Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Sahiplerini bozguna uğratan plan

Tartışmalar çoğaldıkça, Wıkıleaks belgelerinin belli bir amaca hizmet edecek tarzda yayınlandığı düşüncesi güç kazanıyor.

Türk kamuoyu son derece sağlıklı değerlendirmeler yapıyor. Değerlendirmeler her alanda kat edilen gelişmelere paralel olarak, düşünme ve analiz yeteneğimizin düne göre daha ileri seviyede olduğunu gösteriyor. Eleştirel bir akıl oluşmaktadır. İnsanımız bilinçlenmektedir. Değişen dünyanın imkânlarını kendi diyalektiğimize göre süzekten geçirme becerisi kazanıyoruz. Kazanımlardan sivil toplum örgütlerinden partilere, yönetici iradeye kadar herkesin payı var.

Özgün, özgür bakış elde edince kendimize güvenimiz de artıyor. Kendi kimliğimizle, kişiliğimizle var olmanın zevkini daha çok yaşıyoruz. Eleştiren, kritik eden, ölçüp biçip sonra karar veren bir toplum oluyoruz. Bu ister evrensel, ister yerel olsun; komplocu odakların işini zorlaştırıyor. Kolay kandırılamayan halklar, egemenlerin işini daima zora sokarlar. Eskiden olsaydı fevri çıkışlar, fütursuz heyecanlar, gündemi allak bullak ederdi. Öyle olmuyor artık. Değerlendirmelere daha çok akıl, daha çok suhulet hakim oluyor. Dar açılardan, kısır çekişmelerden, basit hesaplardan sıyrılıyor oluşumuzun güçlü işaretlerini görmek, son derece umut verici gelişmelerdir.

Gelişmeleri iyi okumak, iyi değerlendirmek gerekir. Her kötü niyetli hesabı bozacak bir atraksiyon, bir karşı duruş her zaman vardır. Ters paradigmalarla algılarımızı değiştirmek üzere yapılan operasyonlar sonuçsuz kalıyor. Gazetelerimizden, aydınlarımıza kadar herkeste umut verici bir olgunluk gözlenmektedir. Umulur ki bu eleştirel olgunluk, milli bir karaktere dönüşsün. Çizgi iyi belirlenmekte, ayrım hassas ölçülerle yapılmaktadır. İnsanımız kıvrak zekâsıyla neyin ne olduğunun, kimin ne yapmak istediğinin ayrımına çarçabuk varabilmektedir. Bu insan projili millet varlığımız için çok önemlidir.

Bundan böyle basit ajitasyonlarla, istenen amaca doğru hareretlenen ve hareketlenen bir halk değiliz artık. İnsanımızın duygu, heyecan ve zekâ seviyesini göz ardı edenler gelişmelere ayak uyduramayanlar, kendilerini yenileyemeyenlerdir. Onlar halkımızın gerisinde kaldılar; tutumlarını değiştirmedikleri taktirde geri kalmaya devam edecekler. Bence de, İsrail ve Siyonist odaklı olduğunu düşündüğüm kurguların tezgâhına gelen kimi başta siyasi odaklara, buradan ekmek çıkmaz, çıkmayacaktır. Onlar milli menfaatleri, haber kaynaklarının doğruluğunu, haberin sahihliğini araştırmaya bile gerek duymadan mal bulmuş mağribi gibi belgeleri siyasi malzemeye dönüştürmek isteyebilirler. Onlar sadece hükümeti sarsmanın hesabını yapıyorlar. Bunun için kullanılan malzemenin, izlenen yöntemin hiç önemi yok. Ancak bu tutum, daha çok sahiplerini bozguna uğratıyor. Aslında can simidi gibi sarıldıkları bu belgeler, başta Ak Parti iktidarının ABD ile birlikte iş tuttuğu şeklindeki kendi iddialarını çürütüyor. Şimdi o iddiaları suya düştü. Böyle giderse, kendi yöntemleri ve üsluplarına göre, muhalefetin malzemesini ABD’den aldığı görüşü daha ağır basabilir. O nedenle yetkin görevde olanlar, beyanlarına dikkat etmelidirler. Hele siyasiler iki kez dikkat etmelidir.

Bu tutumlar, bize bu belgeleri yayınlayanların ve malzeme olarak kullananların çaresizliğini bir kez daha gösteriyor. Evrensel ölçekte bu kurguyu yapanların belli bir amaç gütmediklerini düşünmüyorum. Onlar küresel ölçekte siyaset üretemeyen zavallılardır. Bu belgelerin ne ifade ettiği ayrı bir konu. Ama herşeyden evvel yayınlayanların politik iflaslarını ifade ediyor. Kendi elleri ile alanlarını daralttılar. Aynı iflas yerel ölçekte içeride de yaşanmaktadır. Aynı iddiaları içerideki siyasi odaklar ve aktörler için de söyleyebiliriz. Onlar da meşruiyet ve manevra alanlarını daraltıyorlar. Türkiye için bir politikaları olmayanlar, siyaseti sadece iktidara saldırmak ve ne olursa olsun, nasıl olursa olsun onu yıpratmak sanıyorlar. İşte tam bu noktada dışarıdaki hesaplar içeride de alıcı bulmaktadır. Yani oltaya takılan yeme gelen bizim sazanlar, evrensel ölçekte düşünülen amaca bir anlamda hizmet eder duruma düşüyorlar.

Wikileaks belgeleri nasıl ABD’nin, ABD Dışişleri’nin güvenilirliğini basit bir seviyeye indirdi ise, içeride de başta CHP olmak üzere kimi partilerin ciddiyetini zayıflatmıştır. Bu yönde eleştiriler, uyarılar yapmaktan bıktık. Artık CHP bu alışkanlığından vazgeçmelidir. Asılsız, ilgisiz belgeler üzerinden siyasi bir çıkar ummak, belki mevcut CHP’ye yakışmıştır. Ancak bu tarzın yakışmadığı bir CHP’yi beklemek de bizim hakkımız değil midir? Köklü, güncel, tutarlı siyasi programı olan!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 387
Bu Ay : 4753
Toplam : 4753

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom