Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Yerle yeksan olacaksınız

İçlerindeki kuşku çetelerini dağıtamıyorlar. Kafalarının içi evhamlarla dolup taşmaktadır. Güvensizlik, insanımıza inanmama ruhlarının karakteri olmuş. Sahici ve samimi manada ne duruşları, ne düşünceleri var. Her bir iyi şeyin ardında bir kötlük aramaları, şeytani kuşatma içinde körelmiş benliklerinin karanlık yansımasından başkası değil.

Millet ile birlikte, millete ait olarak var olamıyorlar. Milleti kaldıramıyorlar. Milleti içlerine sindiremiyorlar. İşleri güçleri kafa karıştırmak. Bildikleri en iyi şey bu. Karışıklık onların iç dünyalarının değişmez gerçeği. İlla bir aykırılık, illa bir uyumsuzluk, huzursuzluk yaratmak zorundalar. İyilik onları hasta ediyor. Ülkeme ait bütün güzel gelişmeler onları çıldırtıyor, deliye döndürüyor.

Ne kadar marjinal olurlarsa olsunlar milli varlığın bir ortak alan esasına dayandığını, o alanın aykırılıklardan çok benzerliklere dayandığını ne anlıyor ne kabul ediyorlar. Anlamasın, kabul etmesinler. Millet sağduyusu ile ne yaptığını, nereye yöneldiğini çok iyi biliyor. Millet aydın geçinenlerden çok önde, çok hoşgörülü, akıllı ve sabırlı. Bunlar ise katı, bağnaz.

Sorsanız özgürlükçü olduklarını söyleyecekler. Kendilerine özgürlükçüler. Kendi sorumsuz davranışlarına milleti ortak ve alet etmek için açık tartışmayı bile kaldıramıyorlar. Buna katlanamıyorlar. Uygulamalarında benim diyen diktatörlere taş çıkartırlar. İşleri güçleri şiddet, baskı. İşte şimdi de kendileri gibi tercihte bulunmayanları uşaklıkla, döneklikle suçluyorlar. Döneklikse döneklik! Biz sizlerin feodal tahakkümünüzü omuzlarımızda taşımak zorunda değiliz. Önümüzde açık duran meselede çarpıtmalarınıza ortak olmak, palavralarınıza alkış tutmak zorunda değiliz. Siz kendinizi mahallenin kabadayısı, ali kıran baş keseni mi sanıyorsunuz?

Korkutarak, yıldırarak, suçlayarak bir sonuç elde edemeyeceksiniz. Değişikliğe neden “hayır” dediğinizi bile doğru dürüst anlatamıyor, izah edemiyorsunuz. Şimdiye kadar sözde milliyetçilik, demokrasi adına yalan beyanlarla geminizi yürüttünüz. Güya 12 Eylül’lerde işgence görmüştünüz. Evet gördünüz. Güya bir daha 12 Eylül’ler olmasındı. Evet olmasın. İşte şimdi gerçek ve net bir yol ayrımına geldik. Darbelerden, baskıdan, vesayetten, adam yerine konulmamaktan, işkenceden yana mı yoksa daha fazla demokrasiden, sivilleşmeden, milletten yana mıyız? İşte şimdi gün ortaya çıkacak. Akla kara, samimi olanla olmayan belli olacak!

Millet iradesini seçen ve darbelere karşı olanları hainlikle, döneklikle suçlayarak bizden zillete, onursuzluğa, kanunsuzluğa boyun bükmemizi bekliyorsunuz. Dün bu platformda bir arkadaşımız ‘efendilik ve kölelik’ üzerine tahlil yapıyordu. Bu yaptığınız hangi efendiliğe, köleliğe sığar acaba? Her ne ise, bu şeref sizin olsun. Evet döneklikse döneklik!. Biz sağcısı, solcusu, ülkücüsü, İslâmcısı, liberalleri hasılı bütün bir millet olarak, darbelerden demokrasiye doğru dönüyoruz. Biz zilleti bırakıp izzeti seçiyoruz. Üstünlerin hukukuna destek vermekten hukukun üstünlüğünü tercihe dönüyoruz. İşkencelerden huzura, düşmanlıktan kardeşliğe dönüyoruz. Biz milletiz, millete dönüyoruz. Bu ne güzel dönüş, de güzel dönekliktir.

Sözüm ona adaletten, barıştan demokrasiden yana olduğunu söyleyen benliği hastalıklı bir diğer grup da, başka bir yerde milleti tehdit ediyor. Terörle kol kola şiddet kullanıyor. Referandumu boykot edeceğini söylüyor. Şantaj politikalarının, tehditlerinin bir işe yaramayacağını anladılar. “Hayır” propagandası yapamıyorlar. Çünkü anlatacakları hiç bir şey yok. Laf ebeliğiyle vatandaşı yönlendiremeyeceklerini biliyorlar. Anlatacaklarının vatandaşta hiç bir inandırıcılığı olmayacağının ayrımındalar. Vatandaş sandığa gittiğinde korkunç bir “evet” patlaması olacağı ve bu patlamanın onları yok edeceğini biliyorlar. En iyisi kendilerine yakışan hoşgörülü, özgürlükçü bir tutum takınarak(!) sandıkları boykot etmek. İnsanların sandığa gitmesini engellemek. Sıkışıp kaldılar. Ama insanımız artık bunlardan illallah etti. Sandığa gidilecek ve kahır bir ekseriyetle oylar “evet” yönünde olacak. Bunların kuvvetli işaretleri var. Sadece işaret değil, yurdun her yanında sivil toplum örgütleri birbiri ardınca tercihlerini bu yönde izhar ediyorlar. Onlar ise sinir krizleri geçiriyor. Yine o kendilerine özgü özgürlükçü tutumları ile(!) bu beyanları verenleri kınıyor, Ak Parti ile görüşme yaptıklarını söylüyorlar. Ne var bunda? Seninle görüştükleri, seni destekledikleri zaman iyiydi de şimdi mi kötü oldular?

Milletin verdiği imkânı BDP kullanamadı, heder etti. Efelenerek, tehditler savurarak, özgür iradeyi yıldırarak, korkutarak, kuşatarak sonuç alacaklarını sandılar. Faşist, zorba yöntemlerde birleşiyorlar. Hayır cephesinin şu ya da bu tonda bu tarz eğilimleri var. Bunların darbe anayasasını desteklemeleri, aynı zamanda ruhsal özelliklerinden kaynaklanıyor. Ne yapsanız boş! Milli iradeyi engelleyemeyeceksiniz. Dev dalgalar halinde sandıkta kabaracak milli irade hepinizi yerle yeksan edecektir. Millet sizden kurtulacaktır. Referandumdan sonra kendi içinizde de huzur bulamayacaksınız. O zaman ne mi olacak? Yeyin birbirinizi! 

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 1021
Bu Ay : 7105
Toplam : 7105

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom