Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Cumhuriyet için, cüzdandan yana...

Tezgâhlar bozuluyor. Gizli saklı ilişkiler, organize kirli işler bir bir ortaya çıkıyor. Türkiye’nin yöneldiği yeni istikamet bazılarını derinden rahatsız ediyor, kaygılandırıyor.

Ülkenin yeni manzarasında kendilerine yer bulamayanlar artık eski palavralarla gemilerini yürütemiyorlar, sözlerini geçiremiyorlar. Sözlerini Meclis’e geçiremiyorlar, iktidara geçiremiyorlar, askere geçiremiyorlar. Eskiden olduğu rahatlıkla basını yönlendiremiyorlar. Ve artık yargı organlarını da emellerine alet edemeyecekler.

Millet iradesi hak ve özgürlüklere sahip çıktıkça, bunların oyun alanı daralacak. Manevra yapamayacaklar. Hepimizin canı, malı üzerinden plan yapamayacak, bizi tuzağa düşüremeyecekler. Çünkü aklımızı çelmek için kullandıkları tüm mekanizmaları birer birer ellerinden çıktı, çıkıyor. Bundan böyle başta rejimi, Atatürk’ü, devlet çıkarını, çağdaş yaşamı, laikliği öne çıkararak arkadan vurgun yapamayacaklar. Yani milleti, devletin hassas olduğu varsayılan kavramlarla aldatamayacak, kuşatamayacaklar. Dillerine pelesenk ettikleri bu kavramlar, aslında onların çok bildikleri, bağlı oldukları, bağlılıklarında samimi oldukları kavramlar değildi. Onlar bu anlamda hiçbir zaman samimi olmadılar. Samimi oldukları tek şey lüküs hayatları ve çıkarlarını gözetmekti. O kavramları yaptıkları soygunu, talanı kamufle ve ayrıcalık elde etmek için kullandılar.

O savunuyor gözüktükleri değerlere dair tek kelime bildikleri yoktur. En iyi bildikleri, ihalelerde ceplerine para indirmek, bankaları hortumlamak, devletten karşılıksız kredi alıp sonra da üstüne yatmaktı(r). Böyle değil miydi? Devleti semirmek, vatandaşı sömürmek üzere kurulu tezgâhları bozulmak istendiğinde veya bu yönde bir hisse kapıldıklarında hemen şantaj siyasetini devreye sokuyorlardı. Düğmeye basılıyor, manşetler atılıyor, birifingler veriliyor, kurgulanmış asılsız tehlikeler büyütülüyor, ama öbür tarafta bankalar boşaltılıyordu. Yalan mı? Peki sonra? Sonra bu rezalet nasıl gizleniyor, gözden kaçırılıyordu? “Türkiye laiktir laik kalacak” ile. “İşte çağdaş Türkiye tablosu” ile. “Çağdaş, laik Türkiye” söylemleri ile. Eğer çıkarları olmasaydı, kimsenin ne çağdaş, ne laik olduğu vardı.

Şimdi tezgâh bozuluyor. Çıkar mekanizmaları işlemez oldu. Örgüt dağılıyor. Türkiye’nin açık, özgür ve kendine güvenen toplum olma yolundaki kararlılığı, gerektiğinde sert operasyonlarla yapılan yeniden yapılanmaya güç ve destek vermektedir. Bünyemizde varlığını sürdüren bu cerahatlarla, bu asalaklarla fazla devam edemezdik. Bütün sorunlu dokularda, ameliyat yapıldıktan sonra bünye rahatlamaktadır. Türkiye sağlığına kavuşmaktadır. Evet birilerinin rahatı fena kaçıyor belki, birileri huzursuz oluyor. Ama bir gerçek var ki, işte o birilerinin memnun edilmesi için bütün bir milletin anası ağladı uzun yıllar.

Tüm kurumlarda, toplumun tüm katlarında gözlenen bariz iyileşmeler, bariz rahatlıklar sağlıyor. Sistemdeki tıkanmalar açılıyor. İşte en son İTO bağlantılı olarak Yargıtaydaki rüşvet operasyonu. Ardından Deniz komutanlığında yapılan Fuhuş ve casusluk faaliyetlerine dönük operasyon. Bunların devamı gelebilir. Görülen o ki, Türkiye yaralarını ve hastalığın sürmesine yol açan mikropları temizlemeye kararlı. Bu konudaki ihmal yüzünden çok acı çektik. Artık bu rezaletler ne ad altında olursa olsun gizlenemez, ne adına olursa olsun korunamaz. Kimse artık “Evet ortada bir suç var ama bu suçlular benim suçlularım, bunlar mahallenin iyi çocukları, onların suç işlemeleri hoş görülmeli” diyemez.

Yargıtaydaki rüşvette milyonlarca dolar döndüğü söyleniyor. Olaya çok sayıda hakim, savcı, devlet memuru hatta güvenlik güçleri karışmış. Belli ki, bugün ortaya çıkanlar buz dağının sadece görünen yüzü. Hukukun ne oranda olduğunu bilmiyorum, ama anlaşılan, buralarda rüşvet faaliyeti tam manasıyla kurumsallaşmış! Bunlar belli değerlerin gerisine gizlenerek yapıldı iyi mi? Yıllarca Yargıda büyük rüşvetlerin döndüğü söyleniyordu. Bu kadarına da inanmak istemiyorduk. Onlar Cumhuriyeti nasıl koruyacaklarının hesabından başka hesap yapmaz diyorduk. Kendileri için öyle diyorlardı. Meğer asıl cüzdanlarının hesabını iyi yapıyorlarmış da haberimiz yokmuş.

Anlaşılan Açık, temiz toplum olma hedefine doğru Türkiye yeni bir merhale katederek ilerleme kararlılığını devam ettiriyor. Türkiye tüm kirlerinden, pisliklerinden temizlenmek zorundadır. Artık bunu herkes biliyor, arzuluyor. Millete acımayana acımayacaksın. Bıçağın ucu yaraya dokundu. Hiç merak etmeyin, yakında bıçak daha derinlere doğru sokulacaktır. Operasyon derinleştikçe çoğumuz şaşkınlıktan küçük dilini bile yutabilir. “Aaaa bu da mı bu işlerin içindeymiş!” diyebilirsiniz. Fazla acele etmeyin. Bu işin bir yerinden, belki altından, üstünden bir yerinden bakarsınız YARSAV da arz-ı endam eder. Bakalım iktidarın yargıyı siyasallaştırdığını söyleyenler, yargının rüşvete boğulduğu mekanizma içinde nerede duruyorlar?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 933
Bu Ay : 2501
Toplam : 2501

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom