Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Komplo ile iyi adam yaratmak

Komplo ve provokasyon laflarını sıklıkla kullanmayı sevmem. Sevmeyişim komplolar ve provokasyonlar olmadığı için değil. Tersine sadece ülkemizde değil, bütün bir dünyada en az iki yüz yıldır komploların etkili olduğunu da biliyorum. Komplolara karşı çıkan, komplo teorilerini hafife alanlar, bireylerden devletlerarası ilişkilere kadar etkinliklerin ahlaki ve dürüst olduğunu söyleyebilirler mi? Söyleyemezler.

Vestfalya anlaşmasından sonra başlayan uluslaşma sürecinde, özellikle dünya savaşları sonrasında hususen de ikinci savaştan sonra, komplo kurmak neredeyse siyasi enstrümana dönüştü. Uluslar arası komploların kıskacından sıyrılarak bu günlere geldik. Daha düne kadar çok net, açık komploların kurbanı olarak binlerce gencimizi anarşiye kurban verdik. Komplolar milli gelirimizi kemirdi, enerjimizi tüketti. Biz millet olarak bu konuda yeteri kadar dersimizi aldık. Düştüğümüz tuzaklar sonrasında oyuna gelmemeyi az çok öğrenmiş olmalıyız. Yani komplolara gelmek bizler için olgunlaştırıcı bir deneyim olmadı değil.

Komplolar bizi olgunlaştırdı. İnsanın insana kurt olduğu dönemlerde, bu anlattığımız çarpıklığın, anlaşılmayan bir yanı yok. Güvensiz, tekin olmayan bir dünyada yaşadığımız doğru. Komplolarla yaşamak neredeyse modern dünyanın doğası oldu çıktı.

Gelelim benim neden komplo ve provokasyon laflarını sevmeyişime. Bizim orada bir söz var. Havaların soğuduğu şu günlerde anımsamanın başka yararları da olabilir. “Kış kışlığını yapar,..” diye başlayan bir darb-ı meseldir bu. Gerisini siz tahmin ettiniz. Komplocu da komplosunu yapacaktır. Kötü adamdan iyilik yapmasını bekleyemeyiz. Benim sevmediğim tutum, komplo bahanesine sığınarak, bizim beceriksizliğimize ve ferasetsizliğimize haklı bir gerekçe bulma çabası. Sanki yanlış giden veya üstesinden gelemediğimiz bir iş karşısında, bütün olumsuzluklar bir komplocunun sırtına yıkılınca, biz de sorumluluğumuzdan sıyrılmış olacağız. Yani biz iyi yapacaktık da, ne yapalım ki işte bilinen nedenlerle amacımızı gerçekleştiremedik. Komplolar, gafletimizin, aymazlığımızın makul gerekçesi olamaz. İyiler de en azından kötüler kadar akıllı, cesur ve maharetli olmalı değil mi? Elbette olmalı. “Efendim komplo tezgâhlıyorlar” diyen kişiye “Sen de komploya gelme kardeşim” deriz.

Bunları niçin yazıyorum? Yine kış kışlığını yapmaya başladı da onun için. Türkiye’nin önlenemez yükselişini durdurmak isteyenler, seçim sathı mayiline girilmeye başlandığı şu günlerde, yine o eski oyunlarını sahneye koymaya çalışıyorlar. Yapılmak istenen Türkiye’nin demokratik gidişini engellemektir. Derin, bulanık odaklar, son çare olarak gençlerimizi sahneye, sokaklara sürerek polisle çatıştırmanın yollarını arıyorlar. Ortada açık bir kışkırtma hissediyorum. Olanlar bir program çerçevesinde sahneye konulmaktadır.

Bu sahnede, hükümete ve özellikle Başbakan’a ‘kötü adam’ rolü giydirilmek isteniyor. İyi adam kim söyleyeyim mi? İyi adam Kılıçdaroğlu oluyor bu oyunda. Vay be!.. İyi adamlık kimlere kaldı görüyor musunuz? Bu bize felaket olarak yeter! Adamın bir dediği diğerini tutmuyor. Gün geçmiyor ki, söylediği söz yalan çıkmasın. İyi adamlık rolle olmuyor. Daha doğrusu iyi adam olunur ama iyi adamlığın rolü olmaz. Oyunda Başbakan haşin, acımasız, totaliter, baskıcı ve anti demokrat gösterilmek isteniyor. Kılıçdaroğlu ise masum, haktan, hukuktan, gençlikten, ezilenlerden yana gösterilmek isteniyor. Ne de olsa iyi adam. Mahsustan da olsa iyi adam!.. Yapılmak istenen bu, yaratılmak istenen imaj budur. Şimdi mizansene kapılıp, kimi iyi niyetli, demokrat aydınlar da olayları gösterilmek istendiği tarzda yorumlayacaklar belki.

Demokratik duyarlıklar noktasında biz herkesin hakkını ve özgürlük alanını savunuruz. Bu konuda devletin asla özgürlüklere müdahale etmesinden yana da olmayız. Ancak realite öyle değil. Konuyu kendi bağlamından koparırsanız anlam karmaşası başlar. Ayrıca, hainler bazen insanların masum ve insani duygularını sömürecek kadar alçalırlar. Bunda bir beis görmezler. Bu konudaki düşüncem budur. Çerçeveyi tamamlamak için gösterilerde polisin katı, anlaşılmaz tutumunu şiddetle kınadığımı bildirmem gerekiyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 65
Bu Ay : 6862
Toplam : 6862

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom