Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Bu kumaş dikiş tutmaz

Yine söylüyorum: Türkiye’nin yeni gerçekliği kavrandığı ölçüde tutarlı düşünce üretilecek, siyaset yapılacaktır. Bu yeni kavrayışı başaramamanız halinde anlık yükselişler, medyanın parlatması ile gelen geçici durumları ifade eder; kalıcı olmaz.

Yeni düzlemde en çok zorlanan parti CHP’dir. Türkiye’nin zemini değişince eski zemin üzerindeki yapılar sarsılıyor, çözülüyor. CHP’de bundan payını alıyor. Her ne kadar Önder Sav ‘yeni CHP’den bahsedilemeyeceğini, bu yaklaşımın bir anlayış ve yön değişikliği olduğunu ifade ediyorsa da, sadece CHP değil, diğer bütün partiler bu değişimi yaşamaya mecbur ve mahkûmdur. Değilse oy potansiyeli olarak mevcut durumlarını korumaları neredeyse imkânsızdır. Son anketler, CHP’nin hızlı bir oy kaybı içinde olduğunu göstermektedir.

CHP’de deprem yaşanmaktadır. Bir tüzük meselesi ile ortaya çıkan ayrışma, derinlere kök salmış kavgaların şiddetini ve niteliğini ortaya koydu. Mesele sadece bir tüzük meselesi değildir. Bu partide çetin, acımasız bir iktidar kavgası vardır. Sakın yanlış anlaşılmasın, ülke yönetimini üslenecek bir iktidara hazırlık için değişik yaklaşımları içeren bir kavga değil sürdürülen. Çünkü artık CHP’nin ne aklında ne şuuraltında böyle bir hazırlığın olmadığı anlaşılmıştır. CHP ciddi manada kendini muhalefet olarak da görmekten de vazgeçmiş gibi. Umutsuz, bezgin bir görüntü içinde, yılgınlığın körüklediği bir öfke hali egemen herkeste.

Yaslandığı odaklardan aldıkları güç ortadan kalkınca ayakları üzerinde durmaya çalıştılar. Olmadı. Olmadı, çünkü kendi ayakları üzerinde bile durma yeteneğini kaybetmişlerdi. Sağa sola yöneltilen hınç, kendi üslûplarına göre karşılık da bulamayınca, öfke kendi içlerine yöneldi. Şimdi birbirlerini kötüleyip duruyorlar. Biri diğerine ‘korku imparatoru’ diyor. Diğeri berikinin ‘koltuk kavgası’ verdiğini söylüyor. Bütün bunlar niçin oluyor biliyor usunuz? CHP’nin demokratik anlamda bir parti olma vasfını kaybetmesinden. Çünkü partiler ülke meselelerine en ileri düzeyde çözüm arayan sivil toplum örgütleridir. En ileri, en medeni konuşmalar burada olur, olmalıdır. CHP’de herşey var ama işte bu yok. Politika üretemedikleri için, memlekete bir ufuk öngörmedikleri için kısır çekişmelerin, sen-ben kavgasının kurbanı oluyorlar. Eğer ciddi manada siyasal programları olsaydı, bu basit kavgalar yüksek ideallerin yamaçlarında sönüp gidecekti.

Bütün olup bitenleri izliyoruz. Herkes, bütün bir millet ibretle izliyor. İnsanımız “Siz mi Türkiye’yi yöneteceksiniz?” diye sormaktan edemiyor. Vatandaşımız doğru soruyor. Artık bu kumaş dikiş tutmaz. Bu husumet, bu ayak oyunları kolay kolay suhuletle sonuçlanmaz. Anlaşılan Baykal’ın bir arkadan vurulmayla makamından edilmesinin ardından, Bizans entrikaları partiyi kılcal damarlarına kadar sarmış. Demek ki, ihanet kimsenin yanına kâr kalmıyor. Parti fokur fokur fitne fesat kaynıyor. Herkes birbirine karşı hesap yapıyor, pozisyon alıyor. Herkes birbirinin ayağını kaydırma çabası içinde. Şu anda Sav ve Kılıçdaroğlu ekibi açıkca cepheleşmiş durumdalar. Karşılıklı çok sert, hakarete varan açıklamalar yapılıyor. Baykal ekibi yapacakları hamle için en uygun vakti bekliyor. Gözüken o ki, hesaplaşma vakti hızla yaklaşmaktadır. Önümüzde seçim var ve zaman daralmaktadır. Bu bakımdan herkes hızlı hareket ediyor. Stratejik üstünlük elde etmeye çalışıyorlar.

Benim kanaatim değişmedi. Referandum sonrasında partilerin, özellikle CHP’nin savrulavcağını söylemiştim. Darma duman olacaklar demiştim. Aynen böyle demiştim. Bu partiyi artık kimse bütünlük içinde ayakta tutamaz. Hem partiyi ayakta tutacak bir ideal yok, hem de var olduğu söylenecek ideoloji çöktü. Devletçi, baskıcı ideolojiler bütün dünyada çöktü. Belki CHP, kalan son örneğidir dünyada. O bakımdan bu partinin var olması artık çok zor. Nesli tükenmişler klübü olarak belki bir süre daha kör topal devam eder. Sonra bir yere yıkılıp kalır. CHP yeniliklere açılsa eskileri kaybedecek. Eski alışkanlıklarını sürdürse, yeniye açılamayacak. İşi çok zor. Sonra partide ciddi manada Kürt-Türk-Çerkez veya alevi-sünni gibi ayrışmalar olduğu söyleniyor. Parti mutlaka kurultaya gider. Durum onu gösteriyor. Siz asıl o zaman seyredin gümbürtüyü.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 6
Bu Ay : 1859
Toplam : 1859

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom