Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Değişim ve mecburiyet

Değişim, doğum gibi bir şeydir. Vakti geldiğinde geciktirmenin imkânı olmaz. Düşünürlere ve siyasetçilere düşen, değişimin yönünü önceden kestirerek, kendilerini ve ait oldukları toplumu buna hazırlamalarıdır.

Değişim, zamanın belli bir zeminde akıp gitmesidir. Henri Bergson’un ‘Düşünce ve Devingen’inde ifade ettiği gibi, onu hiç bir zaman kavrayamayız. Zamanı durduramayız da... Öyleyse onun durdurulmaz bir gücü vardır. Zamanın değişimini anlık düzlemlerde, koşullarda kavrarız. Koşulların değişmesi ile zamanın devingen ve değişken etkisini kavramış oluruz. Bizim üzerinde tartıştığımız ve kısmen müdahil olduğumuz, neredeyse tek karelik fotoğrafla sınırlıdır. Bütün bir zamanı o anın etkisi ile kavrarız. O an içinde geçmişi ve geleceği meczeder. O sayısız anlar, yani o sayısız fotoğrafların akışıdır zamana canlılık ve süreklilik kazandıran. Aslında hareket bizim zihnimizde olur. Bergson tam burada Kant’a atıfta bulunur. Değişen pek bir şey yoktur aslında; değişen, farklılaşan yeni algı tarzlarımızdır. Akıp giden zaman, kimi algı tarzlarının üzerinden sel gibi geçip gider. Onlardan geriye belki sadece kum yığınları kalır. Bu süreçte kalıcı olanlar koşulları, bütün genişlikleri ile zamanı iyi gözleyenler, kendilerini iyi konumlandıranlar veya zamanın değiştiremeyeceği türden hakikate, hikmete yönelenlerdir.

“Hakikat zamana göre deişmeyendir” dense yanlış olmaz. Bu konuda derinleşmek isteyenlere Ebubekir Eroğlu’nun ‘Sabit ve Değişken’ini tavsiye ediyorum. Her şey değişiyor. Değişmek zorunda. Varlık yasası değişim üzerinden işliyor sanki. Her şey değişiyor. Mevsimler değişiyor. Biz değişiyoruz. Hayat değişiyor. Siz çevrenizde, içinizde olup biten değişime kayıtsız, umarsız kalamazsınız. Hayatla, hakikatle inatlaşmak sizi zor durumda bırakır. Kış ortasında yazdaymış gibi, yaz ortasında kıştaymışsınız gibi yaşayamazsınız. İçinizi, dışınızı, her yanınızı dolduran gerçekliği kuşatamazsınız. Hele onu baskı altına asla alamazsınız, engelleyemezsiniz. Türkiye böyle bir değişim yaşamaktadır.

Bu anlamda Türkiye bir doğum bir diriliş yaşamaktadır. Bunu engellemenin imkânı yoktur. Olmayacaktır. Değişim tarihsel bir olgu, bir sosyal durum, bir realite olarak kendini hissettirmektedir. Hayatın zarureti olarak bir gerçeklik kazanmıştır. Bana sorarsanız bu yasal düzenlemelerle değil, bilakis yasa gücü kullanılarak yapılan baskılara rağmen, hakim paradigmaya rağmen gerçekleşmektedir. O nedenle belli bir yasa çıkarmasanız bile değişim kendi yasasını zorunlu kılacaktır.

Herkes yeni duruma intibak etmek, ona göre davranmak zorunda kalacaktır. Çünkü en güçlü yasa, hayatın bizi mecbur ettiği yasadır. Hem sonra Türkiye kendine, kendi hayatına, özüne dönmekte, bu istikamette bir değişim iradesi ortaya koymaktadır. Bu bütün bir ülkemin onurunu yüceltme kavgası, direnci ile elde edilmiş bir kazanım olarak hayata katılmıştır. Diriliş müjdesi olarak bize bahşedilmiş bir muştu, bir esenlik vardır. Dimağımız, anlayışımız, kalbimiz, algımız, bakışımız değişmiştir. Güneşin doğması veya batması, değişen zamana göre mevsimlerin döngüsü kadar doğal, kaçınılmaz bir gelişmedir yaşadığımız. Sözün kısası, dünyanın en güçlü parlamentolarında en güçlü yasaları da çıkarsanız; güneşin doğuşunu, yeni mevsimlerin gelişini, gidişini tanzim edemezseniz, değişimi engelleyemezsiniz.

Değişim biçimsel değildir. İnsanımız değişimi, hayatı ve kendini yeni bir kavrayışla yaşamaktadır. Değişim nefislerde, kalpte, ruhta başlamıştır. Biçimsel gözükenler; özdeki, içteki değişimin hissedilen tezahürleridir. Kendi nefsimizde olanı değiştirmeksizin yaşanacak değişimin sürekliliği de, etkisi de olmaz zaten. Bugünden itibaren dua ile arzuladığımız, arzulayarak dua ettiğimiz nefsimizdeki değişiklik; iyiye, doğruya, hayra, ilme, ihlasa, samimiyete, ibadete, kardeşliğe, dayanışmaya ve özgürlüğe doğru yol almalıdır. Herkes nefsinde bir inkılap yapmalıdır. Sosyal, siyasal alanda gözlenen değişimi, içsel bir inkılapla taçlandırmanın, kökleştirmenin zaruri olduğunu kavramak gerekir. Evet, kimlikli, kişilikli bir toplum olmamız için buna mecburuz.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 826
Bu Ay : 7623
Toplam : 7623

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom