Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Belediye Yatırımlarında Ölçü Ne

Daha önce bu köşede semt konaklarına dair yazdık, anlaşılan verilen sözlerden ziyade, kim daha fazla bağırıyor veya farklı ilişkileri devreye koyabiliyorsa işi kotarıyor.

Neden mi böyle diyorum?

Seçimler sırasında verilen sözlerden yola çıkıyorum.

Şehit Fevzi Mahallesine bir söz verilmişti. Ya da ben öyle hatırlıyorum. Verilen söz, özellikle Taştepe, Şehit Fevzi ve Melekbaba üçgeninde, her üç mahalleye de hitap edebilecek bir arsanın Semt Konakları için belirlenmesiyle umut olmuştu.

Elbette her mahalle bu şehir için önemli, hepsine onları onure edecek akıllı yatırımlar yapılmalı ama verilen bir söz varsa, öncelikle bu sözler dikkate alınmalı.
Şehit Fevzi Mahallesi, bu noktada günah sahibi çünkü her seçimde mevcut kadroya yüzde 98 civarında bir destek verdi. Referandumdaki desteği bu oranın da üstündeydi.

Başka bir günahı var mı, var; fazla bağırmıyor. Hakkını aramak demokrasinin kendisine tanıdığı hukuki toleransları bir edep ölçüsünde değerlendirip, “büyükler bir söz vermişse, elbet yaparlar, zira verilen sözü yerine getirmek büyüklüğün şanındandır” diyorlar.

Büyüklüğün şanı tarifi, söz tarifi ve diğer tarifler alt üst oldu, her şart altında yüzde 98 destek çıkaran bir mahallenin sakinlerinin gözlediği yollar beklenen misafiri getirmiyor.
Bunda kim suçlu, günah Şehit Fevzi Mahallesinin de suç kimin?

AK Parti şehre yapılan yatırımlara ne oranda denetleme yapıyor?
Belediye kendisine destek veren, büyüklüğün şanını gözleyen Şehit Fevzi Mahallesine ve diğerlerine ne oranda kucak açıyor?
Belediye Şehit Fevzi Mahallesine verdiği sözü niye yerine getirmiyor?

Birileri belediyedeki konumunu kullanıp, başka ilişkileri devreye koyarak, dosya kurnazlığıyla işlerin konumunu mu değiştiriyor?

Başka ilişkiler derken ne demek istiyorsun, diye soran olabilir bu sorunun tam cevabını ben de bilmiyorum ama dedikodular var, dedikoduları da buraya yazmak istemiyorum.

Şehit Fevzi Mahallesi, kendi sınırları içinde, üç mahalleye de hitap edecek şekilde bir Semt Konağı beklerken, beklediği konağın tozlarını yutuyor ve yutkunmakta zorlanıyor. Bu kadarla kalsa, bir de mahallenin hemen yanı başına, mahallelinin istemediği, kendi tabirleriyle “bitpazarının” yapılacağını müjde olarak alıyor.

Sevinseler mi, üzülseler mi, davul zurna çalarak karşılama mı yapsalar?
Henüz karar verememişler.
Mahalle sakinlerinden bazılarıyla konuştum, şu serzenişteler; “Demek ki, büyük gördüklerimiz, siz ancak bitpazarına layık olabilirsiniz demek istiyorlar!”

Kimi yorumlar şöyle; “Belediyenin proje sorumluları şunu demek istiyor: siz destek verin, biz başka ilişkiler geliştirelim, sırası gelince, yatırımlardaki ölçü ibresi sizi de gösterirse, sizinde sevineceğiniz projeler yaparız.”

“Ne yani kardeşim, destek verdiniz diye, sevinecek projeler mi bekliyorsunuz, öyle olmaz, projelere siz değil biz karar veririz.”

“Eğer siz de zamanında, sarhoş naraları atarak aleyhimizde atıp tutsaydınız, bu adamların sağı solu belli olmaz, yanımıza alalım danışalım der, size de danışırdık.”

Mahalleden konuştuğum insanlardan aldığım notların özeti bu şekilde sıralanabilir.
Ne yapalım?

Bekleyelim, başka destek zamanlarını, belki verdiği sözü hatırlayanlar çıkar.
Mahalle sakinleri serzenişte bulundular, açılan kapılardan gösterilen resimlerin mahallelerine düşmediğini söylediler, biz de yazdık.

Bakalım büyüklerimiz ne diyecek bu işe? 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 266
Bu Ay : 3710
Toplam : 3710

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom