Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Kur'an'sız Kadir Gecesi olur mu?

Kadir gecesi olduğu inancı ve beklentisiyle bu gece bütün müminler Allah’a daha bir huşu ile yönelecekler. Rabbimiz bu yönelişi elbette boş çıkarmayacaktır.

Bin aydan hayırlı olan bu kutlu gece, Resulullah Efendimiz’in işaret ettiği gibi Ramazanın son on günü aranmaktadır. Sünnet-i seniye, müminlerin bilincini arayışa teşfik etmektedir. Cin Suresinin 14. Ayetinden yola çıkarak, araştırıcılığın müminliği belirleyen ana karakter olduğu söylenebilir.

Bilgiyi, imanı, dini, dünyayı, hayırları aramak bizim şiarımız olmalıdır. Arayış insan zihnini atıl, taklitçi, şabloncu, basmakalıp olmaktan çıkarır. Şu gerçek açıkça ifade edilebilir: Arama ibadetini durdurduğumuz için Rabbimizin lütfu kereminden yeteri ölçüde yararlanamamışızdır. Bu konuyu ayrıca ele almak lazım. Kadir gecesini aramak işte böyle hayati bir gerekliliği harekete geçirmenin çok güçlü sembolik anlamını ihtiva eder. Arama sonunda ne bulunacak? Burası da ayrı bir konu. Herkesin bulduğu kendine. Ama herşeyden evvel, benliğimiz, şuurumuz, samimiyetimiz diri kalacak. Kalbimizi, aşkımızı, ruhumuzu, aklımızı yitirmeyeceğiz. Hayat bulacağız. Anlam bulacağız. Kendimizi bulacağız. Çünkü o gecede Kur’an’ı bulacağız.

Kadir gecesini bin aydan hayırlı kılan sebep, ayetin açıkça ifade ettiği gibi, o gecede Kur’an’ın inzal olmasıdır. Kur’an bizimle ilgili olarak Allah’ın ilmini içerir. O mutlak hakikattir. Allah mutlak varlıktır. Yerin, göğün, ikisi arasındaki herşeyin, herkesin Rabbidir. Buranın ve oranın, dünün, bugünün, geleceğin yegane, tartışmasız sahibidir. Mülk O’nundur. O, mutlak gören, işiten, bilen, bağışlayan, merhamet eden, intikam alan, nimet verendir. Anlam O’dur. Amaç O, menzil O. O’ndan ayrı düşmek, O’ndan gafil olmak anlamsızlığın karanlığında olmak demektir. Anlam O’na inanmak, O’na yönelmektir.

Ey Rabbimiz,

Sen olmasaydın biz var olmazdık. Anlam olmazdı sen olmasaydın. Sen olmasaydın bizim ne değerimiz, ne değerlendirmemiz olabilirdi. Gönderdiğin kitapla değer bulduk. Değerlendirme yapabiliyoruz. Yolumuz ayet ayet ışıyor. Kalbimiz yolsuzluğun, yönsüzlüğün açmazında şaşırıp kalmıyor.

Kadir gecesi nedir? Kadir gecesi, bize Kur’an’ın indirildiği gecedir. Basit bir hakikat değildir bu. Kur’an’la şereflendiğimiz, onu okuyup anladığımız, anlamaya başladığımız gecedir. Şimdi geleneksel törenleri, maneviyat temrinlerini bir kenara koyarak kendimize soralım öyleyse: Kur’andan habersiz yaşayan insanın gerçek manada kadir gecesi olabilir mi? Bu insan gerçek manada Allah’a, kendisine, hakikate yönelebilir mi? Özetle gündelik heyulanın boğuntusundan kendimizi sıyırıp Kur’an’a ciddi manada döndüğümüz gün, işte o gün bizim kadir gecemizdir. İşte o gün hakiki manada aklımızın, benliğimizin, ruhumuzun aydınlandığı gündür. Bu aydınlığa ne çok ihtiyacımız var. Öyleyse bu yüce kitaptan, hayatımızın hiç bir evresinde ayrı düşmemeliyiz. Dönüp dönüp, defeaten okumalıyız. Çünkü gerçek ve yegâne hakikat Allah’ın ilmi ve bize gönderdikleridir. Kitabı anlamaya ve yaşamaya çaba göstermek mümin olmanın temel gereğidir. Biz kitaplara inanırız. İnanmak hayatın ve varlığın istinat noktalarını belirler.

Bütün bunların ve daha fazlasının bilincine varmış olarak, bütün müslümanların, hatta bütün insanların kadir gecesi kutlu olsun. Aslında o geceye ermek bizi kutlu kılacaktır.

Not: Yazarları arasında bulunduğum, aylık AyVakti dergisinin değerli yayın yönetmeni Şeref Akbaba Ağabeyimizin, muhterem babalarının hakkın rahmetine kavuştuğunu teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Merhuma rahmet, geride kalanlara hayırlı bir ömür diliyorum.

 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1026
Bu Ay : 4824
Toplam : 4824

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom