Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Değişim siyasetin mecburi yönüdür

Hayat ve dünya tasavvuru üzerine kapsamlı restorasyon yaplıdığı söylenebilecek Türkiye’de, algı ve siyaset biçiminin değişimi kaçınılmaz olmaktadır.

Değişim ekonomiden, toplumsal durumlara kadar oldukça geniş alanda ve hep birlikte görülmektedir. Bütün alanlarda birden başlayan ve süren değişim, ülkeye ağır gelmez mi? Belki normal siyasal ve toplumsal ölçeklere göre bunun böyle olacağı söylenebilir. Ancak yıllar boyu ötelenerek bastırılmış, ertelenmiş meselelerin çokluğu, Türkiye’nin şuuraltında arzuladığı tabloya erişme iradesi ve coşkusu ile birleşince; yaşananlar korkulan sancıları, sıkıntıları doğurmuyor. Demek ki, değişim yönünde güçlü bir dinamizm var. Dinamizm her türlü hızlı değişimi kaldıracak güçtedir.

Bir de şu var: Türkiye lokal bir gerçekliğe sahip değildir. Bütün çevre coğrafyalarla bir organik bütünlüğün, varlığımızın doğal uzantısı içinde bir realiteye sahip olduğu, her açılımdan sonra daha bir iyi anlaşılmaktadır. Demek oluyor ki, bu kadar geniş coğrafyada; oradaki sorun burayı, buradaki sorun da orayı dolaysız ilgilendirmektedir. Öyleyse biz içeride bir düzenleme yaptığımızda bunun etkileri hemen dışımızda gözlenmektedir. Dışa dönük bir hamle yaptığımızda da içerideki oluşum tamamlanmaktadır. Aramızda böyle bir duygu ve hayat akışı vardır. Bu gerçek bugün için çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Sahip olduğumuz dinamizm ve hareket kabiliyeti, bütünleşmeyi sanılandan daha hızlı ve kolay sağlayıcı unsurlardır. Bu unsurları milli varlığın yitirilmeyecek, heba edilmeyecek avantajları olarak değerlendirmek gerekir. Konuya ilişkin genel analiz, içeride ve dışarıda yapılacak yenilenmelerin kuvvetli ipuçlarını vermiyor sadece, önümüzde çok rahat yürünmesi gereken yollar da açıyor.

Yolu düzlüğe çıkarmak için esaslı paradigma değişikliği yapma mecburiyeti hasıl olmuştur. Önce siyasi düzlem ve buna bağlı olarak siyasi anlayışlar değiştirilme yoluna gidildi. Değişim basit değildir. Değişim derinlerde ve köklüdür. Değişim, Türkiye’nin yüzyıllık vizyonu ile ilgili bir mecburiyettir. Onun için değişimi dip dalgalarına benzettik. Dipten yani Türkiye’yi var eden kültür ve medeniyet damarından gelen dalgalar, yüzeydeki bazı yapay oluşumları yeniden biçimlendirecek veya savurup atacaktı. Nitekim öyle de oluyor.

Irkçılık ve mezhepçilik bizim kültür dokumuza uymaz. Bu dalga ,şimdiye kadar bu iki yanlış referanslarla sürdürülen siyaset tarzlarını tasfiyeye yönelmiştir. Bundan böyle, çoğu zaman ‘şiddetle’ kendini var eden ideolojik yapılar, fazla varlık gösteremeyecekler. Bunun en keskin, en acımasız örneğini sagcı ve solcu milliyetçi akımların tasfiyesinde gördük. Şimdi Kürtçü ve Türkçü akımların da sahneden çekildiklerini görüyoruz. Yarınlarda bunların esamesi bile okunmayacak belki. Toplumun bilgi ve eğitim seviyesinin yükselmesine ters orantılı olarak bu hareketler gerileyecek diye düşünüyorum. Böylece Türkiye, ırkçı tehdidi berteraf etmiş olacak. Bu anlayışlar varlıklarını sürdürdükleri partilerle beraber etkisizleşiyor.

Diğer tehdit unsuru nedir? Mezhepçilik! Bu konuda devlet kendine silah çektirilecek olan Kürt hareketin tehdidini minimize ettikten sonra, anlaşılan o ki, şimdi de alevilik üzerine düşünüyor olmalıdır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir oldu bitti ile CHP’nin başına getirilmesinin arkasında böyle bir amaç gizli olabilir. Bu şimdiye kadar görülmemiş bir hadisedir. Tunceli’li bir alevi CHP genel başkanı oluyor. Burada hem CHP, hem aleviler üzerinde bir operasyon yapılıyor sanki.

Aleviler sisteme daha gönüllü ve içten katılıyor. Ama diğer taraftan bir şekilde CHP alevileştirilmeye çalışılırken, sünni oylardan mahrum kalabilir. Bu yönde esaslı gelişmelerin olduğu da gözlenmektedir. Belki de CHP sünni oylardan boşaltılmak istenmektedir. Yakın gelecekte CHP’de bu yönde müthiş bölünmeler yaşanabilir. Belki başka bir parti bile kurulabilir. Süreç nasıl gelişir, şimdiden bir şey denemez. Eğer hadiseler düşündüğümüz gibi gelişirse, muhtemel bir alevi şiddeti önlenmiş olur. Aynı zamanda CHP ile temsil olunan keskin materyalist-laik ideoloji de siyasette etkisiz bir alana sıkıştırılır.

Şu anda alevilerin Kılıçdaroğlu’ndan büyük beklentileri var. Onur Öymen’in o yenilir yutulur cinsten olmayan sözleri, hâlâ aktüel sıcaklığını korumaktadır. Kılıçdaroğlu bu konuda bir hesaplaşmaya gidemiyor. Gittiği takdirde sünni üyeleri ve oyları küstürecek. Yok eğer alevilere yakın ve sıcak bir politika sürdürse o zaman tam manasıyla mezhepçilik yaptığı söylenecek.

Anlayacağınız CHP, alevilik meselesi ile sıkışmış, sıkıştırılmış durumda. Kılıçdaroğlu’nun işi çok zor. Kendisine verilen görevin veya aldığı yükün ne kadar zor olduğunun ayrımında mı acaba? Sanmıyorum. O’nun için üzülüyorum. Bundan böyle bırakınız alevi açılımını, semah meclisine bile iç rahatlığı ile gidemeyecek. Benim için bir sakıncası yok. İsteyen istediği gibi inanır ve yaşar, yaşamalıdır. Hatta istenen açılımı yapsın oy bile verebilirim. Ne var ki, insanların yaşam biçimlerine saygı yönünde inandırıcı bir emare henüz göremedim. Bu kafayla siyaset yaptıkları sürece göreceğimi de sanmıyorum.

Şimdi Kılıçdaroğlu’nun önünde tek seçenek var: Samimi olarak başta başörtüsü sorunu olmak üzere özgürlükleri bütün içtenliği ile savunmak. Ama bunu yapacak yetenek ve samimiyetin CHP’lilerde olduğunu düşünmüyorum. Niçin mi? Bir huy meselesi de onun için. Ne diyor atasözümüz? “Can çıkmadan huy çıkmaz” CHP de diğer partiler gibi ya değişecek ya da can verecek.

Görmüyor musunuz, bütün partilerde değişim deprem etkisi ile yaşanıyor. Herkes değişecek. Çünkü Türkiye değişiyor. Türkiye içeride bu değişimi yapmaksızın dışarıda iddia sahibi olamaz. Çünkü hayat ve dünya tasavvuru üzerine kapsamlı restorasyon yapıldığı söylenebilecek Türkiye’de, algı ve siyaset biçiminin değişimi kaçınılmaz olmaktadır.

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 378
Bu Ay : 5572
Toplam : 5572

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom