Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Ahireti Olmayan Müslümanlık

Böyle bir başlık olur mu? Bu başlık bir Müslüman’ı tarif eder mi?
Zor bir başlık lakin artık iğneyi, çuvaldızı bırakın, yakınılan toplumsal kirliliğe karşı insanımızı uyandıracak ne varsa onu düşünmek lazım.
Ebuzer’leşmeyi bir kenara bırakın, Muaviyeleşmeyi tartışmamız lazım. Yezid anlayışını sorgulamamız lazım.
Niçin ortaya çıkmış bunlar?
Benim bildiğim şey şu; “Allah’tan utanmıyorsan dilediğini yap” der peygamber. Buna şunu ilave edin; “ahrete imanı sorunlu olandan kork, o kardeş diye gülümsediği seni harcamak dâhil her şeyi yapar.” Bu yetmezse şunu ilave edin, “onun dilindeki din, dile getirdiği iman, kitaptakinden farklıdır.”
İşte o zaman, tırnak içine alarak söylediğim “ahreti olmayan Müslümanlık” saptamasını derinlemesine düşünmemiz lazım.
İman nedir?
Bu kesintisiz bir inanmışlık değil midir? Şaibesiz, içten, davranışları düzenleyen bir inanmışlık değil midir?
Nice insanlarla karşılaşıyoruz, dertleri bu dünyanın kontrolünü başkalarına bırakmamak ve bunun için güç toplamaktan bahsediyorlar. Güç toplarken, her şeyi bir kenara bırakıp, Kur’an’ı dahi okumayı bir kenara bırakıp, mal biriktirmenin, makam elde etmenin, kurumlara vaziyet etmenin telaşındalar.
Kur’an “bunlar beni terk etti, yalnız bıraktı” diye yakınmayacak mı, kitabın kendisinden bunu okuyor muyuz?
Bu bir realite; bunlar bizden dediğimiz insanların kafasında başka dostlar var. Başka ilişkiler geliştiriyorlar. Kitaptan bariz ve net uzaklaşmalarla taraf ve tavır belirliyorlar. Siz kendilerini eleştirdiğiniz zaman da, bizim uğraştığımız şeylere bakın, bunların eleştirilerine bakın diyerek, eleştirisiz bir sapma hesaplıyorlar.
Ben sapayım ama sen eleştirme! Ben ahretimi zora sokacak işler yapayım, ilişkiler geliştireyim, dostluklar kurayım ama sen bunu görme!
Birileri sapmalara karşı bir usul geliştirmeli, yol aramalı, trene binip, son sürat uçuruma gidenleri uyaracak uygun bir dil bulunmalı.
Elbette insanların günahları olabilir, bunu bütünüyle engellemek kimseye nasip olmuyor çünkü melek değil insanız. Fakat ferdi günah bir kişiyi, toplumsal günah bir kitleyi ve bazen bir ülkeyi yakıp kül eder. Bunu anlamakta zorlananlar veya anlamak istemeyenler var.
Kimi insanların kafasında, kendi amirinin başarısız olmasına yönelik planlar var, gerekçesi kendi sapmasında; o giderse ben gelirim diyor. Bu zatın amiri ise “kendime ne iyi bir ekip hazırladım, bana karşı sesleri çıkmıyor” avunmalarında… Amir zaten ses çıkarmalarını istemiyor zira o da ekibi gibi ahreti düşünmeyi tatile göndermiş, bir şeyler çeviriyor.
Söyler misiniz; yarına çıkacağınızdan emin misiniz?
Yarın sizin için garanti mi?
Sırtlarını dayadıkları kafa yapıları da bunları hatırlatmıyor. Rol kesiyorlar; “müdürüm, başkanım, amirim ne güzel söyledin, nasıl da ağızlarının payını verdin” diyerek, kendi arkadaşlarını, isteyerek uçuruma gönderiyorlar.
Ortada kendini unutan ve yarına daha güçlü çıkmak isteyenler var. Kendini unutan yarına daha fazla mal, makam, mevki, alkış çevresi ile çıksa ne olur. Kaybedeni alkışlasalar da kaybeden kaybetmiştir. Kaybetmenin adı “ahreti olmayan Müslümanlık” düşüncesidir.
Bu pratik bir vakadır. Teoride kimseyi, Müslüman veya değil diye sınıflamak için söylemiyorum.
İşin imtihan boyutunu düşünmeyi ertelemek herkese kaybettirir, bunu anlatmak istiyorum. Nice insan kendisini imtihanda görmüyor. Nice insan mal edinme yollarının, amir olma, memur olma, makam ve mevki sahibi olma ilişkilerinin asıl imtihana hazırlanma yolunda birer deneme sınavı olduğunu düşünmüyor. Deneme sınavlarını es geçip, siz beni asıl sınavda görün diyen bir öğrencinin yaşadığı hayal kırıklığını göremiyorlar. Bu anlamda “deneme sınavlarını atlayarak” ahrete hazırlanılamayacağını anlayamıyor ve anlamak istemiyorlar. Ve hepsinin dilinde şu cümle var; cennetse o da bizim. “Biz varken inkârcılar mı gidecek?” diyorlar.
İnkârcı kim? İnkârcı kaybedenin diğer adıdır.
Meselenin pratiği şu; kaybetmek düşüncesi giderek azalıyor. Kaybetmek deyince, yalnızca üç kuruşu, makamı kaybetmek anlaşılıyor. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom