Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Yasaklar mı kaostan çıkaracak?

“Akıllı olup milletin kahrını çekeceğime, deli olayım millet benim kahrımı çeksin” kurnazlığını nereden bileceksiniz. Çünkü normal koşullarda hep iyilik düşünürsünüz. İnsanlara yardım etmek, onların sorunlarını gidermeye çalışmak, herşeyden evvel insani bir yükümlülüktür. İyi ama varlığının tadına, ancak insanları engelleyerek, hayatı sıkıntıya sokarak varan sadist ruhlu insanlar da yok değildir. Yola yuvarlanmış kayalar, kütükler gibi yürüyüşünüzü engellerler. Çekilen acılar, sıkıntılar umurlarında değildir. Bu insanların benlikleri körelmiş, ruhlarındaki ışık sönmğştür.

Geciktirmek, engellemek, çözümsüz bırakmak, kimseye yararı dokunmamak ve bu yönde en ufak bir kaygı duymamak onların karakteri olmuştur. Allah bizi ve herkesi bu insanlardan korusun. Hani nasıl derler; Allah düşmanımın başına böyle bela vermesin. Onlara “Topluma bir iyiliğiniz dokunmuyor, bari kötülük yapmayınız” dersiniz, anlamazlar. Kötülük ruhlarında yuva yapmıştır çünkü. Konuştukları zaman da adeta iyilik meleği kesilirler. Her şeyi bilmiş havalarında baba baba konuştuklarında bir şey sanırsın. Koskoca bir ömrü heder etmişlerdir. Ülkenin yıllarını heba etmişlerdir. Enerjisini telef etmişlerdir. Milletin ahı bunların peşini bırakmayacaktır.

İyilik düşünceleriniz için binlerce yol bulursunuz. Kötülük için de sayısız gerekçeler bulunur. Bu yol ayrımında samimi olacaksınız. Hakikati laf kalabalığına, mugalataya, kaba, basit polemiklerin boğuntusuna getirmeyeceksiniz. Dürüst olacak, maske takmayacaksınız. İnsanların önünde durmayacak, yollarını tıkamayacak, onlara saçma sapan gerekçelerle tanrılık yapmaya soyunmayacaksınız. İnsanlara düşünce ve yaşama biçimi buyurmayacaksınız. Buna hakkınız yoktur.

İnsanların özgürlüğünü engellerseniz bunun adı zulüm olur. Zalim olursunuz. İnsanımızın baskısız, özgürce yaşaması için kanunların değişmesi mi gerekiyor, değiştireceksiniz. Hukukun temel felsefesi hak ve özgürlükler alanını genişletmek, teminat altına almaktır. Bunun zıddına yasa olamaz. Olursa meşru olmaz. Diktatörlerin de yasası vardır. Önemli olan yasaların meşruti bir zemine ve kaynağa sahip olmasıdır. Meşrutiyet, toplumun temel tercihlerine karşı olamaz. Hak ve özgürlükleri sınırlayan, insanları baskı altına alan yasalar meşru olamaz. Çünkü yasalar insana ve hayata kolaylık sağlamak içindir. Yasalar özgür bireyin meşru teminatı olmadığı taktirde kaos olur. İşte o zaman kaos olur. İnandığı gibi yaşamayan, yaşayamayan insan bunalıma girer. Bunalım halka halka yayılarak toplumsal bir paronayaya dönüşür. İşte size kaos!

Dün demirel yine sahneye çıktı. Yine inciler döktürmeye başladı. Allah sonunu hayır etsin. Başörtü meselesi ile ilgili olarak, “Kanunun yasakladığı bir konuyu zorlamamalı” diyerek, aklınca başörtü yasağına hukuki bir dayanak bulmaya çalışıyor. “Kaos olur” diyor. Meğer ne çok hukuktan yanaymış da haberimiz yokmuş!

O’nun ne kadar demokrat ve hukuktan yana olduğunu 28 Şubatta hepimiz gördük. Demek o zaman kaos omadı, hak ve özgürlüklerin önü açıldığı zaman kaos oluyor öyle mi? Millet baskısız bir ortamda yaşamaya başladığı zaman inanın bunlar deliye dönüyor. Yasaklar sürdüğü zaman ülkede kaos vardı. İşte şimdi olmayan yasak fiilen kaldırıldı. Bütün kızlarımız kardeş kardeş ve birlikte okullarına gidiyorlar. Bırakınız kaosu, öğrenci kesimine ve topluma hissedilir bir huzur yayıldı. Ortada kaos yok. Kaos sizin zihninizde, beyninizin, ruhunuzun içinde. Bu milletin huzuru sizin kabusunuz, kaosunuz oluyor. Gerçek budur. Siz bu millete çok kaos yaşattınız. Çok sıkıntı çektik. O sıkıntıların insanın iç dünyasında oluşturduğu gerilimin binde birini tadın bakalım. Bu zihniyette olanlara sormak lazım. Kaos olmaması için, daha ne kadar darbe ortamlarında yaşamak gerekir? Eften püften utanç verici sebeplerle daha kaç kızımızın eğitim hakkını elinden alırsak kaosdan olmaz? Başka nasıl bir vesayet rejiminin sürdürülmesi gerekir?

Hayatınız boyu milleti hep oyaladınız, engellediniz, geciktirdiniz. Ahir ömrünüzde olsun biraz iyilik düşünemez misiniz? Tamam, iyilik düşünmek benliğinizin kabul edeceği bir iş değil, bari çekilin yolumuzdan, düşün yakamızdan artık. Bari kötülüğümüzü düşünmeyin. Esas olan bu milletin huzurudur. Hiç bir engelleyici hüküm olmamakla beraber gerekirse yeni bir yasal düzenleme de yapılrr. Bazıları milleti, insanımızın özgürlüğünü, kardeşliğini engellemeye doyumsuz hala. Millet o kadar akıllı ve sabırlı ki, yıllar boyu yasakçıların kahrını çekti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 192
Bu Ay : 8251
Toplam : 8251

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom