Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Yıkılsın köhne siyaset!

Sarsıntı ve değişim dipten başlayıp yüzeyi etkilemeye başlamışsa, görünürdeki yapıların aynı kalmasına imkân olmaz. Bu bağlamda her yerde, her şeyde gözlenen değişim dalgası partileri de kökten değiştirecektir. Partiler iradelerini temsil ettikleri halkın artan bilinci karşısında yeni tutumlar alacaklardır. Siyasal düzlemde yaşanan çalkantıların özünde bu gerçek vardır.

Partiler değşen Türkiye gerçekliği içinde var olurlar. Yeni olguların koşullarında siyaset yapmak isteyen partiler, kalıcı olma iddialarını; değişime ayak uydurarak, ama bundan da önemlisi öngörüyle değişimi zamanında alıgılayıp yönetilmesine katkıda bulunarak sürdürürler. Her iki hali de içeren geçiş dönemleri sıkıntısız olmaz. İşte şu sıralar bu türden sıkıntılar yaşanmaktadır. Artan ve gelişen toplumsal talepler karşısında çoğu parti yöneticilerin huzuru kaçmıştır. Artık ezberlenmiş politik nakaratları tekrarlayarak siyaset yapmanın imkânı kalmamıştır.

Toplumun ulaştığı siyasi bilinç seviyesi, genel anlamda partilerin çok üzerindedir. Demokrasi ve insan haklarının yanında maddi kalkınma hususundaki coşkun istek, bilincin ana odağını oluşturuyor. Öyleyse parti programları da samimi olarak bu vasatı tutturmak zorundadır. Değilse toplumla aralarında var olan mesafe daha çok açılır. Altlarındaki zemin kayar. Hatalarını görememe durumunda gün gün eriyip tükenirler. Türkiye’nin yaşadığı sessiz devrime paralel olarak onlar da sessiz sedasız tarihe gömülür giderler. Bu açıdan bakıldığında yenilenmeye en çok CHP’nin ihtiyacı var gözüküyor.

Yıllardır sürdürülen statikocu taassup CHP’nin samimi manada demokratik açılım yapmasına izin verir mi bilmem. Onların demokratik bir tutumu benimsemeleri din değiştirmeleri gibi bir şey. Değişiklik onlarda ideolojik bunalım, şiddetli ankisiyete meydana getiriyor. Halkın özgür iradesini engellemek, CHP’nin kronikleşmiş huyu olmuştur. Bu saatten sonra “Kırk yıllık Kani olur mu yani” hesabı, CHP’nin Türkiye’nin yeni gerçekliğine ayak uydurması, bu doğrultuda politikalar üretmesi kolay olmayacak. Diyelim ki bunu başarma eğilimi belirdi, o zaman da partide hizip çekişmeleri ile başlayan başka sorunlar başgösterecektir. CHP kendi açmazları içinde sıkışmıştır.

MHP’nin dönemi bitmişe benziyor. Küreselleşen dünyada, aşırı ulusçu, ırkçılığa varan şiddetli milliyetçilik akımları, eskisi gibi itibar görmüyor. Diğer yandan demokratikleşme ve kardeşlikte yaşanacak iyileşmeler, bu partinin varlık alanını daralttıkça daraltıyor. İçi boş, sert, haşin, keskin söylemlerin toplumun derdine derman olacak bir gerçekliği yoktur. Tersine yarayı daha çok azdırmaktadır. Sonra dine yöneliş arttıkça, bu tür söylemler eskisi kadar müşteri bulamıyor, bulamayacaktır.

Aynı tespitler, tersten BDP veya Kürtçü hareketler için de doğrudur. Onlar da yolun sonuna gelindiğini görmelidirler. Koyuldukları yol yol değildir, çıkmaz sokaktır. Bir an önce dönülmelidir. Hangi hesap ve rollerle olursa olsun mevcut yaranın üzerini kaşımak siyaset değildir. Bunun böyle olduğunu onlar da biliyor olmalıdır. Sanıyorum üslendikleri misyon gereği böyle konuşuyorlar. BDP Kürt halkını aptal yerine koymaktan vazgeçmelidir.

Son zamanlarda Diyarbakır ve Batman’da neredeyse spontone yapılan Kuran’a Saygı mitinglerinde alanları görülmemiş kalabalıkların doldurması önemli bir göstergedir. Bütün çabalara rağmen bölgede dini duyarlıklar yok edilememiştir. Din sadece belli bir bölgenin değil, bütün bir ülkenin hakikatidir. Herkes her oluşum kendini bu hakikate göre yeniden gözden geçirmelidir.

Bütün muhalefette olduğu gibi DP’de de kaynama durmuyor. Türk siyasetinde merkezin ve merkez tanımının değiştiği gerçeğini göremeyenler, toplum mühendisliği ile merkez sağı toparlamak istediler. DP çatısı altındaki birleşme hüsranla sonuçlandı. Cindoruk, partiyi kuruluşundaki felsefenin tam zıddı bir çizgide yapılandırmaya çalıştı. Bu arada Adnan Menderes’in ruhu incitildi elbette. Sandılar ki, el çabuluğu ile, abrakadabra ile toplum kandırılacak. Olmadı. Değişen Türkiye’nin yeni zeminini oluşturan gerçekliklere gözlerini kapadıkları sürece, vatandaş da gönül kapılarını onlara sıkı sıkıya kapayacaktır. Öyle de oldu. Menderes’e yaptıkları zulüm yetmezmiş gibi, onun aziz hatırasını istismar ederek insanımızı darbecilerin peşine takmak isteyenler, hüsrana uğarayacaklardır. Bu halk aptal değildir. Ama onlar aptallıkları ile silinip gideceklerdir. Referandum sonrasında parti bin parça oldu. Darbe yanlıları, koltuklarını Süleyman Soylu ve ekibi gibi demokratlara kaptırmak istemiyorlar. Tansu Çiller’in genel başkanlığa getirilmesi de şimdilik olmayacak gibi görünüyor. Hatta bu yüzden partiden kopmalar yaşanmaktadır.

Saadet Partisi depremin merkez üslerinden biri gibi gözüküyor. Burada olup bitenleri ayrıca değerlendirmek gerekir. Yine de Erbakan etrafında gelişen tüm olayların nedense ezoterik bir tarafı var gibi geliyor bana. Şifreleri çözmek kolay değil. Erbakan, en yakınlarındakilerin bile sırrına vakıf olamayacağı tarzda, siyasete hakim olma hamlesi yapıyor olabilir. Numan Kurtulmuş, sahici gibi gözüken bir mizansenle ileriye dönük planlar için, şimdiden hazırlanıyor olabilir. Çünkü Milli görüş, doğurgan bir geleneğe sahip. Ne demek istediğimizi belki sonradan açıklama fırsatı bulabiliriz.

Sonuç olarak sarsıntılardan fazla etkilenmeyen tek parti Ak Parti olarak gözüküyor. Hatta izlediği politikalarla sarsıntı meydana getiren, sarsıntıya sebep olan partidir. İyi mi ediyor dersiniz? Evet çok iyi ediyor. Bizim böyle şiddetli bir sarsıntıya ihtiyacımız vardı. Sarsılsın ve yıkılsın tüm köhne yapılarımız. Yıkılsın köhne siyaset!

HaBertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 594
Bu Ay : 4960
Toplam : 4960

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom