Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Oligarşik yapıların demokratik dönüşümü


Türkiye’de süregelen oligarşik yapılar son dönemlerde demokratik dokunuşlarla sarsılmaya başladı. Bu yapılardaki farklı unsurlar hareketlenmeye ya da uyarılmaya başlıyor. Oligarşik yapıların yuvasına çomak sokuluyor.

Bu yapıların iktidar gurubu ise büyük bir tedirginlik yaşıyor, kendi çıkarlarına kullandıkları gücü kaybetme korkusunu yaşıyor. Bu gücü kaybetmemek için hemencecik reflekslerini ortaya koyuyorlar.

Bu olay geçenlerde kimi üst düzey kamusal kurumlarda, son günlerde ise CHP’de görüldü. Eğer birileri bunların yuvasına çomak sokuyorsa bunlar bir plan gereği yapılıyor demektir. Bu bir toplum projesidir. Bu planın devamı var demektir. İlk aşamadan sonra geçilecek diğer aşamalar da planlanmış demektir. Bu yapılar bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da farklı bir formatta aynı merkezlere hizmetlerini sürdürecek demektir. Artık oligarşik bir yapı ile aynı hizmeti sürdürmenin zamanı geçmiştir demektir. Yeni format gerektiriyor demektir.

Milli bir parti olan Fazilet Partisi de geldiği son nokta itibariyle bu süreci yaşadı. İşlev olarak diğer oligarşik yapılardan farklı olan, miili-manevi değerler ekseninde Büyük Türkiye'yi yaratma hedefi için mücadele eden FP'nin bir aile oligarşisine dönüşmesi tepki gördü.

Eğer bu, yürütülen bir plan ise sıranın MHP’ye geldiğini söylemek hiç de kehanet olmaz. MHP her ne kadar ideolojik bir harç ile tuğlalarını bir arada tutuyorsa da bu esen demokrasi rüzgârı o duvarı da devirir. Sonucu ise MHP’nin bu rüzgârı teneffüs edebilme kapasitesi belirleyecektir.

Eğer bu yürütülen bir plan ise hedef demokratik bir düzende liberal bir toplum oluşturmak olabilir. Her şeyini tartışmaya, tercihe açan, tartışmazı kalmayan bir toplum. Değişmez değerleri olmayan bir toplum. Değişmez değerleri olmadığı için böyle bir uğurda verilecek mücadelesi de olmayan bir toplum. Demokrasi diye önüne atılan her şeye uzanan bir toplum. Bireyselleşmiş bir toplum. Organize güçlerin kolaylıkla güdebileceği bir toplum. Kimsenin kimsenin derdiyle ilgilenme fedakarlığı göstermediği bir toplum. Yeni dönemde sömürge güçlerinin gösterdiği hedeflere uysal uysal giden bir toplum. Oligarşik yapılar böyle bir toplumun oluşmasına engeldir ve tasfiye edilmelidirler. Bence bu güçlü olan ihtimaldir.

Diğer bir ihtimal şudur: Toplum siyasi ve sosyal olarak daha ileri bir düzeye geldi. Kendi işlerinin hem seçmeni hem de takipçisi olmak istiyor. Birilerini seçtikten sonra kaderini onlara emanet etmek istemiyor. Bunun mücadelesini verdi ve son aşamaya geldi. Kimse bunun önünde duramaz. Bu diyalektik yaşanacaktır. Oligarşinin çıkarı değil toplumun çıkarı artık korunacaktır. Bu ise toplumun kendi bilinci ve emeği ile geldiği bir seviye olacaktır. Böyle bir toplum güçlü bir toplum olur, kendisini sömürtmeyen bir toplum olur. Tercihlerini kendisi belirleyen ve onların takipçisi olan bir toplum olur. Kendisine gösterilen hedefe değil kendisinin belirlediği hedefe yürüyen bir toplum olur.

Hakkı kendisine verilen bir toplum değil hakkını alan bir toplum olduğu için aldığı haklarını kullanmasını ve gözetmesini de bilen bir toplum olur. Hakkı kendisine verilenler o hakları kullanmasını beceremezler. Yine birileri onlar adına o hakları kullanırlar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 177
Bu Ay : 6261
Toplam : 6261

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom