Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Referandum Ne Anlam Taşıyor

Referandumda verilen oylar direkt olarak AKP’ye verilmiş- verilmemiş oylar değildir. Her ne kadar hazırlanmasında ve evet cephesinde AKP diğer cephede meclisteki diğer partiler varsa da olay tümden bu iki taraftan birine taraf olma olayı değildir. Olayı salt böyle sunmak bilinçli olarak hedef saptırmaktır. “Evet” çıkacak oyların tamamı AKP’nin oyları değildir.

Bu referandumun en büyük özelliği mevcut Türkiye Cumhuriyeti’ndeki belli unsurlara yönelik olmasıdır. Bunlar HSYK’ dır, anayasa mahkemesidir, ordudur. İşin diğer kısmındaki memurların toplu sözleşme ve disiplin cezalarına yönelik olanı, emeklilere yapılacak zam oranlarına yönelik olanı, pozitif ayırımcılık kısmı, yurt dışına çıkma ile ilgili olan kısımları için yetersiz görünse de pek bir sorun yoktur. Asıl sorun ilk gruptakilerle dir.

Türkiye’de derin devlet tartışması uzun süredir yapılıyor. Bu, konu olarak bazen gladyo, son dönemlerde ise ergenekon ismi ile tartışılıyor. Burada derin devlet ergenekondur veya gladyodur sonucu çıkarılmamalıdır. Devleti görünürde yönetenlerin değil asıl olarak görünürde olmayan bir gücün siyasileri de devleti de yönettiği artık aşikârdır. Burada farklı yerlerde zaman zaman söylenen “Bu devlet sahipsiz değildir.” cümlesini yeniden düşünmeye başladım. Bu devletin sahibi kimdir? Bu devlete bir tane sahip mi gereklidir?

Bu güne kadar kendini devletin sahibi görmüş ve buna inanmış olanlar vardır. Kendini devletin sahibi görünce asıl tasarruf yetkisinin de kendisinde olduğuna inanmıştır. Kendi anlayışına, inanışına uymayan durumlara müsaade etmemiştir. Uygun görmediği durumları diğer yollarla halledemediğinde son çare darbelerle halletmiştir. Örneğin bu güç halkın islamlaşmasını asla uygun görmemiştir.

Bu güç halkın parasıyla geçindiği halde hiçbir zaman halk dâhil kimseye karşı kendisini sorumlu hissetmemiştir. Yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmemiş hesabını vermemiştir. Kendisini ve sürdürdüğü sistemini garantiye almıştır. Halen yürürlükte olan 12 eylül anayasası bunun apaçık bir örneğidir.

Bu güç devlet içinde dokunulamaz direnç noktaları oluşturmuştur. Orduya girebilirsiniz ama gelebileceğiniz nokta bellidir. Bu noktanın ötesine geçmenize müsaade edilmez ve niçin müsaade edilmediğinin hesabı sorulamaz. Ordu uygun gördüğünde iç tüzük gereği darbe yapma yetki ve görevini kendisine vermiştir. Yüksek yargı (HSYK ve yargıtaydaki kapalı kast sistemi), anayasa mahkemesi bu direnç noktalarıdır. Bu güç yeri geldiğinde bu direnç noktalarını öne sürerek karşı girişimleri etkisiz hale getirmiştir. Parti kapatmada anayasa mahkemesini kullanmış, ergenekon davasında HSYK’yı kullanmıştır.

Bu gücün siyasi saltanatının yanında bir de sosyal-ekonomik saltanatı vardır. Bunların ekonomik gücü genelde bir memur maaşıyla kazanılacak gücün çok üstündedir. Örneğin Economist dergisi 12 eylül darbesinin hava komutanı Tahsin Şahinkaya’nın Ortadoğu’nun en zengin generali haline geldiğini yazıyordu. (Zaman gazetesi 04.09.2010, Ali ÜNAL)

Altı gün sonra yapılacak referandum bu gücün yaptıklarının sorgulamasının önünü açacağı için önemlidir. Bu gücün hukuksuz yapılanmasına dokunmanın önünü açacağı için önemlidir. Halkın parası ile maaşını alan bu gücün halkın ve hukukun üstünde kendisini görmesine dokunacağı için önemlidir. Bu gücün kendisini üstün tutan hukukunu kendisinin yapmasına dokunacağı için önemlidir. Türk siyasi tarihinde belki yüz yılı aşan halktan güç devşirip halkın iradesini hiçe sayan güç geleneğine dokunacağı için önemlidir. Bu devletin sahibinin bu memlekette yaşayan herkes ama herkes olduğu bilincini geliştirmenin önünü açacağı için önemlidir.

Bu referandum bazı örneklerini saydığım sorunları çözmeye yeterli değildir fakat çözüm kapısını aralayacak tarihi bir dönüm noktası olduğu için önemlidir.

Bu referandumda evet demek AKP’ye evet demek değildir. AKP yarın ANAP’laşabilir. Bu referandumun açacağı çığır yarının AKP’sinin işine de gelmeyebilir.

Bunu bir akide konusu olarak görmek değil halkın karşı karşıya olduğu bu sorun için sunulan iki durumdan birini tercih etmek olarak görmelidir. Bu olayı bu halka faydalı olmanın bir şekli olarak görmelidir.

Bu tarihi olayda halkın maslahatı tercih edilerek evet denmelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 296
Bu Ay : 814
Toplam : 814

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom