Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Günümüzü gösterecektiniz

“Kadir Özbek’le beraber biri hariç diğer HSYK üyelerinin istifası, ülke gündemine oturdu” diyecektim, ama diyemiyorum. Çok da fazla önemli değil çünkü. Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış. O kadar önemli değil ki, nitekim bu yazıyı da lütfen kabilinden, olaydan birkaç gün sonra ancak yazıyorum. Ancak gündemime alabildim. Aslında yazmasam da olurdu. Yazmak, bu meseleyi konu etmek bile bunlara haketmedikleri bir ün sağlıyor diye düşünüyorum. Ama edineceğimiz siyasi, stratejik değer, birikim ve değerlendirme adına bir yararı olacağı için konunun düşünülmesi taraftarıyım.

Kendilerini merkeze koyan veya kendilerini merkezde bulanlar, çoğu zaman değişen dünyayı anlama zahmetinde bulunmazlar. Hele kendilerini değiştirmek hiç olmayacak iştir. Niçin değişsinler ki? Değişim yeni doğruların bir zorlaması ise, zaten tek doğru onlardır. Doğruyu akıl terleri ile elde etmiş değillerdir. Ait oldukları örgütlü yapı, onları doğrunun tam merkezine yerleştirmiştir. Onlar da orada kerameti kendinden menkul doğru zehabı ile yaşayıp dururlar. Yaşayıp dursalar yine iyi, milletin yanlışa gitmesini engellemeye çalışırlar bir de. Hiç bir araştırmaya, öğrenmeye gerek kalmaksızın sahip oldukları doğrularla, milletin başında doğruluk zabıtası kesilirler. Milletin yolunu tayin etmeye, kimin neleri düşünüp, nasıl yaşaması gerektiğine karar verirler. Çizgi dışına çıkanlar cezalandırılır.

Bari doğruları da doğru olsa. Bunların doğruları hiç bir zaman temel insan haklarına dayanmadı. Özgürlüklerden yana olmadılar. Demokrasi, toplumun hür iradesi, bunlara göre yanlıştı. Hatta öyle yanlıştı ki, bu yöndeki talepler şiddetle cezalandırılmalı, bir şekilde bu cezayı vermeye soyunanlar korunmalıydı. Ceza verenler ister kanun dışı, ister hukuku, yasayı hiçe sayan yapılar olsun farketmez, resmi ideoloji adına yapılıyor olduktan sonra her şey mübahtı. Bunlar için doğru kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlamak, yok saymaktı. Gerektiğinde darbe yapmaktı doğru olan. Tutuklamak, darağaçları kurmak yanlış değildi. Kör mü siz de kendi özgür inanç ve düşüncenize uygun yaşamayı seçmeseydiniz. Kör mü siz de çizgi dışına çıkmasaydınız. Üstelik bunu ne adına yaptılar? Hukuk adına, adalet adına, millet adına yaptılar.

Yüce Türk milleti adına veriyorlardı kararlarını. İşte o yüce Türk milleti, seçmediği aracıları aradan kaldırarak 12 Eylül’de darbe anayasalarını sorgulayan, tercihini özgürlüklerden yana belirleyen kararını verdi. Doğal olarak bunların sermayeleri, tutanakları ellerinden alındı. Altlarındaki zemin çöktü. Her birinde bir öfke kabarması oldu ki sormayın. Çünkü düzenleri, şemaları bozuluyordu. Örgütleri dağılıyordu. Millet kendisi hakkında karar verme yetkisini bizzat eline almış, aracıları saf dışı bırakmıştı. Hiç bir zaman bunlara meşru yolla bir karar ve hükmetme yetkisi verilmemişti zaten. O nedenle kendi kuruntuları ile var kıldıkları değer ve değerlendirmeler; ne verilmiş, ne alınmış değerlerdi. Ağa babaları emir komuta hiyerarşisi içinde onlara statü kazandırmıştı, o kadar.

Şimdi ‘Evet’ oyu ile oyun bitti. Kurdukları mekanizma bozuldu. Bunun üzerine beyefendiler istifa ettiler. Ne çok üzüldük, ne çok! Bu istifalarla memleket neredeyse bir kaos yaşayacaktı. Ülkede adalet sistemi çökecekti az kalsın! İroni bir yana, bunların olmasından olmaması daha iyi. Hiç olmazsa terör örgütlerini, gizli karanlık dolaplar çevirenleri, derin yapıları arkalayan birileri eksilmiş olur.

Niçin istifa ettiler?

Gelişmelerden habersiz olarak gerekçelerine bakanlar, bunların hakikaten hukuktan, demokrasiden yana olduklarını sanabilir. Ayrıca davaları için istifa etmeyi göze alacak kadar cesur, yürekli insanlar olduklarını da sanabilir. Nerede o dava adamlığı sizde? Nerede o cesaret, o yüreklilik? Siz ancak arkanızda darbeciler olduğu zaman cesur olursunuz? Millete karşı ne kadar cesurdunuz öyle? Sizler ancak şakağına silah dayanmış millete karşı ve emir alarak cesur olursunuz. 28 Şubat sürecinde ne kadar cesurdunuz değil mi? Madem dava adamıydınız, madem cesurdunuz, niçin referandum öncesi istifa etmediniz? Yüreğiniz yetmedi? Sonra kafanızın gerisinde başka hesaplar yapıyordunuz. Belki sandıktan ‘Hayır’ çıkardı. Mevziyi kaybetmemek gerekirdi. O zaman demokrasi isteyenlerin ocağına kibrit suyu dökecektiniz değil mi? O zaman günümüzü gösterecektiniz. Şimdi gününüzü görüyorsunuz.

Referandum öncesi istifa etmiş olsaydınız, belki hayır oylarında bir artış da olabilirdi, kim bilir? Kim bilir belki millet sizi çok sevdiği için, külliyen hayır çıkardı sandıktan! O riski alamadınız. Çünkü sizler çok zeki ve çok cesur dava adamlarısınız ya onun için risk alamadınız. Dava adamı olmak başka bir şeydir dostlar. Kefenini boynunda taşıyarak yaşamak, düşünmek, siyaset yapmak dosdoğru, mücadeleci insan işidir.

Bir şey daha var; HSYK üyeleri muhalefet partilerinden çok daha açık siyaset yapmış, gırtlaklarına kadar taraflarını açıkça belli etmişlerdir. Bu ihsası reyin de ötesinde açıkça yan tutmaktır. Bu saatten sonra bu kişilerin bağımsız, özgür hukuk adamı olma iddiaları söz konusu olamaz. Bundan sonraki süreçte bu konunun dikkate alınması gerekir.

Eğer uyanış başlamışsa bu sadece ışığa göz kapaklarımızı aralamak şeklinde değil, aklımızın, ruhumuzun, bedenimizin, benliğimizin, bilincimizin de uyanması ile olmuştur. Ülkem topyekün bir uyanışı yaşamaktadır. Artık eski ninnilerle, topuk oyunları ile bu milleti avutmanın, uyutmanın imkânı kalmamıştır. Bir kez, ayık olmanın, uyanık olmanın hazzına varılmıştır. Var olmanın, diri olmanın coşkusu tadılmıştır. Millet gafletten uyanmıştır. HSYK üyeleri için de gafletten uyanmanın vakti gelmiş olmalıdır diye ümit ediyorum. Olaki dünyanın ve doğruların merkezini yeni baştan düşünme fırsatı elde ederler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 419
Bu Ay : 15467
Toplam : 15467

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom