Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Emeği Küçümsemek insanı küçümsemektir

Dünyadaki en kolay ve en çirkin şey, herhalde başkasının emeğini küçümsemektir.

Hem başkalarının emeğini, hem başkalarının düşünce ve çizgilerini küçümsemek, küçümsenenden hiçbir şey alıp götürmez ama küçümseyeni garip bir hastalığa iter. Bu hastalık iş yapma azmi olanları da perişan eder. Kaybeden, yalnızca ‘küçümseme’ hastalığına kapılan olmaz, bütün bir toplum kaybeder. Zira bir şekilde, küçümseyici ifadeler, gayret eden insanın kulağına gider ve azmi yok olur.

Diğer taraftan, ortada bir mücadele ve karşı taraf söz konusu ise, karşı tarafı küçümseyerek bakmak da, bu hastalığa tutulanlara epey kilometre kaybettirir.

Emeği küçümsemek, başkalarının gayretlerini istihza ile karışık ifadeler kullanarak “onun yaptığı da iş mi” demek, öyle sanıyorum ki; Sadî-i Şirazi’nin söylediği ‘Sevgisiz bakılınca Yusuf bile çirkindir.’ Güzel sözüyle açıklanabilir. Öyle ya sevgisiz bakınca insan neyi güzel görebilir ki... Sevgisizlik kişiye hangi iyi hasleti kazandırabilir ki...

Elbette uğraş veren insanlar, başkaları bu uğraşlarını takdir etsinler diye gayret etmemelidirler, etmezler de ancak ortada bir emek varsa, bir başkasının işi de, o emeğe istihza ile yaklaşmak olmamalıdır. Her sözün bir külfet, her külfetin bir hesap getireceğini unutmamalıdır insanlar. Hele sürekli olarak başkalarının emeklerine saygı duymamayı ilke edinmiş gibi laflayanlar, bir gün Sadî-i Şirazî’nin şu benzetmesini alınlarının ortasına yiyebilirler: “Arkadaşım sordu:’Şu rengârenk ipekli kumaşın içindeki adamı nasıl görüyorsun?’ Altın suyuyla yazılan bir yazıya benziyor, dedim.” Evet, bazı şahıslar kendilerini altın suyu, küçümsenen emek sahibini bakır suyu şeklinde görebilirler. Bilinmelidir ki, bu bir hastalıktır.

Başkalarının emeklerini küçümseyenler, rengârenk giysiler içinde ama altın suyu ile yazılmış çirkin bir yazı gibi değersizleşme bunalımına düşmekten kendilerini kurtaramazlar. Şahit olduğumuz manzaranın içindeki kimi siluetler bu manada, yarınları için ve hesap günleri için doğru bir azık toplamadıklarını görmelidirler. “Ben yoksam o resmin içinde/ Ressamın mahareti bile eksik kalır./Ben varsam eğer her şey güzeldir” hastalığını terk etmenin zamanı hiç gelmeyecek mi?

Küçümseme hastalığı ruha yerleşti mi bir kere, doğru şeyler yapmaya da fırsat kalmayacak demektir. Karşıdaki, varsayalım yanlış bir icraat içinde olsa da, küçümseyenden hep önde olacaktır. Zira herkese ortaya koyduğu emeğin karşılığı verilir. Çalışmayı denemek yerine, çalışanı hor görmek asla kişiye değer kazandırmaz.

Tarih boyunca insanı en fazla yiyip bitiren bu maraz karşısında, kişi titreyip, ne yaptığı konusunda, kendisini sorgulamalıdır. Dışarıdan bakılınca, altın suyu ile yazılmış olduğu için güzel görünen ama konuştuklarının ardından ve huyu ortaya çıktıktan sonra, altın suyu ile yazılmış çirkin bir yazı olduğu ortaya çıkan bir konuma gelinmemelidir.

Ülkemiz açısından çokça kayıp vakitlere neden olmuşlardır altın suyu ile yazılmış çirkin yazılar... Yaldızına kanılmış başköşeye konmuşlar, sonradan fark edilmiş çirkinlikleri, fırça kar etmez resme dönmüşler ama duvardan kazınmaları mümkün olmamış.

Yarınlar için projeler üretmek amacıyla çaba göstermek yerine, başkalarını karalamakla, küçümsemekle, hor görmekle vakit geçirirsek daha çok vakitlerimiz kaybolacak demektir. Çare arayabilecek insanları küçümsedikçe durum değişmeyecektir.

Önümüzdeki en büyük engellerden birisi bence bu, yani emeğe saygı duymayı öğrenememektir. Bu engel ortada durdukça, şu ya da bu ideolojinin ülkeye hâkim olması sonucu asla değiştirmez. Zira her zaman çaresizliğin sebebi ideolojiler değildir. Güzel yönleri ortaya çıkarılmayan “insan” hak dinin egemenliği altında bile doğru şeylere ulaşamaz.

Bu söylediklerim, düşündüklerimin hepsi değil elbette. Ancak şimdilik, hem kendi nefsime, hem okuyanlara; özellikle emeği, başkalarının yaptıklarını küçümseme eğiliminde olan herkese ‘Altın suyu ile yazılmış çirkin bir yazı olmayın.’ hatırlatmasını yapmakla yetinmek istiyorum.

Emeği küçümsemek insanı küçümsemektir. Ve ötekini küçümsediğini sanan aslında kendisini küçümsemiş olur. Küçümseyen yol alamaz, aldığını sanıp aldanır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 748
Bu Ay : 2277
Toplam : 2277

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom