Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Geçişler

Toplum olmak farklı unsurların bir araya toplanması ile ilgili bir kavramdır. Hem bir arada hem farklı. Farklılıkların birliğinden bir ortak yönelim, bir uyum beliryor. Kendiliğinden oluyor bu. Farklılıklar iş bölümünü, paylaşmayı, ortak örgütlenmeleri, ortak duygulanımı, her türlü alışverişi zorunlu kılıyor. Ne kadar ‘tekçi’ yapıdan gelirseniz geliniz, topluma katılma süreci ile beraber bir etkileşim içine, kültürlenme içine giriyorsunuz. Toplum böylece herkesin ve aynı zamanda hiçkimsenin oluyor.

Türkiye toplum olma sürecini başarmak üzeredir. Cumhuriyetin ilk yıllarından başlatılan uluslaşma projesi, köylülük esasına dayanıyordu. Milletin efendisi olan köylüydü. Şehirler dar ve seçkinci grup niteliği ile bir cazibe merkezleri idi. Doğrusu üçü beşi dışında dışına, modern anlamda toplum denebilecek vasıflara haiz nüfustan yoksundu şehirlerimiz. Nüfusun büyük kısmı köylü idi. İnsanımız, köyün dar gelenekçi yapısına veya çoğu yerlerde aşiret esasına dayalı tek tipçiliği merkeze alan bir işleyişe sahipti. Hayata, insana, yeni olana dönük arayışlar, doğal olarak yok denecek kadar azdı. Hayat ağır akıyor, insanların gelişmesi yavaş oluyordu. İlaveten devletin izlediği resmi politikanın ideolojik karakteri, insanımızın gelişmesini hızlandırıcı mahiyetten yoksundu.

Şehirleşme ile beraber çevrenin merkeze akmasıyla yeni yoğunlaşmalar oluştu. Bunu biliyoruz. Yoğunlaşma çatışma ve uyum sarkacında yeni çıkış yolları aradı, denedi ve buldu. Şu an Türkiye kendine özgü yaşadığı süreç içinde şehirleşmiştir. Biraz geç de olsa şehirlileşme de tamamlanacaktır. İnsanımız modern değerleri kendi tarzına göre yorumlayarak bir vasat tutturmuştur. Bir sentez ortaya konmuştur. Kendiliğinden oluşan bir sentezdir bu. Sentez cemaatten, toplum olmaya, yurttaş olmaya doğru evrilmektedir. İlişki alanının bir halka daha dışarıya doğru genişlemesi, içeride kalan daireden bağları koparmak anlamına gelmiyor. Sadece yeni aidiyetlerin yeni sorumluluk alanları oluşuyor hepsi bu. Ve insanımız bu farklılaşan farklılaşmak durumunda olan hassasiyetleri hem birbirine karıştırmıyor, hem de farklı bağlamların kendi doğalarına en uygun bilincini üretiyor. Evrilme durmayan bir süreç olarak devam ediyor.

Evrilme ile toplum canlı bir dinamizm kazanmıştır. Toplumda müthiş geçişler yaşanmaya başlamıştır. Artık cemaatler ve belli kesimler, ister istemez birbirlerine yaklaşmak, içiçe yaşamak durumunda kalmışlardır. Yeni yaşama biçimi ile birbirimizi daha iyi, daha dolaysız anlama, keşfetme imkânına sahip olduk. Gördük ki, öteki diye dışladığımız insan ile aynı kültür ve yaşam kodlarını paylaşıyoruz. Meğer esasta (özde) birbirimizden pek de farkımız yokmuş. Diğer farklılıklara gelince toplum bütünlüğünü bozmayan gerçekliklerdi zaten. Geçişler farklı hassasiyetlerin öncelik ve sonralık sırasını da oranını da değiştirmektedir. Hayatın realiteleri sosyal, siyasal alanda farklı yönelişler oluşmasına yol açmıştır. Aynı cemaate mensup insanlar değişik siyasi yöenelimler içinde olabiliyor. Yani cemaat gerçekliği ile siyasal yönelişin, ayrı katman ve alanlara tekabül ettiği, ayrı bulıuşma noktaları oluşturduğu biliniyor. Yine aynı ideolojiye mensup olduklarını söyleyenler, farklı partilere üye olabiliyorlar. Hayat böyle bir şeydir.

Doğrusunu isterseniz bu düzlemde yaşanan gerçekliği belli bir ideoloji veya grup taassubuyla önlemenin imkânı yoktur. Sonra yakınlaşma sadece kendi insanımız arasında değil, küresel bir etki ve anlayış ile bütün coğrafyalar arasında cereyan etmektedir. Yaşadığımız dönem ve sonrasında birbirimizi daha çok keşfedecek ve her defasında değişik yanlarımızı farketmenin coşkusuyla sevgiyi, anlayışı daha da çoğaltacağız. Ben bunu görüyorum. İnsanımızın ruh durumunun sevgiyi çoğaltacak olgunlukta bir verim içinde olduğunu zaten biliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 151
Bu Ay : 3708
Toplam : 3708

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom