim bu yazının kaynağı kim diye çevreme baktığımda, dilden dile dolaşan şeyler olduğunu gördüm.

3- Bir gazete tek yazılık değildir, öyle görülmemelidir. Yanlış yapabilmek insanın tabiatında vardır ve hiç kimse herhangi bir yanlışı sebebiyle silinmez. Bizim için değerlerimiz, insana verdiğimiz önem, hizmet eksenli bakış açısı, zorluklara tebessüm ederek yaklaşabilmek, kimseyi lekelemeden yürümek her zaman önemlidir. Bugün yaptığını düşündüğümüz veya gördüğümüz insanlar dün yükler kaldırdılar ve yarın hangi yükleri kaldırıp insanlık hizmetine katkı sunacaklar, bu önemlidir.

4- Yazıda kullanılan “mücahitle müteahhit oldu” ifadesi özünde doğruları içermekle birlikte, çok kullanıldığı için anlamını yitirmeye başlamıştır. Başka mücahitler de müteahhit olmadılar ama başka şeylere el attılar tezi de bu tezin karşısında duruyor. Ayrıca insan durağan değil üretkendir ve hayatın hiçbir evresi insanın son karar kıldığı evre değildir. Ortada bir yanlış varsa, insan tefekkür eder, yanlışını görebilir. Önemli olan müteahhit olmuş olmak değil, haram helal çizgisini korumak, beddua almayacak kazançlara ulaşmaktır.

5- Yazıda “daha önce partiye” diye başlayan bölüm de benim açımdan son derece dikkat isteyen bir cümledir. İnsan hür bir ortamda, hakkı ayakta tutmak, insanlığa hizmet etmek özverisi ile bir partiye üye olur, seçmen olur, yönetici olur. Bu konuda suçlanamaz, alaya alınamaz. Önemli olan yüklendiği misyondur. Kendisini yitirecek bir süreç yaşamamasıdır. Kendisini inkâr eden, yalanlayan bir konuma gelmemesidir. Birilerini karşımıza alıp; sen dün böyleydin, git öyle kal deme hakkımız yok. Kimin nerede daha iyi bir hizmet üretebileceği yaşanarak ispatlanabilir. Kimse itikad otoritesi rolü oynamamalıdır.

6- Yazıda dile getirilen “imanlarını sorgulamalılar” türü ifadeler amacını aşan ifadelerden biridir. İnsanın kasıt taşımayan yanlışları vardır, kasıt taşıyan yanlışları vardır. Hangi yanlışın insanın imanını sorgulatacağına dair net ifadeler hiçbir bilgi sahibine yakışmaz. Bir hakikati kendi penceremden izah edeceğim derken, yazana yük olacak ifadeler kullanmamak gerekir.

7- Vefa konusu farklı bir konudur. Kimin ne kadar vefalı olduğu da, vefasız olduğu da zamanla anlaşılır. Bugün için konuşulan çoğu şey aslında farklı da değerlendirilebilir. Ancak aklıselimi kaybedince, vefasızı eleştirirken vefayı haritadan bütünüyle silmek, iyice tanınmaz hale getirmekte mümkün. Elbette hakları savunulan pozisyonunda olanlar ve suçlananlar, her iki insan da vefanın, dostluğun, arkadaşlığın, kardeşliğin gerçek anlamı konusunda tek başına suçlanamaz. Ve her sürecin kendine ait bir zoru vardır. Vefa üzerinden sorgulama yaparken başka emeklere de vefasızlık yapılmamalıdır. Ben fikriyatımı, beni ağlatanları ağlatmak üzerine asla kurmam, bugüne kadar da böyle yapmadım. Benim ismim öne çıkarılarak böyle bir değerlendirilme yapılmasını da tasvip edemem.

8- Eleştirilmek kimsenin zoruna gitmemelidir. Suçlanmak bazen o ana kadar kapalı tuttuğumuz nice kapı ve pencereyi hatırlatır, önemsemediğimiz şeyleri gündeme getirir, dikkate almadığımız düşünceleri, düşünce sahiplerini hatırlatır, önemsetir. Ama eleştiren ve suçlayan insanda neyi eleştirdiğini, kimi niye suçladığını iyi araştırmalıdır. Bir kavme olan hıncımız kimseyi adaletten ayırmamalıdır. Kimse dokunulmaz, hiçbir konu sorgulanamaz değildir. Dokunma ve sorgulama cesaretimiz, kararlılığımız her zaman olmalıdır ama eleştireyim derken hakkaniyeti yitirmek konusu da aynı oranda düşünülmelidir.

9- Yazıda ismim kullanılmış, televizyonda ismim yorumlarda zikredilmiş ama nedense kimsenin aklından, şu adama soralım, ismini yazı ve yorumda kullanmamıza razı mı değil mi, diye sormak geçmemiş. Bu bir haktır. Piyasada bir şeyler konuşuluyor, doğru mu yanlış mı veya ne kadar eksik, bunları sorabilmek doğru bir yorum, hakkaniyetli bir eleştiri için gereklidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 633
Bu Ay : 7779
Toplam : 7779

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom