Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Derdim Var

Düşümdeki güzel insan bana haber verdi; insanların, dava adına ilişkilerini bile günlük iktidar rüyaları etki etmeye başladı. Bu bir alarm sebebidir.
Biraz durakladım, şaşırdım diyeyim ve sordum; neden böyle oluyor?
Dedi ki; bak kardeşim, insanlar giderek dünya ağırlıklı düşünüyor. İyi insan yetiştirme yorgunluğu diyebileceğimiz bir durağanlık var. Değişik yönlerden gelen baş döndürücü rüzgârlar insanları etkiliyor. Garip hesaplar yapmaya başlıyorlar. Baskın olma örfü gelişiyor. Baskın olma örfü gelişirken, atılan adımların uhrevi hayatı besleyip belemeyeceği öteleniyor.
Ne yapmalı?
Derdini saklama, duyur, senin eksik bıraktığını senden daha duyarlı ve özgün ahlaka sahip insanlar tamamlar. Şimdi mevcut hal şöyle; hastalıklardan muzdarip insanların bir kısmı birileri şu derde eğilse diye bekliyor. Herkes bu adımı birilerine bırakıyor. Zira “nimet zamanı” ve kimse başının ağrımasını istemiyor. İnsanları rehavete kaptıran bir gidiş var ve bunun bir rüya hali olduğunu bilenler dahi bu rüyanın arasına “kalk ve uyar” denmesini istemiyor.
Dert şu; sanki bir ganimet paylaşım anındayız ve gelişen bir anlayış var, ganimeti paylaşımda biz de bulunalım der gibi davranılıyor. Yarınlara dair proje üretimi askıya alınarak, yardım bekleyen insanlar kendi halleri üzerinde yozlaşmaya terk edilerek, bilgi ve ilim ötelenerek koşturmaya hız veriliyor. Koşan alır der gibi…
Bu dünya hep böyle mi olacak?
Birileri derdi öne çıkaracak, insanlara bu derdi sevdirmenin yollarını arayacak, sonra başka sayfalar gündeme getirilerek, derdinizi erteleyin denilecek, yol asıl kaynağından yoksun olarak yürünecek. Sonra “eyvah” denilerek uyanılacak, biz ne yaptık diye hayıflanılacak, kaybedilen nesillerin ağırlaştırdığı yükle, sahte zaferler arasında bir ezilme yaşanacak.
Fazla karamsar olma ve abartma!
Sen sana düşeni yap. Yani dert dediğin şeyin farkına vardığın önemli yönlerini hatırlat. Senin farkına varmadığın yönleri de başka dert sahipleri dile getirir. Kardeşlik cenahında birleşir, paylaşır ve yol alırsınız. Günahlarını değil derdi ve dermanı paylaşanlar topluluğu olarak yol alırsınız.
Evet, derdim var.
Bir pazara gidilmişte, orada satılan eşyaya “bize kalmaz” tavırlarıyla üşüşen insan manzaraları ile karşılaşmış gibiyim. Rüyamda gördüğüm bu ve düşümdeki güzel insan; bize kalmaz diye acele etmeyin, yolunuzu razı olunmuş onarımlardan uzak beslemeyin diyor. Bana ateşe doğru uçuşan pervaneleri hatırlatıyor. Sakin ol, sakin düşün, sana lazım olan her şey yaratıldı, muhtaç olup da bulamayacağın bir şey yok diyor.
Düşümdeki güzel insan bana hiçbir şeyden dolayı yoluna küsme diyor. İnsanların bir kısmı, küstürecek insanlar arıyor. Böylece “bize kalmaz” yaklaşımıyla pazara dadanma işlevi rahat nefes alacak. Çöle ve mağara uzletine çekilerek yol beslenmez diyor.
Derdim var ve günahlarım var. Benim söyleyeceklerim belki de günahlarımın gölgesinde kalacak ve isteneni vermeyecek diyorum. Düşümdeki güzel insan, günahlar bahanesiyle, yaşanan yanlışlara ses çıkarmamak neyin nesi diyor.
Evet, yanlış yapılıyor. Hesaplar güneşin doğup battığı günler üzerine gerçekleşiyor. Hassasiyetler rehavet ağında çırpınıyor.
Derdimi paylaşanları ve dermana uzanacak el, yürek ve beyin kardeşliğini hangi durakta bulacağımı merak ediyorum.
Derdimi seviyorum ve dermanı arama yürüyüşünden vazgeçmemek gerektiğini biliyorum. Servetin, makamların, alkışların, yağcılıkların büyülediği; beni ilgilendirmez, kim ne yaparsa yapsın ifadelerinin zehirlediği, yakınmaların, münzevi ağlamaların hayattan kopardığı bir beyin taşımak istemiyorum.
Çözüm bu; yeniden dert sahibi olmak, derdi yeniden hatırlamak! 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 160
Bu Ay : 1728
Toplam : 1728

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom