Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Değersizler mesajı aldı, dersini verdi

Hiç kimse halk adına ahkam kesmeye kalkmasın. Referandum sonucu ortada. Herkes hiç olmazsa sonuçları gerçek veritabanı olarak kabul edip ona göre siyaset veya düşünce üretmelidir. Her türlü saptırma, tehdit ve manipülasyona rağmen Türkiye gerçekliği budur. Bu gerçeklik özgürlüklerin daha da genişletilmesi, yasakların kaldırılması yönünde daha fazla kazanım elde ederek büyüyecektir.

Halka oyun kurmaya doyumsuz olanlar her defasında olduğu gibi bu defa da suçu halka yıkmanın aymazlığı içine girdiler. Doğallıkla suçlu olan halk, bu özgürlüklerden, hukuktan yana olan tercihini, cahil ve aptal olduğu için yapıyordu. Eğer yasakları, darbeleri, eli kanlı örgütlere yataklık yapan yargı düzenini savunuyor olsaydı, yani referandumda ‘hayır’ deseydi o zaman çağdaş ve ileri olacaktı! Halk her seçimde olduğu gibi bu seçimde de gerçeği göremedi, hakkı teslim edemedi onlara göre. Neydi gerçek? Gerçek, bu halkın saygı duyulacak bir değeri olmamasından dolayı aşağılık bir güruh olduğuydu. O halde halk kendi önemsizliğini bağıra bağıra ilan etmeli yani halkı önemsizleştirici, köleleştirici, küçük düşürücü darbe yasalarını değiştirmemeliydi ki, tercihine itibar edilsin. Yani halk ,hâlâ seçkinler karşısında kendisinin değersiz, önemsiz ve her zaman güdülmeye layık, baskıları hak eden bir varlık olduğunu kavrayamamıştı. Merak edilmesin halk mesajı aldı.

Doğru, ortada bir kavrayamayışlık var. Evet ama bu halkın değil seçkinciyiz diye böbürlenen (onları kim, nerede, nasıl, ne için seçtiyse?) kendi kendilerine tafra satan bir grubun körlüğünden/körelmişliğinden kaynaklanmaktadır. Ortada bir anlayışsızlık vardır evet ama bu halkın değil, onlara çalım satan, tepeden bakan soytarıların anlayışsızlığıdır. Soytarılar, kanun nizam dinlemeksizin hayatımızı cehenneme çeviremeyecek olmalarının sıkıntısını yaşıyorlar.

Sınırsız, sorumsuz şekilde her zulmü bu halka reva görebiliyorlardı. Halk acı mı duyuyor? Nasıl olsa bu önemsizlerin, önemsiz bir acısıdır. Halk aç mı, açıkta mı, sıkıntıda mı? Nasıl olsa bu değersizlerin değersiz açlığı, açıklığı, sıkıntısıdır. Halk ağlıyor, ölüyor mu? Nasıl olsa bu bir ‘hiç’ olanların hiç mesabesindeki ağlayışları ve ölümleridir. En az 30 yıldır binlerce vatan evladımızı kaybettik, nice ocaklar söndü. Analar evlatsız, çocuklar yetim kaldı. Feryat ve figan şiirlerin, şarkıların tek formu, makamı oldu. Bu kendini seçkin, ayrıcalıklı sayan güruhun kılları kıpırdamadı. Vicdanları bir milim titremedi. Onlar bu arada içkili sofralarda yarım kalmış oyunlarını, hangi cinayetlerle tamamlayacaklarının hesaplarını yapıyorlardı. Veya bir şekilde suikast planları, silahları ile ele geçirilmiş terörist dostlarını yüksek yargı marifeti ile nasıl kurtaracaklarının şen şakrak sohbetindeydiler. Bu milletin hukuk mücadelesi engellensin de ne olursa olsundu. Bu amaçla yüksek yargı üyelerinden biri “Apo’ya çok ihtiyacımız var. Kaos olsun. Biz o kaostan yararlanalım” diyebiliyor ve bunu da inkâr etmiyordu. Yalan mı?

Oyun bitti, bitiyor. Ayrıcalıklar ortadan kalkıyor. Sorumsuzluk alanlarınız daraldı, daralacak. Bundan böyle her katta, her kademede, yargıdan, siyasete kadar toplumun her alanında var olan her kes, hepiniz aklınızı başınıza alıp düşünmek zorundasınız. Biraz olsun millete saygılı, biraz ahlaklı, edepli olmak; haddinizi, lafınızı sözünüzü bilmek zorundasınız. Söylemleri halk nezdinde kabul görmeyen siyasiler, çıkan sonuçtan halkı suçlayacaklarına kendi aptallıklarını anlamaya çalışmalı değiller mi? Halkımız oynanan oyunların farkına vardı, varmış gözüküyor. Keskin mesajlarınız, kışkırtıcı ve terörün işine yarayan komplolarınız hiç bir karşılık görmedi.

Bu seçimde insanımız fevkalede bir olgunluk göstererek terörün tüm biçim ve destekçilerini reddetti. Terörden ve panikten etkilenen bir topluluk olmadığını ortaya koydu. Olayları yönlendirilmiş bir duygu patlamasından çok, aklı selimle ve gerçekçi olarak değerlendirerek kararını verdi. Kollektif yılgınlığa ve genelleştirilmiş korkuya teslim olmadı. Böyle bir teslimiyet duygusuna kapılmayarak, içeride faaliyet gösteren partilerin ve başta siyonist örgütler olmak üzere dışarıdaki odakların heveslerini kursaklarında bıraktı. Şiddeti siyasi enstruman olarak benimsemek isteyenlere, gerçek bir medeni insan olgunluğu ile etkili, açık bir mesaj verdi, ‘hayır’ cephesinin ifadesi ile müthiş bir tokat attı. O tokatın şiddeti ile, şiddetten başka dil bilmeyenler, şiddetin ne olduğunu anladılar.

Seçmen profili hepimize ders verecek tarzda değişmiştir. Onu yabancı bir gözlemci gibi değil, gerçekten bütünleşerek anlamaya çalışmalıyız. Bir anlamda halkın değiştiği de söylenemez. Aslında değişim her zaman halkımızın yaşamsal gerekliliği olmuştur. Değişimi algılamada her zaman halkımız aydınlardan ve yöneticilerden önde olmuştur. Seçkin beylerin değişmemekte direttiği yeni durumların gerçekliği halkımız için sürüp giden hayatın ta kendisidir.

Aydın geçinenlerimizin, değişen Türkiye algısı hususunda halkımızın ölçülemeyecek kadar gerisinde olduğunu söylemeye gerek bile yok. Kim halkımızdan ileride? Sabih Kanadoğlu mu? Yüzde 58 kabul oyundan dolayı insanımıza cahil diyen ilerici Tansel Çölaşan veya onun son dönem en önemli Türk filozofu sayılabilecek kocası Emin Çölaşan mı? Kim ileride? Siyasi hesabı için, yargı üyelerinden kimileri gibi terör örgütünden başka umut bağladığı bir kapısı olmayan, işi gücü kürt halkının yararına olan girişimleri baltalamak olan Selahattin Demirtaş mı? O samimiyetsiz olduğu her halinden belli, karanlık, bulanık adam mı? İçi boş, samimiyetsiz kuru laflarla vatan, millet kavramları üzerinden halka düşmanlık ve öfke pompalamaya çalışan Devlet Bahçeli mi? Kim halkımızın şuur düzeyinden ileride? Yoksa sabah söylediğini akşama çıkmadan yalanlayan Kılıçdaroğlu mu? Bütün bu siyasi aktörlerle kıyaslanmayacak seviyede yüksek ve ileri şuura sahip olan halkımız, kendi duygu ve zihin dünyasına yakın gerçek aydın kitlesi ile, kaderimizi karartmak isteyen herkese gereken karşılığı verecektir. Bu karşılıklar siyaseti de, geniş alanda ve anlamda Türkiye’yi de yeniden inşa edecektir.

Halk, mesajını alamayanlara dersini verdi.
                                                           HaBertaraf

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 60
Bu Ay : 795
Toplam : 795

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom