Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İnsanı anlamak önemlidir

İnsan sorunlarının çözümü bu ifadede saklı olsa gerekir; insanı anlamak önemlidir. İnsan insanı anlamayacaksa yaratılış hikmeti önemsenmemiş olur. İnsan birbirini anlamak için yaratılmıştır. Hatta sadece anlamak değil, anlamak ve anlaşmak, güzellik bahçesinde buluşmak, en güzeli dili geliştirmek için yaratılmıştır.
Seni dinlemek ve anlamak istemiyorum tavrı yaratılış amacına aykırıdır.
İnsan insanı anlamak zorundadır ve bunu başarabilecek şekilde yaratılmıştır.
Kimileri açısından bu ifade bir gereksizliği ifade eder. Hatta “ne anlayacağım kardeşim, benim de sorunlarım var, kimse beni anlamaya çalışıyor mu ki, bende falanı anlamaya çalışayım” diyenlere rastlarsınız. Ötekinin sorununu dinlemek ve anlamak için kendi sorununu şart koşan insan anlamak penceresini daraltmaktadır. Benim sorunlarım çözülmüyorsa onun sorunları niçin çözülsün bakışı doğru bir bakış olmadığı halde, bu yarım hali devam ettirenler bulunmaktadır. Oysa benim sorunumun çözümü onunkinin çözümüne, onun sorununun çözümü de benimkinin çözümüne bağlıdır. Birliktelik ve birbirini önemseyerek sorunları çözmenin yollarını aramak gerekir.
İnsanı anlamak için onu önemsemek önemlidir.
Kimi insan için “çok şey bilir” denmektedir. Fakat ne kendisini anlatabilir, ne karşıdakini anlamaya çalışır. Çok başarılı derler, malının haddi hesabı olmaz, kitaplığında okunmadık kitap kalmamıştır ama muammadır ve bir başkasını anlamak diye bir dert taşımaz.
Hani Temel ile Dursun’a adres sormak için, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç dil deneyen ama anlatamayan turistler için Temel’in söylediği; “Adamlara bak tam üç dil biliyorlar” hayranlığı ile Dursun’nun söylediği “Biliyorlar da ne oldu, bir şey anlatamadılar” yaklaşımını iki farklı noktada iyi incelemek gerekir. Bir yandan çok şey bilip karşıdakine kendisini anlatamamak, diğer taraftan karşıdakini anlamak için hem bilgiden hem ilgiden yoksun olmak var bu anlatıda…
Çok şey bilebilirsiniz ama bildiklerinizi karşınızdakine anlatamıyorsanız bu sorunlu bir bilmekliktir. Ayrıca karşıdakini dinler gibi yapabilirsiniz ama onu anlamak için bilgi ve anlayış gerektiğini dikkate almazsanız, onu dinler gibi yapmanızın bir anlamı olmaz. O kendini anlatamadı ne yapayım derseniz, o da; bu nasıl insan söylediklerimi anlamak için hiç çaba göstermedi der. Burada anlaşılmayan bir insan yok, birbirini anlamayan ve anlamak yeterliliğini üretemeyen iki insan veya insanlar var.
Kadınlar arasında ve son dönemlerde İslâmi hassasiyeti öne çıktığı söylenen kadınlar arasında “haklarımız” özelinde, eşlerine yönelik veya genel anlamda erkeklere yönelik yeni söylemler dile getirilmektedir. Buna göre verilmeyen haklar ve alınması gereken haklar başlıkları dikkat çekmektedir. Burada kullanılan dil, insan iletişimini, özellikle eşler arası iletişimi yaralar bir üslup içermektedir. Haliyle haklar arzusu, haklılar tartışması ve derken aile müessesini zedeleyecek bir dil geliştiği taraflar arasında dikkate alınmamaktadır. Olması gereken karşılıklı saygı ve sevgi, önemseme ve önemsenme, rol taksimi, yaratılış gerçeğine uyum gibi ana meseleler, çağın aileyi işlevsizleştirme güzergâhına taşınmaktadır. Bu dikkate alınıyor mu bilmiyorum ama kadın erkek münasebeti ve eşlerin iletişimine daha hassas bir dil ile yaklaşmak gereği unutulmamalıdır.
Kadın erkek tarafından anlaşılmadığını dile getirirken, kendisinin de giderek erkeği anlamaktan uzaklaştığını fark etmeme noktasına gitmektedir. Belki insanı anlamak başlığı altında, bugün ele alınması gereken en önemli konulardan biri budur. Elbette sıkıntılar var. Sanırım eşler arasındaki bu sıkıntıları gidermenin yolu “feminist bir dil” değil, ünsiyet, iletişim, aile barışı, önemseme ve önemsenme, rol kabulü ve rolü doğru tanımlama dilleri olmalıdır.
İnsan insanı anlamaktan vazgeçiyorsa, başka bir parçalanmaya gerek yok. Başka bir sebebe gerek yok; birbirini anlamamak için sebepler üreten dünyada kıyameti beklemenin vaktidir. Bir yeryüzü parçasının suya batması ve diğer belirtiler elbette dikkate alınacaktır ama birbirini anlamak için çaba sarf etmeyen insanların zaten bütün dünyası suya batmış, bütün dünyalarını ateş sarmıştır. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 92
Bu Ay : 2576
Toplam : 2576

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom