Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Her zaman sıkı durmalıdır

‘Güçler ayrılığı’ prensibini siyaset tarihinde görülenden çok farklı ve baskıcı bir anlayışla uygulamışızdır. Aslında yasama, yürütme, yargı diye belirgin güç odakları olmamıştır. Bunun yerine kral ve kilise gibi asıl güçler vardır. Sonraları bunlara lordlar, köylüler, burjuvazi ve işçi sınıfı eklenir. Çeşitli sivil toplum örgütlerinden, sermayeyi elinde tutan kapitalistlere, aydınlardan basına kadar birçok baskı unsuru, toplumsal yaşama ve iktidara etki eden güç olarak ortaya çıkar.

Sözünü ettiğimiz güçler, ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal hayata katkıları oranında etkiye sahip olmuşlardır. Her odak yasama, yürütme ve yargı üzerinde belli etkiler oluşturmuş siyasal düzenin yönü ve işleyişi, çıkarlar ve değerler hattında zamanın koşullarına göre değişmiştir. Bütün bunların toplamı ile oluşan millet veya uluslar da, devlet yapıları ile, çokluk önceden kestirilemeyen bir yöne doğru değişmiştir.

Bütün ayrı veya birleşik güçlerin asıl amacı toplumsal yaşamı ve düzeni daha tutarlı, huzurlu, verimli kılmak içindir. Güçler, zaman zaman çatışarak, zaman zaman uzlaşarak birbirlerini denetler. Buradaki amaç bireyi ve temel insan haklarını korumaya almaktır. Oysa bizde, güçler ayrılığının sözde böyle bir amacı varsa da, realitede olan, temel hak ve özgürlükleri sınırlamak onu baskı altına almak şeklinde cereyan etti. Olması gereken; bir güç, hakları ve özgürlükleri tehdit ettiğinde diğeri bireyin lehine buna engel olmalıdır. Oysa bizim devletçi düzenimiz bireyi geri plana itmiş; bir güç, hak ve özgürlüklerden yana düzenlemeye gittiğinde, öbürü buna mani olmuştur. Yani devlet toplumu, toplumsal gelişmeyi, ilerlemeyi engelleyici bir rol üstlenmiştir. Özetle bizdeki güçler ayrılığı, biri özgürlükleri kısıtlayamıyorsa öbürünün devreye girmesi içindir. İnsanımız, en az üç başlı canacar karşısında çaresiz kalmıştır. Bir gücün sıtmasından kaçtığında öbürünün ölümüne yakalanmıştır.

Türkiye’de hangi güçler var? Yasama, yürütme, yargı. Başka? Basın da bir güçtür. Ordu, üniversite, iş dünyası, hatta öğrenciler birer güçtür. Bütün bunlardan önce halk bir güçtür. Güç olmalıdır. Asıl güç halktır. Çoğu durumlarda ayrıştırılan güçler ve siyasi partiler, aslında halk gücünü zayıflatmak için faaliyet sürdürmüşlerdir.

Ben hep şunu söyledim: Bizdeki güçler birbirinden çabuk etkilenen bir yapıya sahip. Biri sıkı durduğu zaman öbürü gevşiyor. Darbeler belki bu sebeple kolay olabilmiştir. O nedenle diyorum ki, eger bizdeki güçlerin biri halk iradesine ve özgürlüklere inanmış bir saygıyla sıkı dursa, diğerleri de çaresiz buna göre biçim alacaklardır. Negatif etkileri bakımından böyle olmuştur. Şimdi pozitif etkileri bakımından da yaşananlar olmaktadır.

Eğer yakın geçmişimizde yaşanan talihsizlikler karşısında iktidarlar, meclis veya yargı birlikte veya tek başlarına dik durabilselerdi, arkalarına alacakları muazzam halk desteği ile, yani arkalarına alacakları esas güçle olumsuzlukların yaşanmasına izin verilmezdi. Belki halk, üst katlarda bu yönde bir niyet görmeyince kendini telef etme yoluna baş vurmadı.

Türkiye’de son yıllarda gerçek manada bir devrim yaşanmaktadır. Devletçi dayatmacı anlayışların korunaklı kurumları, bir bir demokratikleşti, demokratikleşiyor. Bu aşamaya gelişte, iktidarın sağlam ve samimi durmasının yanında, basının demokrat tutumu oldukça önemli olmuştur. İşte görüyorsunuz, basının sadece bir kısmının bile halktan ve demokrasiden yana sıkı durması, halka değil birbirlerine yaslanarak var ve güçlü olan statükocu yapı üzerinde dağıtıcı bir etki yaptı. Çözülme domino etkisi ile oluyor. Çorap söküğü gibi dağılıyorlar.

Meclisi ile, basını, aydınları, iktidarı ile halkımız iradesine, onuruna, kişiliğine sıkı sıkıya sahip çıkmalıdır.

Her zaman sıkı durmalıdır.

İşte o zaman güçler ayrılığı insan haklarına ve özgürlüklerine hizmet prensibi ile var olabilir. Ayrı güçler vatandaşı devlete veya devlet imkânlarını ellerinde bulunduranlara ezdirmez.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 9
Bu Ay : 15057
Toplam : 15057

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom