Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Yoksa onlara zillet mi yakışıyor?

Gün geçtikçe daha da hareketlenen referandum arenasına bakıldığında, Türkiye’nin siyasi aklının ne kadar geri kaldığını gözlemliyoruz. Burada kastettiğimiz siyasi akıl, hiç kuşkusuz siyasi parti ve kurumların sahip oldukları, yaygınlaştırmak istedikleri değerlendirme biçimidir. Bu belirlemeyi yapmamız, halkımızı gerilikten ayrı tutmamız sebebi iledir. Yine görülen o ki, gelişmeleri değerlendirme tarzı bakımından sağduyu, siyasi aktörlerden oldukça ileridedir. Siyasi kadroların, halkın anlayış ve davranış seviyesine çıkmak gibi mutlaka çözülmesi gereken acil bir problemi vardır. En azından bir asırdır kesintisiz yaşanan olumsuzluklara rağmen, milletin feraset ve sağduyusunu yitirmemesi takdire şayan bir hususiyettir.

Evet toplum Türkiye’de her türlü siyasi kurum ve kuramların üstünde, ilerisinde değerlere sahiptir ve sistemi kaçınılmaz olarak değişime zorlamaktadır. Millet olarak yaşadıklarımız, kitlelerin akıl ve ruh sağlığını bozacak cinstendi. Yer yer delilik aşamasında travmaların yaşandığı oldu. Onların tekrarlanan etkisi hayata normal davranışlarmış gibi girdi. Yani anormal durumları normalmiş gibi yaşama deliliği kanıksanır bir durum oldu.

Darbeler bir toplumun sağlıksız olduğunu göstermek için yeterli sebeptir. Kaç darbe yaşadık sayısı belli değil. Eline güç geçiren kendini kral sanma hezeyanıyla ya darbe yaptı ya da darbe planları. Fırsat bulunsaydı bu planlar uygulanacak, yediği balyozla milletin canı yine fena yanacaktı. O bütün darbelerin kanlı hatıraları çoğumuzun hafızasında hâlâ canlılığını sürdürüyor. Her birimizin acı hatıraları vardır. Millet bu yüzden sivilleşemedi. Sivilleşemediğimiz, kendi özgür irademize sahip çıkamadığımız, özgürlük ve demokrasi bilinci geliştiremediğimiz için darbeler oldu.

Silahların önüne, özgürlük bilincinden aşılması güç bir set çekemedik. Hukuk adalete değil, faili meçhullerin gizli kahramanlarına hizmet eder oldu. Kontrolsüz ve halkına düşman güç, hayatımızın her alanında kuduz köpek gibi geziyor, saldıracağı bir düşünce, bir söz, bir etkinlik, bir kitap, bir yazı arıyordu. Bunun adı deliliktir. Biz bu delilikleri çok net takip edilecek kronikle 1876’dan beri yaşıyoruz. Normallik nedir bilemedik. Cumhuriyet döneminde aynı kötü ahlak sürdürüldü.

Darbecilik geleneği, halkını düşman bilen rejimlerin ölümcül pis hastalığıdır. Bizi darbeler geri bıraktı. Darbeler engelledi. Darbeler yüzünden insanımız aklen, ruhen gelişemedi. Yatırım yapamadık. Evhamlı, kişiliksiz, korkak, ürkek tipler olduk. Nasıl olmazsın; bir yerde, mesela bir çay ocağında veya bir kitabevinde iyi niyetle yaptığınız dost hasbıhalinden sonra tutuklanabilir, karanlığa açılan kapılardan faili meçhul bir yolculuğa çıkabilirdiniz.

Darbelerle Türkiye yarınlarını kemirdi, hayallerini, aşkını yok etti. Kendi kafasına kurşun sıktı. Darbelerle kurulan düzenin hukuku da, siyaseti de, sanatı da, ekonomisi de kendine göre oldu. Yobaz, yoksul ve banal. O nedenle özgür ve kendine güvenen siyasi akıl gelişemedi. Entelektüellerimiz gereken sivil çıkışları yapamadılar. Partilerimiz sivil arayışlarla halkımızı huzura kavuşturma sorumluluğunu ifa etmek yerine, darbecilerin buyruklarına göre hareket edip koltuklarından olmama yolunu seçtiler. Buna da siyeset dediler.

İşte şimdi çok önemli bir kararın arefesindeyiz. Yediği bütün darbelere rağmen halkımız sağduyusunu elden bırakmayarak karar verecek. Darbesiz bir Türkiye’ye “Evet” diyecek. Daha sağlıklı bir topluma “Evet” diyecek. İyi de, halkın sorunlarını çözmek en azından bunun arayışı içinde olmak durumunda olan kimi partiler, nasıl olur da bu düzenlemeye karşı çıkarlar? Hayret bir şekilde deliliğe övgü yapıyor, darbeleri alkışlıyor, cellatlarımıza gülümsüyor, adeta onları aklamanın gayretini gösteriyorlar. Darbecilerle, teröristlerle aynı dili kullanıyor, birbirine göz kırpıyorlar. Siz burada sağlıklı işleyen siyasi, entelektüel bir akıl görüyor musunuz?

Yoksa onlara özgürlük korku mu veriyor? Demokrasi geniş mi geliyor. Onurlu yaşamayı kaldıramıyorlar mı, kaldıramazlar mı? Yoksa onlara zillet mi yakışıyor?
                  Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 45
Bu Ay : 780
Toplam : 780

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom