Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Halk Anayasayı değiştirdi

Halkımız % 58 ‘Evet’ oyuyla referandumda darbe anayasalarına karşı özgürlükçü bir bilince sahip olduğunu, bunu koruyacağını, kazanıma dönüştüreceğini, eğip bükmeye meydan vermeyecek bir açıklıkta ortaya koydu. Memleket, millet için hayırlı olsun. Kampanya süresince iç rahatlığı ile ‘hayırlı olsun’ bile diyemedik. Gerçi bizim öyle bir takıntımız olmadı. Ama bir kez daha gönül rahatlığı ile hayırlı olsun diyoruz.

Referandumda hâsıl olan en büyük hayır nedir biliyor musunuz? Yazar, yorumcu arkadaşlar hep bu soruya cevap etrafında düşünce üretiyorlar: Halk darbelere değil, hak ve özgürlüklere dayalı anayasa istiyor. Milli irade kopmamacasına demokrasi ile bütünleşti. Siyasetin zemini, dili, tarzı, kodları değişti, değişmek zorunda. Statükocu partiler eski tarz siyaset yapamayacaklar. Bu tarz siyasette ısrar ve inat edenler eriyecek, dağılacak ve çökecekler. Başta MHP, sonra BDP ve CHP bu sürece girdiler bile. Türkiye’nin AB ve dünya nezdinde gücü, itibarı daha da artmıştır.

Bütün bunların hepsi doğrudur. Bu bağlamda doğruları çoğaltmak mümkündür. Önümüzdeki günlerde sonuçları daha derinlikli kritik edeceğiz. Edeceğiz ki hem referandum hem demokrasi kültürümüz hayata, topluma kök salsın. Ben bu referandumu şu ya da bu partinin kazanması veya kaybetmesinden önce, halkın anayasayı ilk kez tanzim etmesi bakımından önemsiyorum. Bence bu nokta çok önemlidir. Milli irade tarafından anayasanın değiştiriliyor olması çok önemlidir. Nitekim bundan önce birçok değişiklik yapılmıştır. Ama bütün o değişiklikleri millet adına TBMM yapmıştır. Bu da çok önemlidir elbette. Bu değişiklikleri yaparak Meclis saygınlık kazanmıştır. Ne ki, referandumla halkın olaya bizzat el koyması, kararını beyan ederek anayasayı ve onunla birlikte kimi kurumları, kurumların işleyişini değiştirmesi çok önemlidir. Bu bir anlamda devrimdir. Hele yüzyıllık ısrarlara, dayatmalara karşı darbelere karşı bir irade ortaya koyuluyorsa bu tam manasıyla bir devrimdir. Anayasa tarihimizde, halkın anayasayı doğrudan kendisinin değiştirmesi bir ilktir.

Bu karara herkes saygı duymalıdır. Bu karar herkesin hayatını kolaylaştıracaktır. Değişecek yeni durumdan ‘Hayır’ diyenler de yararlanacaktır elbette. Hiç mi hiç uzak olmayan gelecekte ne kadar isabetli karar verdiğimizi yaşayarak göreceğiz. Türkiye’nin asıl güzergâhı demokrasidir. Millet olarak koyulduğumuz ana yol hukuk ve insan hakları yoludur. Kardeşlik, barış yoludur. Bu yol hepimizindir. Hayır diyenler de yakında bu yolun nimetlerinden yararlanacaklar, belki herkeslerden de çok yararlanacaklardır. Özgürlük ve demokrasinin imkânları onlara da helal olsun. Olur ki, yakın gelecekte yaşadıklarımızla oluşturacağımız ortak bilinç ve kültür, birlikte daha yüksek hedeflere yürümemiz için aracı olur. Biz millet olarak bunun için evet dedik. Birlikte yaşamaya, kardeşliğe, demokrasiye evet dedik.

Kimi hastalıklı, evhamların içten içe kemirdiği ruhlar, tuhaf bir tutumla bütün bu güzellikleri anlayamayabilir, içselleştiremeyebilirler. Ne çare ki, toplum, içinde böyle bir gerçekliği de barındırıyor. Onlar var diye, hatta Canan Arıtman’ın “Çocuklarım için endişe ediyorum” tuhaf beyanındaki gibi kimileri hukuku ve özgürlüğü kendisinden başkası için istemiyor diye, biz yolumuzdan vazgeçecek değiliz. Arıtman ve onun gibiler, gelecek için niçin endişe ederler anlamak mümkün değil. 27 Mayıs’ta, 70 Muhtırasında, 12 Eylül’de darağaçları kurulup ülkenin başbakanı, bakanları, gencecik delikanlılarının idam edilmesinden endişe duymayanlar, o dönemlerin olmayacağı bir Türkiye’den niçin endişe duyarlar? Onların endişe duymaması için terör veya darbe belasından daha kaç canımızın yok olması, kaç ocağın sönmesi gerekir? Acaba daha ne kadar ölsek, ne kadar acı çeksek onlar endişe yerine mutluluk duyacaklar? Darbe düzeni sürdüğü zaman mı Arıtman çocukları için endişe etmeyecekti? Veya değişikliğin hangi maddesi endişe verici? Niçin? Bu konuda vereceğiniz hiçbir cevabınız yoktur.

Bundan böyle akıllı, tutarlı cevap verme imkânları daha çok ortadan kalkacak. Vurarak, öldürerek, korkutarak, ürküterek, sopa göstererek, birilerini göreve çağırarak siyasete vesayet düzenini hâkim kılma diktatörlüğünü yapamayacaksınız. Her olur olmaz şeyde soluğu Anayasa Mahkemesinde alamayacaksınız. Milleti ensesinde darbecilerin dipçiğini hissetmekle yıldıramayacaksınız. Tam tersine darbe yapmayı akıllarının ucundan geçirenler milletin ateşten nefesini enselerinde hissedecekler. Milletin dünyasını yıkmak isteyenlere dünya dar gelecek. Çünkü millet gerçek manada özgürlük ve demokrasi bilincine varmıştır. Referandumda bu bilinç seviyesini açıkça ortaya koymuştur. Bence referandumda sağlanan en önemli yarar işte bu, yani halkın doğrudan kendi iradesi ile anayasaya ve siyaseti biçimlendirmeye müdahale etmesidir. Şimdi bu yolda yüzünü asıl menzile çevirmiştir: Baştan sona yepyeni bir anayasa yapmaya! Bundan böyle bu menzile kilitlenen kazanacak, göz ardı eden kaybedecektir. Millet her halükarda kazanmayı bilir, bilecektir. Kimse yanlış hesap yapmasın. Tüm yanlış hesaplar sandıktan döndü, döner.
 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 273
Bu Ay : 9153
Toplam : 9153

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom