Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Bayramınız Mübarek Olsun

Bir gün Seyyit İlşekerci’nin eczanesinde oturuyordum. Beyi ilaç alan bir hanım: “Hocam ben sizin bir konuşmanızı dinledim. Size nenemi anlatayım. Onun da babası Çanakkale’ye (savaşına) gitmiş dedi. Merakla dinlemeye başladım. “Babası Çanakkale’ye gittiğinde nenemiz henüz kundakta bebekmiş. Gitmiş ve bir daha hiç haber alınamamış. Ama annesi, her bayram geldiğinde nenemizi süsler, giydirir ve sokağa yollamazmış.” “Baban gelecek... Elinden tutacak... Seni bayram yerine o götürecek... Çıkma sokağa... Bekle... !” Her bayram, her bayram... “Babam gelecek... Elimden tutacak... Beni bayram yerine götürecek...” Nenemiz hala sağ ve her bayram giyiniyor, süslenip püsleniyor, evin kapısının arkasına koyduğu sandalyesine oturuyor ve bekliyor. “Babam gelecek... Elimden tutacak... Beni bayram yerine götürecek...”

Edremit’teki nenenin 90 küsür yıl bayramı böyle geçti.

Dün böyle sıkıntılarla bayram ediliyordu. Bu çocuk ta ihtiyarlığına kadar bayram günü süsleniyordu. Yaşadığı diğer günlerden daha farklı bir hava teneffüs ediyordu. Daha farklı bir heyecan yaşıyordu.

Babasının dönmesini daha farklı bir heyecanla bekliyordu. Döneceğine ihtimal vermediği babasının anısı ile bayram ediyordu. Diğer günlerden farklı bir heyecan, farklı bir bekleyişle yaşanıyor bayram.

Bu gün de dünyanın değişik yerlerinde farklı farklı sıkıntılarlar yaşanırken yine bayram geldi. Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da,... mustazaf halk müstekbirlerin zulmü altında inliyor. Bu zulümlerin nasıl yaşandığını iletişimin bu döneminde artık hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bu gün bütün bunlara rağmen bayram geldi. Bir şükrü eda etmenin zamanı geldi. “Biz sana kevseri verdik. Ohalde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.” ( Kevser suresi: 1,2) Önce namaz anılıyor sonra kurban. Her yerde herkesin kendi koşullarında bayram etme zamanı geldi. Kendi koşullarında değişik bir heyecanı yaşama zamanı geldi.

İnsanlar kendi anlayışlarına göre neşe, sevinç, heyecan veya bayram günleri oluşturuyorlar. Zaferlerinin yıldönümü günleri, fetihlerinin yıl dönümü günleri, doğumlarının yıl dönümü günleri ve daha sayılabilecek değişik günler. Bunların hepsinin belirleyici sınır şartları vardır. Bu şartlar sizi kuşatmıyorsa o bayram da sizi kuşatmaz. Bu tür bayramları yaşamak için kendi değerlerinizden ödün vermek, vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Kendinizle çelişkiye düşebilirsiniz.

Fakat dini bayramlarımız hiç de böyle değildir. Bunun sınırlayıcı şartı sadece müslümanım demektir. Bu şart ise diğer bütün bayramların sınırlayıcı şartlarından çok daha evrenseldir, çok daha kuşatıcıdır.

Hatta bugün öyle bir duruma gelmiş ki ben müslümanım demeyende bir şekliyle bu bayramları yaşamaktadır. Bu bayramlarımız insanların karşı koyamacakları evrensel insani değerler taşımaktadır. Fakir-zengin bütünleşmesi bunlardan biridir. Akraba ziyareti bunlardandır. Daha fazlasını hakkeden yaşlılarımızın gördüğü ilgi bunlardandır. Hele şu çocukların yaşadığı mucize heyecanın alternatifi oluşturulabilir mi hiç? Küskünlüklerin, dargınlıkların bu yoğunlukta son bulduğu başka bir olay var mıdır? Bütün toplumu o kadar yoğun uğraştıkları işlerinden anında el çektirip aynı zamanda bir ibadet olan bu değerler atmosferine koyan güç ne büyük bir güçtür. İnsanların gözünü kırpmadan kurban ibadetlerini ifa etmeleri, elleri hiç titremeden mubarek etinden çevreye cömertce dağıtmaları ne büyük bir olaydır. İnsanların bu kadar cömert olduklarını başka zaman hiç gördünüz mü?

İşte bayramlarımız böyle mucize bir zaman dilimidir. Alternatifi oluşturulamıyor, oluşturulabileceğine de inanmıyorum.

Bayramdır dostlar... Bayramınız mubarek, ibadetiniz kabul olsun.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 624
Bu Ay : 1142
Toplam : 1142

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom