Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Seçim ve Anayasa

Başbakan “Seçimi ve sonrasında yeni anayasayı çok önemsiyorum” dedi.

Demokratik ülkelerde seçim en önemsenecek mekanizmadır. Türkiye’de her seçim kendi ortamı ve koşullarında çok önemli olmuştur. Her seçimde sağduyu galip gelmiştir. Kimi çevreler, belli hassasiyetleri öne çıkararak hemen her seçimi olumlu, olumsuz yönleri ile değerlendirir. Bu değerlendirmeler milletin doğrudan katıldığı en geniş tartışma platformunu oluşturur.

Herkes konuşur, görüşlerini söyler. Ancak millete bir kez ve bir kelimelik konuşma hakkı verilir. Bu kategorik sınırlama, demokrasinin açmazlarından biridir aslında. Seçimi öne alan sistemi sadece demokrasi formu ile sınırlamak da hepten doğru bir yaklaşım değildir. Ancak konunun anlaşılması adına şimdilik bu dili kullanmakda bir sakınca görülmemelidir. Esas olan milletin irade beyanıdır. Yönetimler bu beyana göre şekillenmek durumundadır. Partiler tebarüz eden milli iradeye saygılı olmak, sonucu benimsemek zorundadır. Şimdilik pratikte daha elverişli bir yöntem yok gözüküyor.

Millet bir kelimelik de olsa her defasında öyle konuşuyor, o kelimeyi öyle ince, sert veya karalı bir tonlamayla söylüyor ki, bütün taşlar yerinden oynuyor. Dengeler, denklemler değişiyor. Siz halka bir tek kelimelik konuşma hakkı verince, halk da o kelimenin içeriğine görülmemiş bir yoğunluk katıyor. Bizim seçimlerimiz hep böyle olmuştur. Seçmenimiz çok isabetli, yerinde ve sağduyulu kararlar vermiştir.

12 Eylül referandumunda da halkımız bir tek kelimelik konuştu. Ama öyle bir “Evet” dedi ki, o Evet’in içinde baskılardan, dayatmalardan arınmış, kelepçelerinden kurtularak aydınlık, geniş ufuklara açılma özlemi içinde bir Türkiye vardı. Bir tek kelime ancak bu kadar yoğun, derin anlamlar yüklenebilirdi. Öyle oldu. Aslında o seçimin temel niteliğini belirleyen, yeni ve özgürlükçü bir anayasa talebi idi. Yani referandum aslında Türk halkının seçtiği ana güzergâhı belirlemesi açısından oldukça önemlidir, önemli oldu. Bundan sonraki seçimlerin seyri ve karakteri ne olursa olsun, nasıl olursa olsun bu güzergâh belirleyici olacaktır.

Ana güzergâh hakkın, hukukun, demokrasinin, özgürlüklerin ikamesidir. Bütün bu değerleri öne çıkaran, devletin gücünü, yetkilerini bu ölçülerle sınırlayan temel tercih, genel anlayışa dönüşmüştür. Devlet vatandaşın hak ve özgürlüklerini anayasal bir metinle teminat altına almak durumundadır. Başka bir ifadeyle vatandaş devleti sınırlamalıdır. Asıl kurucu unsur halktır devlet değildir. Yani vatandaşı devlet değil, devleti vatandaş biçimlendirmelidir. Değilse demokrasiden de, buna bağlı olarak huzurdan, kalkınmadan da söz etmek her defasında sorunlu olacaktır. Değilse şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da keyfiliklerin önü alınamaz. O nedenle bundan sonraki seçimin ana teması yeni ve özgürlükçü bir anayasadır. Millet bu konuda tutumunu çok açık ve net olarak belli etmiştir.

Siyasilere düşen, politikalarını toplumun gelişen anlayış ve beklentilerine göre yeniden tanzim etmektir. Doğrusu da, vatandaşın temel tercihi ortada dururken, siyaset kurumunun ona rağmen bir program ve politikayı sürdürmekten vazgeçmesidir. Evet Türkiye, kendi içinde barışık, devlet ve milleti ile uyumlu olma yolunda son aşamaya gelmiştir. Yeni anayasa milletin de, devletin de, siyasetin ve aydınların da olgunluk seviyesini göstermesi bakımından kilit bir öneme sahip olacaktır.

Yeni, özgürlükçü bir anayasa önümüzdeki son engellerin de kalkması anlamına gelecektir. Engellerinden, ağırlıklarından kurtulmuş bir Türkiye’nin daha ileri sıçrayışlarına şahit olacağız. O bakımdan önümüzdeki seçimle yeni anayasa çalışmaları birbirinden ayrı konular değildir. Önümüzdeki süreçte herkes bu konuya odaklanmalı, kesinlikle özgürlük alanını genişletmeye dönük bir tutum belirlemelidir. Eski refleks ve alışkanlıklardan kurtulamayıp hâlâ vatandaşın elini, kolunu, beynini, yüreğini bağlamayı amaçlayan çabalar sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Millet seçimini yaptı bile. Sıra siyasetçilerimizin seçimlerini yapmasında. İnsanımızın yanında mı yoksa karşısında mı olacaklar? İşte buna karar vermeleri gerekiyor. Milletin mi, yoksa karanlık, bulanık odakların mı sesine kulak verecekler? Buna karar vermeleri gerekiyor. Sonunda hakkın, hukukun, milletin kazanacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Şimdiden söyleyelim ki, kimse beyhude bir çaba içine girmesin. Şimdiden söyleyelim ki, kimse sonunda halkı suçlayıcı bir dil kullanmasın.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 873
Bu Ay : 3357
Toplam : 3357

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom