Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Tuzak hazırlarken bile

Birileri yine millete tuzak kurma peşinde mi?
Bunu yapacak imkân ve kabiliyete sahipler mi?

Bu sorular da nereden çıktı, diyenler son günlerde başta Cumhuriyet Başsavcısı’nın Meclis’i ve siyaseti tehdit eden sözlerinden yola çıkarak, başka gelişmeler üzerinde de düşünmelidir. O gelişmelerden biri şudur: Cübbeli Ahmet Hoca diye ünlenen kişinin son dönemlerde yıldızı parlatılmak istendi.

Ne hikmetse yıldızını parlatanlar, aslında dinle imanla pek de ilgili olmayan medya görevlileridir. Yani Hoca’nın öne çıkarılmak istenmesi o yayın kanallarının samimi dini arayışları ve ihtiyaçları sonucu değildir.

Öyleyse bu programlarla gözetilen amaç nedir? Son olarak bir ödül töreni için İstanbul’da bir spor salonunda ve 29 Ekim günü bir toplantı yapılacak. Diyelim ki toplantıya iştirak etmek istiyorsunuz, cübbeli, sarıklı veya çarşaflı katılmanız isteniyor sizden. Böyle bir haber yayılmak istendi. Daveti yapanların bu türden bir isteği yoktu belki. Ama onlar adına böyle bir haber yaymak isteyenler, belli ki, bir hesap yapıyorlar. Ne olacak? O gün orada bir nümayiş, bir gösteri olacak. Ardından, zaten hocaya destek veren medya, tüm kameraları ile kendilerince bekledikleri fotoğrafı yakalamış olacaklar. Bakarsınız Cübbeli hoca bir de Yalçınkaya’ya sert mi sert bir cevap verir. Üstelik 29 Ekim günü. Hazır oldu mu sana “Cumhuriyete karşı Şeriat Kalkışması” manşeti. Hoca, medyaya onların istediği türden malzeme vermemelidir. Ardından televizyonlarda, gazetelerde günlerce, haftalarca süren kör dövüşü sahnelemek isteyebilirler. Sen haklısın, ben haklıyım çekişmesi. Belki tartışma mizanseninin aktörleri bile seçilmiştir şimdiden. O kişilerin bile belki kurgudan haberleri yoktur. Ekranda görülmek, medyatik olmak bile o budalalar için çok önemlidir. Cumhuriyeti yıktınız, yıkıyorsunuz paronayası!.. Olur mu? Niçin olmasın. 28 Şubat böyle hazırlanmadı mı?

Şimdi o süreci hazırlayan çok şeriatçı zevat veya zerzevat neredeler? Görevlerini başarıyla yapmanın iç huzuru ile yaşamlarına bıraktıkları yerden devam ediyorlardır ne olacak. Ya da bir sümkürük kâğıdı gibi kullanıldıktan sonra çöp tenekesine atıldılar. Belki yaptıkları işler karşılığında dünyalık da elde etmişlerdir. O kadar ayrıntılı bilgim yok. Bilmem de gerekmiyor. Cübbeli Hoca’nın da içinde bulunduğu organizasyonun yapacağı toplantı ile Yalçınkaya’nın koyu laikçi beyanını kendi amaçları için ilişkilendirmek isteyenler olabilir. İşte gördüğünüz gibi zihninizi fazla zorlamaya bile gerek kalmadan şema tamamlanmış olacak.

Ben bu işte görev alacak insanları peşinen suçlamıyorum. Bu kesimler içinde Allah rızasını son derece samimi duygularla gözeten insanların olduğunu biliyorum. Hiç kimse bile bile bir yanlış içinde olmaz. Ne ki onların iyi niyeti ve ihlasları, kötü niyetli insanların oyununa gelmelerini engellemeyebilir.

Bana kalsa ne bu ne de başka toplantıdan ürkmem, korkmam, çekinmem. Eğer bu topraklar özgürlüklerin ülkesi olacaksa, isteyen istediği gibi etkinlik yapmalıdır. Bir tarafta komünist propaganda mı yapılıyor, yapılsın. Diğer tarafta Kürt kongresi mi toplanıyor, toplansın. Cübbeli Hoca ödül töreni mi tertipliyor, tertiplesin. Bu memlekette herkese yer var da Cübbeli Hoca ve müritlerine niçin yokmuş? Bu memlekette Ermeniler, Museviler rahat rahat ayin ve ibadet yapabiliyorlarsa, Cübbeli Hoca’da, Fetullah Hoca’da topantısını yapmalıdır. Yeter ki, şiddet olmasın. Yeter ki kimse kimseye bir yaşam biçimi, bir tarz dayatmasın. O nedenle başörtü yasağına nasıl karşıysam, sözünü ettiğim toplantıya insanların belli kıyafetlerle davet edilmelerine de karşıyım. Özellikle dayatmacı bazı insanların, bu arada mesela Abdurrahman Yalçınkaya’nın, olayı ajite etmek isteyen kimi yayıncıların bu sözü iyi anlamaları gerekiyor. Başkasının hakkına, hukukuna, yaşam alanına müdahale etmeksizin isteyen istediği etkinliği yapsın. O zaman ne olay olur ne baskı, ne problem. Bana ne birinin açık olan başından veya diğerinin sarığından, cübbesinden.

Provokasyon mu? Ne münasebet? Siz de provokasyona gelmeyiniz dostum. Aklınızla değil de çarpıtılmaya, kullanılmaya, kışkırtılmaya hazır bir duyguyla mı yaşıyorsunuz? Öyleyse biraz akıllanın, olgunlaşın. Bu millet yeterli akli olgunluğa sahiptir. O sebeple birilerini sahneye hata yapıyor olarak sürüp, bu tarafta başka birilerini cezalandırma numaraları çok eskidi. Daha da önemlisi bu numaralar eskidi. Dönüp dolanıp aynı filmi oynatmak isteyenler, milleti kendileri gibi aptal sanıyor olmalıdır. Millete tuzak hazırlarken bile biraz zekanızı kullanmalı değil misiniz?

Müslüman muhafazar kesimin duyarlığını yansıtan kimi yayın organları, olayın provokasyon olduğunu ifade ettiler. Öyle mi değil mi bilemem. Varsa eğer bir provokasyon, bunca tecrübeden sonra artık provokasyona gelemem. İlgili cemaatin de geleceğini sanmam. Bu yaştan sonra ne çocuk olabilir ne cahillik yapabilirim. Sen de gelme dostum..

Hassasiyetlere özen gösterilmelidir. Saygı karşılıklıdır. Kimsenin sorumsuz, şuursuz, patavatsız davranma özgürlüğü yoktur. Hele mecburiyeti ve bütün bir müslüman, muhafazakâr insanlar adına sorumsuz davranma mecburiyeti asla yoktur. Herkes ölçülü olmak zorundadır. Ölçüyü kaçıranlar, özellikle hakaret ve şiddete yönelenler, yaptıklarının cezasını çekmelidir. Bu konuda kimsenin sarığına, sakalına, fötrüne, kravatına bakılmamalıdır. Ne kravat, ne sakal insanın işlediği cürümü hoşgörmemizi sağlamaz. Hukuk devleti bu anlayışa ve yaklaşıma dayanmak zorundadır. Kimse suç işleme ayrıcalığına sahip değildir. Yalçınkaya da değildir, Cübbeli Ahmet Hoca da. Daha açık nasıl anlatılır?

Sonuç olarak; eğer bir tuzak düşünülüyorsa, o tuzağa, tuzak düşünenler düşecektir. Türk halkı, basit provokasyonların tezgâhına gelmeyecek kadar olgundur. Yaşadığımız zaman bizi daha ferasetli, daha basiretli kılmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 650
Bu Ay : 7796
Toplam : 7796

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom