Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Türkiye'nin dönüşü(mü)

Türkiye, içeriden dışarıya doğru güçlü bir açılım gerçekleştirmek için iç işleyişinde köklü düzenlemeler yapma gereğine inandı. Doğru, yerinde bir inançtı bu. İç kanamaları varken dışarıya yönelemzdi. İçeriden güç bulmayan bir hamlenin dışarıda başarı sağlaması imkânsızdı.

Dışarıya hangi mecburiyetlerin muharrik itkisiyle açılacaktık? Bu hassas konuda ihmal edilmeyecek aksaklıklar bir an önce giderilmeli idi. Başta yapay zorlamalarla resmi tutuma dönüştürülen resmi ideoloji ile ne içeride ve bundan daha çok ne de dışarıda bir hamle yapılamazdı. Köklü bir yenilenme gerekiyordu.

Yenilenme doğal olarak anlayışta gerçekleştirilmek durumundaydı. Tarih ve kültür ekseninde yeni bir açılım yapmak hayati ölçüde zarurete dönüşmüştü. Hadi kendi içinizde yaşam ve insan gerçekliği ile örtüşmeyen, uyuşmayan resmi ideolojiyi egemen kıldınız diyelim. Ama aynı egemenlik ilişkisini dışarıya karşı sürdüremezdiniz. Çünkü dayatılan ideolojinin kültür ve tarih bağlarımız olan insanlar nezdinde mantıklı, tutarlı karşılıkları yoktu.

Merkezinde ülkemiz olan geniş bir coğrafya ile ilişkilerimizin derinliğini tarihsel ve kültürel zenginliklerden beslenen canlı yaşam algısı oluşturuyor. Bu yaşama katılmadığımız, bilerek uzak durduğumuz için, halkların(ümmetin) arasına duvarlar örülmüştür. Veya aramıza duvarlar örülerek birbirimizden uzak düşürülmüşüzdür. Olması gerekenin aksine habersizlik,ilgisizlik, duyarsızlık hatta düşmanlık bölgesel gerçekliğe dönüştürülmüştü. Bunun kimlere faydasının ve zararının olduğunu tekrar tekrar düşünmekte yarar vardır. Gelişen olayların sarsıntısıyla şoktan kurtulduk. Türkiye içine sürüklendiği acı gerçekliği farketti. Bölgede muktedir olmanın en önemli koşulu kendi sahici gerçekliğimize sahip olmak, bu gerçeklik üzerinden açılım yapmaktı. Şimdi Türkiye içeride ve dışarıda gecikmiş hamlesini yani yenilenmesini gerçekleştiriyor. Tarihine ve kültürüne yeniden dönüş! Bu dönüş bize muazzam bir hareket ve etkinlik alanı sunmaktadır.
Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 319
Bu Ay : 1848
Toplam : 1848

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom