Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Değişen dünyanın son dalgaları

Dünya bir dönemin daha sonuna geldi. Sona gelindiğini her alanda hissediyoruz. Siyasi, askeri ve ekonomik güç merkezleri ya değişiyor, ya da yeni formlar, formüller kurmaya çalışıyorlar. ABD ve Avrupa merkezli kapitalist düzenin global iktidarı, kuvvetli çözülme belirtilerini çoktan göstermeye başladı. Etkinlik alanları eskisi kadar güçlü değil.

Dünya bir dönemin daha sonuna geldi. Egemenler, iktidarlarını eski rahatlıkları ile sürdüremiyorlar. Bir zafiyet içindeler. Fetret, hatta gerileme dönemi yaşıyorlar. Gelişmenin sınıra dayanması batılılara rehavet vermişe benziyor. Batı uygarlığı kendini yenileyemiyor, üretemiyor. Bilgi üretimi, teknoloji geliştirme, sadece batıya özgü kavramlar ve alanlar olmaktan çıktı. Şimdi daha çok yükselen bir doğu ve yükselen bir İslâm gerçekliğinden söz edilmektedir. Türkiye, yükselen İslamın öncü rolünü üstlenmek durumundadır. Hadiselere bir medeniyet perspektifinden bakma mecburiyeti, Türkiye’ye tarihsel konumunun bilincini ve sorumluluğunu hatırlatıyor. Biz bu bilinci sahiplenmek durumundayız. Bir yeni ve köklü açılım için gerek duyulan istek, bilgi, heyecan, tecrübe bizde vardır. Bütün bu değerleri aidiyet ilişkisi içinde olduğumuz toplumlarla dolaysız paylaşabiliriz.

Dünya bir dönemin daha sonuna geldi. Bu ifade ile zaten bir yeni dönemin başlangıcının yaşandığını da söylemiş oluyoruz. Her alanda oransal olarak bugünkü batı ile dünkü batıyı kıyaslamanın imkânı yoktur. Öncelikle entelektüel güçleri eski diriliğini yitirmiştir. Ekonomik sıkıntıları dalga dalga yayılmaktadır. Krizin yapısal bir bozukluktan kaynaklandığı, palyatif çözümlerle önlenemeyeceği bilinmelidir. Son olarak Rusya ve Çin’in bir anlamda dolardan çıkmaları, dünya ekonomisinde yeni sorunlar oluşturabilir. Dolardan kaçış diğer ülkelere de yaılırsa; Amerika, sonuçları şimdiden kestirilemeyecek korkunç sıkıntılar yaşayacaktır. İşte o zaman görülmemiş küresel kriz yaşanacaktır. Devletler çökecek, ülkeler batacaktır!

Sanal ekonomileri gerçeklerle yüzleştiği zaman bakalım ne kadar mukavemet gösterecekler? Şimdilik, zibil gibi karşılıksız dolar basarak işi götürmeye çalışıyorlar. Uluslararası itibarları, ekonomilerindeki azalan güçlerine orantılı olarak düşüyor. Dünya, ABD için daha kolay sömürülecek alanlara sahip olmaktan çıkıyor. Hakimiyetini etkili bir şekilde sürdürmesi için belki bir iki sıcak savaş ortamı hazırlaması gerekir. Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki sıcak sürtüşmeler kurgulanan küçük kıyametin ilk sahneleri olabilir. Bu iki ülke üzerinden aslında ABD ve Çin çekişmesi yaşanmaktadır. Şimdiden işin sonu nereye varır bilinmez. Biz herkes için barış ve huzur ister, temenni ederiz.

Dünya bir dönemin daha sonuna geldi. Türkiye yeni dünyaya tüm ağırlık ve korkularından kurtulmuş olarak girmelidir. Şimdiye kadar ihmal ettiği alanlarda; geniş, derin, kararlı bir vizyonla var olmalıdır. Son yıllarda dostane ilişkilerle çevremizle bütünleşme çabalarını sürdürmek çok önemlidir. Bu bağlamda Başbakan’ın Lübnan ziyareti fevkalede önemli olmuştur. Bölge halkı Başbakanı bağrına bastı. Aslında Lübnan’daki mitinğ, halkların ve yönetimlerin bütünleşmesinin ne kadar zaruri ve kolay olduğunu ortaya koydu. Halklar yeterli bilinç ve duygu seviyesine sahip gözüküyor. Sadece yönetimlerin halkın özlemlerine karşılık vermeleri, o yönde siyaset üretmeleri gerekiyor.

Dünya değişiyor. Türkiye değişen dünyada yerini alıyor, alacaktır. Başta siyaset merkezli olmak üzere, ülke içindeki değişimleri, dünyada sona eren bir dönemin dalgalanmasından bağımsız düşünmenin imkânı yoktur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 89
Bu Ay : 1657
Toplam : 1657

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom