Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Mevziyi kaybet, mevzuyu kazan!

Neyinizi bölüşemiyorsunuz?

İktidara yürüyen bir partide yeni konumlar elde etme veya eski konumlarınızı yitirmeme kavgası mı veriyorsunuz?

Bu karşılıklı öfke, bu hırçınlık, incitmeler, kalp kırmalar niçin?

Üstelik dini referansları daha güçlü olduğu iddiasındaki, üyelerinin birbirlerini aynı referanslara istinaden kardeş bildiği bir partide gözlenen çekişmeler, yadırgatıcıdır. Bu tür manzaraları diğer partilerde görmeye biraz olsun alışığız. Ne ki, sözkonusu Saadet Partisi olunca iş değişiyor. Ezberimiz bozuluyor. Şimdi her şeyi yeni baştan düşünmenin gerekliliği anlaşılıyor.

Numan Kurtulmuş yeni bir döneme girildiğini söylüyordu. Hemen ifade edeyim ki, bu yeni dönem kesinlikle bir özeleştirinin yapıldığı dönem olacaktır. Partililerin bu bağlamda kendilerini gözden geçirmelerinin geç kalmış bir faaliyet olduğu bile söylenebilir. Bu dönemde üyeler, partiye oy ve gönül verenler herşeyi, ama her şeyi yeni baştan değerlendirecektir. Çünkü hiç birşeyin görüldüğü veya gösterildiği gibi olmadığı anlaşılmıştır. Kardeşlik veya neredeyse kutsallık atfedilen Milli Görüş söylemlerinin altına gizlenmiş kişisel hırs ve kaprisler artık gizlenemez boyutta açığa çıkmıştır. Yaşananlar, müslümanların siyaset tecrübeleri açısından da sıkı değerlendirmeyi zorunlu kılan mahiyete sahiptir.

Milli görüş kendini son olarak “Saadet Var, Fark Var” sloganıyla özetledi. Ne yazık ki, içinden geçilen süreçte, sözü edilen farkın ana unsurlarıyla parti ileri gelenleri tarafından bile içselleştirilemediği anlaşılmıştır. Şimdi herkes bir samimiyet testinden, kişilik ve özgür düşünme testinden geçmektedir. Fark var evet ama bu fark, Sususrluğa “fasa fiso” deme farkı olmamalıydı. Fark var ama bu fark, herşeyden evvel memleketin çocuklarının ezici çoğunlukla iktidar yaptığı Ak parti’lilere “Bizansın çocukları” çirkin yakıştırması olmamalıydı. Fark var ama bu fark, 28 Şubat’ta tası tarağı toplayıp gitmek olmamalı, hiç olmazsa milli iradeyi sahibine tevdi ederek tebarüz etmeliydi. Hadi bunları geçelim; ama varsa eğer bir fark, bu demokratik iktidara karşı orduyu alenen darbe yapmaya çağırarak tezahür etmemeliydi. En son hazreti Muhammed aleyhisselâm ile alay eden, dine, özgürlüklere düşmanlık düzeyinde mesafeli olan CHP’nin, şedit genel sekreteri Önder Sav’dan akıl danışarak, kardeşlerine karşı bir kumpas geliştirme şeklinde açığa çıkmamalıydı.

Siz bütün bunları ve daha fazlasını yaparak yaşayarak nasıl doğru, nasıl başarılı olacaksınız? Sonra da bütün bu yanlışlarınıza içeriden veya dışarıdan katılmayanları “Milli Görüş Gömleğini” çıkarmakla suçlayacaksınız. Bu nasıl gömlek Allahaşkına? Bu Hırka- i Şerif midir, peygamber gömleği midir? Sizin sırtınızdaki gömlek peygamber gömleği midir? O gömleği giyince her yanlışı yapma hakkı mı elde ediyorsunuz? Bu ayrıcılığı, ürettiğiniz, sahip olduğunuz hangi değerlerle edindiniz? Bana kalırsa o gömlek eskidi, kirlendi. Artık sizin boyunduruğunuz, emir komutanız altından çıkıp özgürleşenleri, hain ve lanetli anlamlarına gelecek şekilde gömlek çıkarmakla suçlamak yerine, siz de o gömleği değiştirirseniz daha iyi olacak. Çünkü o gömleğin hiç bir hakikati yoktur. O gömlek sizi yanlışlardan korumuyor, üstelik sizleri aldatıyor. Çünkü o gömleği giymiş olanlar akıllı ve kurtulmuş oluyorlar. İşin tuhafı o gömleği akıllılar giyiyor ve ancak akıllılar görüyor. Oysa kıral çıplak. Niçin mi kral çıplak? Çünkü haddizatında böyle bir gömlek filan yok. Bu gömleğin Abbate gömleği kadart bir gerçekliği yok. Artık anlaşılan o ki, varsa eğer böyle bir gömlek, kumaşı sizin feodal hırslarınızla, öfkelerinizle, kaprisinizle dokunmuştur.

O gömleği giyen en iyi bilen oluyor. Artık okumaya, araştırmaya, dünyayı ve Türkiyeyi anlamaya, izlemeye gerek kalmıyor. Kendiliğinden bir değer sahibi oluyorsunuz. En iyi siz biliyor, en iyi siz görüyorsunuz. Yönetme, emretme mevkiinde siz olacaksınız. Yaşınız yetmiş de olsa, artık kafanız yeni olguları kavrayamasa da, birçok şeyin gerisinde de kalsanız doğru sizsiniz. Bizatihi sizler doğruların mihenk taşı, kodu, ölçüsüsünüz. Sizin sıradan sözlerinde bile derin, efsanevi anlamlar var olmalıdır. Çünkü siz büyüklüğün sembolü hatta kendisisiniz. Sizin dışınızdakiler ancak emir almalı, ancak güdülmelidir. Daha düne kadar omuz omuza verdiğiniz, yalvar yakar partinin başına geçmesini istediğiniz bir kardeşiniz, Numan Kurtulmuş kardeşiniz bile olsa çizgiyi bir milim geçince hain oluyor, fitne çıkarmış oluyor!. İtaatsiz, bozguncu oluyor.

Nedir Numan Bey’in suçu?

Suçu hanedana karşı gelmektir. Şimdi Numan bey bütün bu konuları elbette enine boyuna düşünüyor. Herkes düşünüyor. Dedim ya mecburen derin, çaplı bir özeleştiri yapılacaktır. Ancak bu yapının böyle gitmeyeceği de aşikârdır. Numan Bey’in camiayı ciddi manada demokratik bir zeminde partileştirmek gibi bir kaygısı vardı(r). Ne iktidar, ne iktidara ortak olmak ne de demokratik anlamda parti olmak gibi bir dertleri bulunmayanlar, kendi dar alanları içinde oluşturdukları kapalı iktidar ilişkileri içinde gönül eğlemek istiyorlar. Hepsi bu.

Bugün Kurtulmuş kararını açıklayacak. Bana kalırsa istifa etmemeli. Kongreye gitmeli. Orada mevziyi kaybetse bile mevzuyu kaybetmemeli. Ne demek bu? Orada Türk siyaset Tarihine geçecek tarzda açık açık, çatır çatır muhteşem bir demokrasi manifestosu yayınlamalı. Skolastik ve gerici anlayışlara karşı, gerçekten inanan insanların özgürlükçü anlayışlarını ve kişiliğini sergilemelidir. İşte o zaman Numan Kurtulmuş memlekete ve bütün bir millete kapatılmayacak bir ufuk açmış olacaktır. İşte o zaman Numan Kurtulmuş, kaybetse bile Siyaset dünyası gerçek bir aktör, bir lider profili tanıyacaktır.
 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 1063
Bu Ay : 4861
Toplam : 4861

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom