Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Yükselme Aralığında Türkiye

Medeniyetlerin yükselme ve gerileme aralıkları vardır. Talih hiç bir topluma ilelebet gülmüyor. Zaman sürekli sizin yanınızda ve arkanızda olmuyor. Maddi ve manevi doygunluk insanlarda bir atalet duygusu oluşturuyor. Toplumlar atılım güçlerini, cesaretlerini, hareket kabiliyetlerini yitiriyorlar. Yitirilen değerleri tekrar bulmak, canlandırmak imkânsız ölçüde zor oluyor. İbre negatife doğru dönmeye, toplumun ayagı kaymaya, düzen bozulmaya görsün; olumsuzluklar birbiri ardına sökün ediyor. Tam da bu aralıkta kenarda kalmış unsurlar derlenmeye toparlanmaya başlıyor.

Toparlanmada, o toplumun kazandığı yeni ruh, hareket ve dinamizm yaşam coşkusuna dönüşünce atılım kendiliğinden ortaya çıkar. Yaşama azmi ve coşkusu; bilgi üretiminde, yeni değerler inşa etmede, hayatı yeniden yorumlamada çok net gözlenir. Ekonomik hayatta, kültürde, insan hakları ve özgürlükler alanında bariz ilerlemeler sağlanır. Bir medeniyet yükselirken, diğerlerinin zayıflamasından güç alır. Yani farklı coğrafyalarda, eş zamanlı olarak, yükselme ile düşüş birlikte yaşanıyor.

Türkiye, şu anda tam da böyle bir aralığı geçmektedir. Bu aralığın, yani medeniyet hattının istikamet değiştirdiği aralığın tam da içinde, ortasında bulunuyoruz. İçeriği ile birlikte eksen değişikliğinin, iklim değişikliğinin farkındayız. Allah’a şükür ki, bu değişikliği hem millet olarak hem de devlet olarak farketmiş durumdayız. Tarihin ve talihin bizden yana olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum işimizi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda sorumluluğumuz artıyor. Önümüzde nasıl bir yolun açıldığını belki yeteri kadar idrak edemiyoruz. İdrak edemeyişimiz hadiselerin bizatihi içinde yaşıyor oluşumuzdandır. Bu günlerin tarihsel önemini on yıl sonra, on yıllar sonra daha iyi anlayacağız. Asamızı elimize aldık, yola çıktık. Kızıldeniz’in Musa için yarıldığı gibi, denizler yarılıp bize yol veriyor. Aydınlık ufuklar yolumuzun işareti oluyor. Ufka bir yürüyüştür bu. Derlenmemiz sürüyor. Toparlanmamız sürüyor. Azmimizi, inancımızı azaltmadan, daha da kuvvetlendirerek yürüyüşümüz devam etmelidir. Bu yürüyüş hiç bir zaman bitmemelidir. Bir yükselme eşiğini, bir yükselme aralığını geçiyoruz birlikte. Yükselmeyi sağlayan inancın ve aşkın çevresel etkilerini, duygusal, kültürel, tarihsel bağlarımız olan tolumlarla bütünleşerek daha etkin şekilde görüyor, yaşıyoruz.

Millet olarak her gittiğimiz yere aşkı, imanı, kardeşliği, iyiliği, yardımı, dayanışmayı götürmemizin bereketi, fazlası ile bize geri dönüyor. Dünya ekonomik krizle boğuşurken, biz atılım üstüne atılım yapıyorsak Rabbimizin samimi gayretlerimizi bereketiyle ödüllendirmesi sayesindedir. Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş 15. Ekonomisi olduğu açıklandı. Allah’ın izniyle yükseliş devam edecek, etmeli. Yeter ki biz gayreti, çalışmayı, samimiyeti elden bırakmayalım.

Başbakan’ın Lübnan’daki temasları ve her biri mitinğe dönüşen halkla buluşmaları çok derin, anlamlı mesajlar içeriyor. Yıllar boyu kendi kendimize ne kadar yazık ettiğimizi bir kez daha anladık. Bir kez daha, niçin ve kimler tarafından, bölge halklarının kardeşliğinin bozulmak istendiğini anladık. Oralarda Türkiye daha net gözüküyor. Türkiye bölgesinin hem çekim gücü hem cazibe merkezi, hem belirleyici aktörüdür. Türkiye bölgesinin temel dinamiğidir. Türkiye öncü bir rol üslenmiştir. Model alınmaktadır. Biz bu açılıma mecburuz. Bölge ile bütünleşmeye mecburuz. Eğer krizi son derece başarılı bir şekilde atlattıysak ve önümüzde umut veren gelecek belirdiyse, bu köklü açılım sebebi iledir. Açılım asıl içte sekteye uğramamalıdır. Ufku ve vizyonu olmayanlar, içerideki son tartışmalarla hâlâ Türkiye’nin tekerine taş koymaya çalışıyorlar. Onların, hiçbir zaman, kendi içinde barışık ve bölgenin huzur kaynağı bir Türkiye meselesi olmadı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 865
Bu Ay : 8011
Toplam : 8011

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom