Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Özgürlük onları fena çarpacak

Referandumda evet çıkması durumunda demokratikleşme yönünde önemli kazanımlar elde edilecek. Kazanım herşeyden evvel anlayışların değişmesinde olacak. Doğrudan halkın verdiği kararla anlayışların değişmesi, 26 madde ile sağlanacak iyileşmelerden çok önemlidir. Çünkü önemli olan Türkiye’nin anlayışının değişmesidir. Bunu sağlamak sanıldığı gibi kolay değildir. Referandum sonucu bu bakımdan çok önemlidir. Çünkü yeni anlayış, yeni bir anayasanın yapılması önündeki engelleri neredeyse bütünüyle ortadan kaldıracaktır.

Referandum sonucu Türkiye’de siyasal, kültürel, sosyal düzlemi de değiştirecektir. Bu düzlemi belirleyen veya bu düzlemde var olan unsurlar, kendi doğalarına daha uygun bir işleyişe kavuşacaktır. Başta millet iradesinin tecelli etmesini engelleyen misyonları ile malum seçkinci elitler ile CHP’nin ayrıcalığına son verilecektir. Bilindiği gibi CHP kurulduğu günden bu zamana kadar başta askerler olmak üzere, her zaman devlet iktidarını kendi doğal haklarıymış gibi ellerinde bulunduran yargıdaki örgütlenmelere sırtını dayayarak siyaset yaptı. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler CHP’yi bu destekten yoksun bıraktı. O sebeple ister istemez kendini halkın içinde buldu. Bu parti şimdi halkın kucağında ve eli mahkum olarak son derece sıkışmış durumda. Halkla ilişkilerde ne kadar başarısız oldukları hergün trajikomik örneklerle ortaya çıkıyor. Bu ilişkinin ucuz, çocuk kandırma cinsinden palyatif söylemlerle, yalanla dolanla, herkese şirin gözükmek gibi basit, çelişkili propagandalarla sürdürülemediği ayan beyan ortada.

Müthiş bir sıkışıklık yaşıyorlar. Değişen yeni Türkiye’ye uygun bir dil ve siyaset geliştiremiyorlar. Tablo, 13 Eylül’de daha da netleşecek. Netleşen tablo CHP’yi ve peşinden giden diğer partileri ya normalleştirecek ya da tasfiye edecek. Perde kapanmadan ve iş işten geçmeden kendilerini yeni durumlara, yeni şoklara hazırlarlarsa iyi olur. Çünkü Türkiye normalleşiyor. Normalleşen Türkiye koşullarında anormal siyaset yapmanın imkanı ortadan kalkacak.

Hır çıkarmakla, gerilim üretmekle, oyunbozanlık yapmakla, korunmacılıkla siyaset yapılamıyacak günler yaklaşıyor. Elbette onların kısa sürede huylarını değiştirmeleri sanıldığı gibi kolay olmayacak. Özgürlük onları fena çarpacak. Gelişen toplum içinde geri kalmış bir zihinle var olmak kolay değildir. CHP’yi ve muhalefetin diğer partilerini böyle zor günler bekliyor.

Az önce ‘oyunbozan’ tabirini kullandım. CHP’nin siyaseti oyunbozan, şımarık, mızmız çocukların tutumuna çok benziyor. Çocukluk günlerinizi hatırlayın. Top oynanacaktır. Mahallede bir çocuğun topu vardır. Muhtemelen o çocuğun zengin bir ailesi vardır. Çocuk her istediğini yaptıran, elde eden korumacı bir karaktere sahiptir. Oyun başlar. Ne ki çocuk aynı korumacılığı oyun esnasında da sürdürmek ister. Diyelim ki, çocuk kaleyi bulmayan bir şut atmıştır. Ardından ‘gol’ diye sevinç çığlığı atar. Hayır goldü değildi tartışması yaparsınız. Tam o esnada topunu alıp oyundan çıkmaya yeltenir. Mantık adeta “Top benimse benim isteklerime uyacaksınız” şeklinde gelişir. Lâ havle vela kuvvet! Siz de oyun aşkına bu şantaja boyun bükersiniz. İşte CHP’nin durumu bu çocuğun durumuna benziyor. Şu anda topu, oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi. Üstelik her halükârda korunduğu dönem de bitti. Yani? Yanisi şu: Artık CHP için, “Nasıl olsa ben devlet partisiyim. Benim onayım dışında bir gelişme olamaz. Ben istediğim yerde ve anda oyunu bozarım. Ben kimseyi idare edemem. Ama herkes beni idare etmek zorundadır” dönemi bitiyor. Yani CHP demokratik düzlem içinde siyaset yapmak istiyorsa artık uzlaşmak, öneriler, adam gibi eleştiriler getirmek, geliştirmek zorunda kalacak. Bu anlayış diğer partilere de hakim olacak.

Toplumun gelişen algı ve değerlendirme biçimi herkesi normal davranmaya, işin oluruna bakmaya zorlayacak. İşleri güçleri olmazları zorlamak olanlar için çetin bir dönem başlıyor. İnsana dayanan, özgür düşünceye, gerçek hukuka saygılı siyaset onlar için kolay olmayacak. Ama o ölçüde Türkiye için hayırlı bir dönem başlıyor. Anlayışlarla beraber siyaset tarzının da değişecek olması sizce de en büyük kazanım değil mi?

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 89
Bu Ay : 7726
Toplam : 7726

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom