Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Ruhu Çağırın Gelsin

Hep duyarız; şuraya gittim ama eski heyecanı bulamadım, bir ruhsuzluk sezinledim. Veya “her şey var ama ruh yok kardeşim, ruh yok!” derler.

Birileri de, bilmedikleri bir yerlerden haber almak veya bilmediklerini öğrenmek ya da kafalarındakini onaylatmak için “ruh çağırma seansları” düzenler. “Ey ruh geldiysen haber ver” derler.

İlk tespit ve ikinci yaklaşımı birlikte ele alacak olursak, ikisinde de aranan bir ruh var. Birinde ruhsuzluk yakınması, ikincisinde danışılacak bir ruh arayışı söz konusudur. Biri cevabı aranan bir tespit diğeri batıl bir yaklaşımdır.

Ruhsuzluğu irdelerken orada şöyle bir hisse kapılarım; birileri çoktandır aradıkları ruhu buldular, durağanlaştılar, dalgalar gitti, su kirlenmeye başladı, bu kirliliğe ve enerjik olmayan ortama alıştılar. İçlerinden bazıları mevcut gidişin hayra alamet olmadığını fark etti ve “ruh yok, biz olmayan bir şeyi var gibi görüyoruz, acil çözüm” demeye başladı.

Sonra şu soru aklıma takılır; ruh denilen o heyecanı, enerjiyi kaçıran ne veya hangi sebepler?
Ardından sorular çoğalır; ruhlarını kaybeden ilk nesil biz miyiz, bizden öncede böyle bir olumsuzluk olmuş mu? Onlar sorunu nasıl fark etmiş ve çözümü nerede bulmuşlar? Ve asıl meselelerden biri de acaba ruhsuzluğu fark edememek ve mevcut hali kanıksamak mı?

Sonra “ruh ne” diye sormaya başladım. Baktım ki ruh Cebrail’in de isimlerinden biri. Bu ruhun getirdiklerine duyulan hassasiyet gittiği için mi “ruh yok” diyoruz. Bundan dolayı ruh yok derken aslında “Cebrail bu işte yok” mu demiş oluyoruz. Cebrail yok derken, onun “oku!” sesinden mi uzaklaştık acaba? Cebrail yok derken “ben Müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim var” ifadesinin içi Cebrail’in getirdiği halden başka hale dönüştürüldü mü demek istiyoruz?

Yine geçmişe gidiyorum; ruh yoktu, çoktandır gelmemiş, insanoğlundan birilerine görünmemişti. Bu ruhsuzluk bilinen ve bilinmeyen kiri, kötülüğü selden daha güçlü ataklarla getirip insanoğlunun önüne yığmıştı. Evler bu selin altında kalmıştı, şehirler öyle, ülkeler hakeza… Ve bir gün ruh gelmiş “oku” demişti. Okuma bilmeyen “ben bilmem, ne okuyayım” demişti. “Oku yaratan rabbinin adıyla” cevabını vermişti. Ruh o okumalarla insana görünmüştü. O okumalar insanı, evleri, şehirleri ve ülkeleri, kiriyle ortalığı yıkan selin etkisinden kurtarmış, insana insan olmayı, şehirli olmayı, şehirde hayat kurmayı, sosyal iletişimi, fethin neyi kapsadığını, çarşıyı-pazarı, kısaca insanı insan yapan her değeri öğretmişti. Ve sonra “bu son çağrıdır” demişti.

Ruh son çağrısını o zaman yaptı. Bir daha gelmeyeceğim dedi. Haliyle “ruh çağırma” bir safsata olduğu gibi ruh yok demek bir gereksizlik. Zira ruh var ve son çağrısını getirmiş, insana “bu çağrıyı, her defasında ilk kez sana getiriyormuşum gibi, Allah’ın adıyla oku” demişti.

Öyleyse biz ruh yok derken, başka bir şeyden bahsediyoruz. “Sana ruhtan soruyorlar” ayetiyle dile getirilenden yani insandaki cevherden bahsediyoruz. Ha şöyle; desene “bizde cevher erimiş” ben de anlayayım. Cevher yok kardeşim; peki, bu da bir haksızlık değil mi, yaratan o cevheri bizde var kıldığını bildirmiyor mu? O halde biz ruh yok derken “cevheri bir yerlere sakladık, bulamıyoruz” demiş oluyoruz.

Cevheri nereye sakladık ki şimdi onu çağırdığımız halde gelmiyor?
Sonra Mevlana’nın akıl-öfke kapışmasına dizelerde getirdiği çözüm hatırlatıyor kendisini; akıl geldiğinde öfke, öfke geldiğinde akıl gidecekti! O halde bir şeyler geldi ve bizdeki ruhu, cevheri kaçırttı. O gelen şey her ne ise onu kovarsak ruh veya cevher yerine gelir.
Her insan için aynı sebepler olmayacağına göre, her insan, kendisindeki ruhu, cevheri kaçırtan neyse onu bulmalı.

Lafı uzatmaya gerek yok; işlerin düzelmesini istiyorsak bizden saklanan ruh veya cevheri bulmak zorundayız. O halde her insan veya insan topluluklarına çağrı bellidir: Çağırın ruhu gelsin!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 762
Bu Ay : 7559
Toplam : 7559

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom