Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Ateş canlanmadan sönüyor

MGSB’nin değişmesi, geniş halk nezdinde gözlenen değişimin devlet felsefesinde de kabul gördüğü anlamına gelmektedir. Nicedir ifade ettiğimiz toplumda değişen genel temayül resmi tutumu da değişime zorlamıştır. Devlet iradesi ile millet iradesi çatışmasız bir istikamette parelellik arzeder olmuştur. Bu durum Türkiye’de işleyişin daha rahat zeminde sürmesine yol açacaktır. Sadece bu değil, her alanda yaşanan gerilim yerini iç huzura bırakacaktır.

Türkiye ileri sıçrayışını sürdürecektir. İyileşme ve rahatlama hem demokratik hem ekonomik alanda çok bariz hissedilecektir. Bu durumdan rahatsız olanlar da bulunmayacak değil elbette. Yine de oksijen çarpması gibi, belli kesimlerin totaliter anlayışlarından sıyrılması kolay olmayacaktır. Ancak hiçbir değişimin sancısız, sorunsuz olmadığı da bilinmektedir.

Demokrasi kimi kesimleri oksijen komasına sokabilir. Sokuyor da. Onlar neredeyse bir asra varan jakoben alışkanlıklarını elbette kolay terk edemiyorlar. Hâlâ darbeci, statükocu mantıkla demokratik açılıma tehditle karşılık verenler görülebilmektedir. Süreci baltalamak isteyenler alttan alta çeşitli oyunlar, komplolar kurma çabası içinde olabilir.

Memlekette demokrasi havası yayıldıkça, alanları daralanlar, imtiyazlarını kaybetmekten korkanlar, 28 Şubat’ta tezgâhladıkları senaryoların benzer versiyonlarını tekrar sahnelemek istiyor olabilirler. Eski aktörler bulunup ekranlara çıkartılıyor. Tam da üniversitelerde başörtü yasağının fiilen kalkmasının, yasal olarak da özgürlüklerin güvenceye alınmasının konuşulduğu şu sıralar, yeni gerilim alanları üretmek isteyenleri görüyorum. Bunun böyle olmadığını söyleyecekler olabilir.

Başta bu işin aktörleri bunun böyle olmadığını söyleyebilir. Peki, biz de şimdilik inanmış gözükelim. 28 Şubat sürecinde de bu insanlar, televizyonlarda arz-ı endam ederlerken “Biz millete kurulan bir komplonun seçilmiş figüranlarıyız” demediler. Rollerinizi sahici yapmanız için, sizin üzerinden kurgulanan oyundan habersiz olmanız gerekiyor olabilirdi. Bile bile oyuna gelmek istemezsiniz, kabul. Ama oyuna getirilirsiniz. Onlar da bunu kabul etsinler lütfen. Yaptığınız işler, kötü niyetli insanların amaçlarına hizmet etti.

Peki şimdi durum ne? Bana kalırsa artık oyun tutmuyor. Yeteri kadar tecrübe edindik. Artık dinamiti ateşleyemiyorlar. Fitile kibrit çakıyorlar ancak alev hemen oracıkta veya az sonra sönüveriyor. Bunlar Türkiye gerçekliğinden kopuk oldukları için, milletin yükselen olgunluk ve bilinç seviyesinden de habersizler. Onun için yeni numaralar geliştirme zekâ kıvraklığını bile gösteremiyorlar. Artık bu gibi şaklabanlıklara izin de, geçit de vermeyiz, veremeyiz. Kendileri çalar, kendileri oynarlar. Artık bir iki saçlı, sakallı; sarıklı, cübbeli insan, sıradışı bir söz etti diye arka arkaya örgütlü ve talimatlı bir şekilde bildiriler yayınlayan kurumlar yok. Hatırlayın o zamanları. Cumhurbaşkanlığından, Meclis’e, Genelkurmaydan, yargı mensuplarına, gazetelere kadar üzerine vazife olan olmayan herkes ya sahneye fırlar mikrofonu eline alır, ya keskin demeçler verirdi. Ne hikmetse bir yandan da figüranların önü açılırdı. Yani kendi bağlamında şartların olgunlaşması beklenirdi. Bu “şartların olgunlaşması” teranesini bizler çok iyi biliyoruz. O kadar iyi biliyoruz ki, olgunlaştırılan şartların öncesinde ve sonrasında oluk oluk kanı akıtılan bizlerdik. Kanımız pahasına anladığımız için iyi biliyoruz. Şimdi, ne kolaylıkla tezgâha getirilecek bir millet, ne de kurulan tezgâha sessiz kalacak bir hükümet var. Basında da gerekli yankıyı uyandıramıyorlar. Boş salona oynayan tiyatroculara benziyorlar. Fitil ateşlenemiyor. Ateş canlanmadan sönüyor.

Türkiye’ye oyun kurduğunu sanan üç beş çapulcu soytarı, kendilerini akıllı sansınlar. Millet onların iteklemesi, kışkırtması ile patavatsız duygulara kapılmayacak kadar sakin, uyanık ve olgundur. Kazanımları heba etmeyecek kadar da akıllı ve bilinçli.
Kendinizi fazla yormayın.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 258
Bu Ay : 7055
Toplam : 7055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom