Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Hile bizi arkadan dostluğa itiyor

Wikileaks belgeleri belli bir amaca hizmet etmek için yayınlandı. Bu belgelerde özellikle İslâm coğrafyasındaki devletleri birbirine düşürme amacı güdüldüğü hemen fark ediliyor. Devlet terörünü egemenlik tarzına dönüştürmüş İsrail’den neredeyse tek kelime edilmiyor. Bu bile belgelerin, belli merkezlerin süzeğinden geçirilerek, belli bir kasıtla yayınlandığının kanıtı.

Ne olursa olsun gözetrilen amaç hasıl olmamıştır. Belgeler başta ABD’nin derin güçlerinin elinde patlamıştır. Asıl sıkıntıya girecek olan ABD ve onun koşulsuz desteklediği İsrail olacaktır. Bu belgeler İslâm coğrafyasını, özellikle Türkiye’yi onların nasıl gördüklerini, Türkiye üzerindeki planlarını ele vermiştir. Bu olayın bir yönü. Bizim açımızdan en önemli yönü.

Bundan sonra ABD ne yaparsa yapsın itimat telkin edemeyecektir. Karıştırmak istediği ülkeler nezdinde inandırıcılığını kaybetmiştir. Her yerde kaygıyla, kuşkuyla karşılanacaktır. Sağlıklı ilişkiler kurma imkânını yitirmiştir. ABD’yi bekleyen en büyük sıkıntı işte budur. Sözünü dinletemeyen, itimat veremeyen bir devlet süper güç olma iddiasını nasıl devam ettirecektir, önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Bana göre bunun imkânı yoktur. İtibar ve güvenilirlik bir ülkenin en öncelikli gücüdür.

Gözümüzde büyüttüğümüz ABD balonu sönmüştür. Düz bir mantıkla olaya yaklaştığımızda karşımızda kendi belgelerine bile sahip çıkamayan bir süper güç vardır artık. Siber teknoloji ve korumasının ne kadar zayıf olduğu anlaşılmıştır. İster olaya böyle bakalım, ister yapılanların programlanmış bir kurgu olduğunu düşünelim, ABD ve onunla özdeşen güçler, kaybetmişlerdir.

Bize gelince, izlediğimiz politikanın genel anlamda doğruluğu ve aynı istikamette yılmadan yürümemiz gerektiği gerçeği, bir kez daha anlaşılmıştır. Belgeler Türkiye’yi küçültmemiş, daha da büyütmüştür. O büyüklük sebebi iledir ki, bir yandan yüzümüze gülerlerken arkadan bizi engellemenin hesabı içine girmişlerdir. İsrail’in Türkiye’de orduyu harekete geçirerek yapılacak darbeyi desteklediği, bilinmeyen bir sır değildi. Ama işte artık herkes birinci ağızdan duysun öğrensin. Darbe heveslilerinin kimin arzularına hizmet ettiği anlaşılsın. Böyle bir beklenti içine girdiklerine göre demek ki, ordu içinde güvendikleri, ilişki içinde oldukları adamları vardı(r). Bunlar kimlerdi, kimlerdir? Askeri ve siyasi otoriteler bu konunun üzerine gitmelidir. 28 Şubat postmodern darbesinden Balyoz planlarına kadar, kimi hain, karanlık süreçler içinde kendini gizleyemeyen bazı ilişkiler zaten bilinmektedir. Belgeler global 28 Şubatçıların ipliğini pazara çıkarmıştır.

Yine de bu belgeleri gereğinden fazla önemsemek doğru olmaz. Yayınlanan bilgilerin birçoğunun yalan, yanlış olduğu da anlaşılmıştır. Baştan da dediğimiz gibi akıllarınca ortalığı iyice karıştırmak, bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Ahlaksızca komplolardan, şantajlardan medet umduklarına göre içine düştükleri çaresizliğin boyutlarını anlayın. Malumu ilam da olsa bizim için iyi oldu. Onlar bir şer murad ettiler. Allah onu hayra tebdil etti. Siyasetçimizden, aydınımıza, her bir insanımıza kadar yeniden uyanan şuur daha da berraklaşarak, çizgimizi, güvenimizi netleştirecektir. Şuurumuz, şuuraltımız güncellenecektir.

Bizim için önemli olan başka bir husus, Türkiye üzerinde(n) emelleri olanların şuuraltılarının, zihinlerinin gerisinde barındırdıkları düşüncenin açığa çıkmasıdır. O nedenle hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kendi açımızdan işler daha da yoluna girecektir. Yolumuz daha da açılmıştır. Karşı taraf ne kadar bulanık, gizli niyetler taşırsa taşısın ilişkiler daha da netleşecektir. Belki bu vesileyle bölge ülkeleri başta olmak üzere karşılıklı ilişkiler daha açık, daha dostane sürecektir. Belki bizi birbirimize yaklaştıracak sonuçlar vereceğini düşündüğüm bu sızdırmaları için onlara teşekkür bile edebiliriz. Bazen bir tokat uyandırır insanı. Bazen bir ihanet, bir aldatma. Tıpkı sevgi gibi, dostluk gibi. Bir büyük hile, bir büyük aldatma bizi büyük dostluklara mı itiyor desiniz?

Biz düşmanımıza bile ahlaksızca, fütursuzca davranmayacak kadar ilkeliyizdir. Savaşırken bile düşmanımız gibi davranamayız. Değerlerimiz buna izin vermez. Erdem ve doğruluk görülmez zırhıdır varlığımızın. Onun için bir zarar veremeyeceksiniz. Bizde iyiliklerin karşılığında iyilik; saygının, hürmetin karşılığında saygı ve hürmet vardır. Kötülüklerin karşısında ise sadece adalet!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 782
Bu Ay : 6762
Toplam : 6762

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom