Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Düzenbozucular

Aklı başında kimsenin ne orduya, ne yargıya, ne basına, ne gazeteci veya siyasetçiye, kısaca kimsenin kimseye söyleyeceği sözü olur. Kimsenin kimseye durduk yere söz söylememesi için, kimsenin kimseye durduk yere söz söylememesi, tavır koymaması lâzım.

İleri toplum birey ve kurumların birbirlerine saygılı olduğu, herkesin kendi yerini bildiği toplumdur. İleri toplum hak ve özgürlüklerin korunması hususunda herkesin azami dikkat gösterdiği toplumdur. Hukuk devleti ve demokratik düzen, bu saygılı insan ilişkilerinin sürdürülme zeminini oluşturur. Hukuk devletine ve demokrasiye saygılı olanlar, kendilerinde özel ayrıcalıklar göremezler. Hele bu ayrıcalık yasaların öngörmediği, yaslalara karşı olmak şeklinde bir hakkı kendinde görüyorsa; orada keyfilik, düzenbozuculuk başgöstermiş demektir. Kendilerinde düzenbozuculuık hakkı görenler yine kendilerini düzenin ve devletin tek sahibi görme yanlışı, yanılgısı içindedirler.

Bu devlet kimsenin babasının tapulu malı değildir. Yetmiş küsür milyon vatan evladınındır. Birileri kendilerinde sorumsuzca yasa çiğneme, itaatsizlik etme, kendi başına buyruk olma hakkı göremez. “Ben her istediğimi yaparım. Ne yasa ne sınır tanırım. O yasalar ve sınırlar benim için değildir. Bana yaptırım da uygulanmaz” diyemez. Denilen yer hukuk devleti olma niteliğini kaybetmeye başlamıştır. Birileri “Hiç kimse, hiçbir güç, kurum bana bir şey yapamaz ama ben her istediğimi yaparım, kimseye de hesap vermem” diyorsa toplumu küçük görüyor, devlet içinde devlet olduğunu ilan ediyordur.

Bu konuda taviz verilmemelidir. Cumhura karşı olumsuz, sorunlu tavırlar takınanlara, müsamaha edilmemelidir. Umumun maslahatı tağşiş edilemez. Bir taviz, başka tavizlerin yolunu açar. Sonra ipin ucunu kaçırırsınız. Toplum kendini yasal olarak kontrol edemez olur. Keyfiliklerin, sorumsuz davranışların tehditleri altında huzur bozulur.

Anlattıklarımızın ışığı altında askerin 29 Ekim tutumu hoş görülecek bir davranış değildir. Türkiye’nin ideolojik hassas damarları bir yana bırakılsa, belki hadisenin abartılacak bir tarafı olmayacak. Belki doğru olan, askerin Cumhuriyet bayramına bile katılmamasıdır. Çünkü bu milli gün, doğrudan cumhura yani halka ait bir gündür. Asker niye katılmadı diye düşünmek bence abestir. Ama konu bu bağlamda algılanmadığı için büyütülüyor. Öne çıkarılan hassasiyetler büyütülmeye yardımcı oluyor. Asker katılmamış! Çok da önemliydi sanki. Katılmazlarsa katılmasınlar. Aslında doğru olanını yapmışlar deyip geçmek de var. Ama öyle değil. Bu vesile ile adeta bir toplu kalkışma, toplu iteatsizlik sergilenmiştir.

Cumhurbaşkanı ordunun başkomutanıdır. Türk ordusunun başkomutanı Cumhurbaşkanıdır. Abdullah Gül başkomutan olarak, askeri merasime davet etmiştir. Bu davet bir emir gibi algılanmalıdır, algılanmalıydı. Ordu emre itaatsizlik etmiştir. Yanlış yapmıştır. Yaptıkları tasvip görmemiştir. Bu hareketleri ile itibar kaybetmişlerdir. Ordunun itibarını, ideolojik mülahazaların gölgesi altında zedelemeye kimsenin hakkı yoktur. Koşaner’in de yoktur. Ben Koşaner Paşa’yı hukuka ve demokrasiye saygılı biri olarak biliyorum, öyle de bilmeye devam etmek istiyorum. Zihnimi zorlayarak anlamaya çalışıyorum. İyi niyetle bile olsa yaptığım hiç bir değerlendirme kötü çıkarsamalar yapmama engel olamıyor. Herhalde diyorum, Işık Koşaner, böyle bir şeyi arzulamıyordu ancak komuta kademesinde ağır baskı gördü. Eğer böyleyse durum vahim. Genelkurmay başkanının komuta kademesine emrini dinletememesi sözkonusu olamaz. Yanlış.

Yapılan yanlıştır. Bu yanlışlığın pek sürdürülür bir yanı da yoktur, onu da söylemiş olayım. En fazla üç beş yıl sonra bu günleri hatırladığımızda yapılanları çocukça bulup gülüp geçeceğiz. Bunu da biliyorum. Değişim durdurulamaz. Su yokuşa akıtılamaz. Ancak durup olanları, olacakları izlemenin de doğru olduğuna katılmıyorum. Şimdilik olaya sert mesajlarla tepki verildi. Bu da önemsiz değildir. Ancak asıl yapılması gereken, başta genelkurmay başkanının disiplin ve emre itaatsizlik suçundan görevden alınması gerekiyor. Koşaner’in olumsuz bir komutan olduğunu sanmıyorum. Ama bu konu şahsi bir mesele değildir. Baştan söylediğim gibi, hukukun üstünlüğü ve demokratik gelişme adına bu yapılmalı diye düşünüyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 730
Bu Ay : 2312
Toplam : 2312

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom