Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Değişirken değiştireceğiz

Türkiye çok dinamik bir ülke. Kendi eksenini, varoluşunun ayrışmaz gerçekliğine dönüştürdüğü oranda, hem içerde hem dışarda köklü değişimlerin yaşanması akıp giden hayatın mecburiyeti oluyor.

Yaşadığımız bölgenin, çok boyutlu, girift karakteri, Türkiye’yi, bir mecburiyet merkezine dönüştürüyor. Çünkü organik bağlantıları zorunlu kılan tarihsel, kültürel ve de reel gerçekliklerimiz var. Gerçeklikler kendini değişim olarak zorluyor. Bu açıdan bakıldığında aslında değişime mecbur kalıyoruz. Yani belli bir iradenin değişimi tasarladığı ve yönlendirdiği doğrudur. Kuşkusuz Türkiye bu iradenin en muktedir olanıdır. Ama bundan çok daha fazla doğru olan, tarihsel nitelikle bağlantılı olarak günümüz gerçekliğiyle açıklanması gereken olgulardır. Olguların siyasal, kültürel, tarihsel, sosyal, ekonomik boyutları vardır. Hangi boyuttan yaşama katılırsanız katılınız yolunuz mutlaka Türkiye’ye, Türkiye’de temerküz eden gerçekliğe çıkacaktır. Değişimin koşullarını asıl bu gerçeklik hazırlıyor.

Siyasal irade yeni gerçeklikler oluşturmak yerine, zaten hayatın akışı içinde kendiliğinden oluşan olgusal gerçeklikleri iyi anlar ve gereken politikaları üretirse, hem değişimi fevkalede başarıyla yönetecek hem de bölgede barışı sağlayacak olan güçlü ‘açılım kararlılığı’, arkasına aldığı rüzgârla ivme kazanacaktır. Tam bu noktada değişmek ve değiştirmek aynı ortak zeminde ve amaçta birleşiyor gözükmektedir. Gündelik meselelerin dar açısından, magazinsel yaklaşımlardan zihnimizi kurtarıp olaylara bakma becerisi gösterirsek, gelişmelerin yararımıza seyrettiğini görmek zor olmayacaktır.

Dünya hali, elbette zararımıza gelişmeler de olacaktır, oluyor da. Kaldı ki, kendileri için bir yarar elde etmek isteyenlerin, hesaplarını bizim zararımız üzerine yaptıkları bilinmeyen bir sır değildir. Başta israil, bölgesel ve küresel etkimizi kırmak veya azaltmak için, terör de dahil olmak üzere, istihbarat ve kara propaganda enstrumanlarını çılgınca kullanmaktadır. Bu aleyhte çalışmaların içeride ve dışarıda etkileri olmuyor da değildir.

Türkiye bütün bu olumsuzlukların üstesinden gelecek güçtedir. Yeterli donanım, hazırlık ve birikime sahip gözükmektedir. En son, referandum ile beraber, demokratikleşme kararlılığını ortaya koymuştur. Tabir yerinde ise bu aşamadan sonra Türkiye, daha sorunlu badireleri geride bırakarak otobana çıkmıştır. Çünkü Türkiye kendine olan inancını, bilincini, güvenini tazelemiştir. Şimdi çok daha köklü atılımları daha güçlü yapacaktır.

İçeride hemen her partide gözlenen siyasal çalkantılar; zeminin bozulması, suların bulanması gibi yorumlanmamalıdır. Bilakis içerideki gelişmeler, sağlıklı yapılanmanın canlı kanıtları olarak değerlendirilmelidir. Bütün gerçekliği ve değişim iradesi ile Türkiye yeni dünyada, yeni bir anlayışla kendi yerini almaya hazırlanırken, iç yapısını oluşturan unsurlar eski yapıları ile devam edemezlerdi. Gerekli anlayış değişikliği partilerin önce duruşlarını, alışkanlıklarını bozdu. Şimdi değişim onları da etkilemektedir. Ya yeni durumlara göre değişecekler veya yeni durumların zorunlu kıldığı anlayışlar onları değiştirecektir. Değiştiriyor da.
değişmekle değiştirmek şimdi aynı anlama gelmektedir. Yani siz değişmiyorsanız değiştiremiyorsunuz. Değişimi kavradığınızın kanıtı olarak değişmeniz gerekmektedir. Statükocu bir refleks boş yere savrulma korkusu yaşadı. Sonuçta uzun yıllar dinlendiğimiz yerden kalkıp kendi yerimize, olmamız gereken yere gidiyoruz. Kendimizden uzak düşmenin rehavetinden, kendimize gidiyor olmanın değişimini yaşıyoruz. Hepsi bu. İnsanımız tüm derinliği ile bu gerçekliği anladı. Yaptığı tercihler bu anlayışı çok net ifade ediyor. Şimdi sıra aydınlarda, siyasilerde ve elbette kurumlarda. Türkiye dinamik bir ülke. Hem içeride hem dışarıda değişiyor ve değiştiriyor. Olup bitenleri fazla detaylandırmadan böyle anlamaya çalışanlar çerçeveyi doğru kurmuş olacaklardır. 

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 960
Bu Ay : 2528
Toplam : 2528

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom