Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Melek Hayatımızda

İnsan suçu şeytana bulup rahatlıyor denir. Şeytan hayatımızda yazımızın amacı suçu şeytana yüklemek değil bir “şeytan açılımı” yapmaktı. Zira neye şeytan dediğimiz önemli. Biz orada insan fiilinin önemini, isteklerinin, hazlarının, sevdalarının önemini ve bunların birer huzur ve iyilik hedefi olamayabileceğini anlatmaya veya düşündürmeye çalıştık.

Şeytan dediğimiz şey hayatın her anında karşımıza çıkabilecek kötülük hisleri de olabilir, hırslarımız olabilir, kin ve düşmanlık oyunlarımız olabilir. Mesela bir iş yerinde “şu adamın ayağını kaydırayım, onu sıkboğaz edeyim istifa etsin de ben yerine geçeyim” diyen bir kişi kendi şeytanıyla konuşuyordur. O konuşmada melek bulunmamaktadır. Melek iyiliğe yönlendiren, şeytan kötülüğü büyüten her faaliyet içindedir.

Ve aslında melekte hayatımızdadır. Bu anlamda şunu söyleyebiliriz; her an üzerimizde görevli bir iyilik kervanıyla yürüyoruz. Bu iyilik kervanıyla yürüdüğümüzü unuttuğumuz anda, bu kervanın bizden yüz çevirdiğini düşünerek adımlarımızı atar, kararlarımızı alırsak fırsat içinde fırsat elde ederiz. Bu bize hayâ olarak, iffet olarak, ahlak olarak, insanlık olarak, inanç olarak, kendisini yenileyen bir enerji kazandırır.

Bazı insanlarda paranoya haline dönüşmüştür; biri beni izliyor der ve buradan bir hastalık üretilir. Ancak insan paranoyaya dönüştürmeden de izlendiğini bilerek hareket edebilir.

Mesela biri çıkıp desin ki; arkadaşım gözler üzerinde, kendine dikkat et, hata ve günah üzerine bir hayat felsefesi kurma, kaybeden sen olursun dese ne olur, nasıl bir tepki veririz?

Her şeyden önce bu bir dostluk yardımı olabilir; hata üzerine hayatını bina etme, gözler üzerinde! O arkadaşımızın veya bir başkasının gözü hep ve her yerde üzerimize çevrili olamaz ama “iyilik kervanından senin adına mesuliyet alanlar var, onların işi seninle olmak, onlar seninleyken, o günahı, o yanlışı nasıl işleyeceksin” demiş olabilir. Yani şöyle demiştir: “Dikkat melek her an hayatımızda! Onlar iyilik kervanının elemanları, her birinin farklı mesuliyeti vardır ama özellikle sana gerçek iyiliği öğretmek için seninleler.”

Kimi insan bunu anlar, kimi “git işine, melek beni niye izlesin” diye geçiştirebilir.
“Ben o kadar önemli miyim ki melek beni izlesin” diyen de çıkabilir.

Göz ardı edilen gerçek şu; Allah yarattığı hiçbir kulunu önemsiz görmez. Çevreden sizi önemsiz ve kendilerini önemli görenler olabilir ama onlarınki kuruntu, onlar ne kadar önemliyse sizde en az o kadar önemlisiniz. Onlar içinde sizin içinde “fısıldayan şeytanlar” ve “uyaran melekler” var. Her yapılan önemlidir. Bu yapılanlar insanı ya insan olarak yüceltecek veya insan kalmasını engelleyecektir. Melek insana, insan olarak yücelmesi ve insan kalması için yol gösterecektir.

Melek insana, onu yücelten bir güç, irade için ordadır, fısıldayan şeytan insanı alçaltacak bir güç ve kibir için…

Melek hayatımızda… Onlar sende iyiliğin gücüdür. Hayatının her anını kayıt altına alan kâtiplerdir. Koruyucu bir rolleri var.

Siz ister dikkate alın, isterse almayın, sizi yaratan sizi dikkate almış ve sizin için vazifeli melekler tahsis etmiş. Şimdi ister onlardan utanarak, ister utanmayarak yaşayın. Kayıttasınız, kabul edin veya etmeyin!

Kendimize bir iyilik yapmak için, önce “melek hayatımızda” diye başlayabiliriz.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 91
Bu Ay : 2575
Toplam : 2575

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom