Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Çeyrek asırlık dostluk anısına evet diyelim mi?

Bu gün kırk yaşlarını geçmiş bir çok insanın çok iyi bildiği şehrin sırlarını koynumuzda sakladığımız günlerine anısına yazabileceğimiz bir çok hatıramız vardır. Şehir tutkun bir aşkın kollarında kıvranırken değişimin bizi mecbur ettiği açmazların eşiğinde yaşamaya devam etmek durumundayız. Bir dönemin ve çağın gerekleri vardı: bu günkü değerlerimizi yargılayıp asıyorduk.
O dönemin zenginliğini fakir gözlerimizle derdest edip tok görünen gururumuzun ve köylülüğümüzün arkasına düşmüş bilge olmayan bir hayata kendimizi mecbur etmişlerdendik. Kendimize idealler yaratmak için asiliğin kollarına uzanırdık .

Tek tipleşen yaşama ve okuma alışkanlıklarımız , vizyonumuzu köreltip varoşların kültürel algılarıyla hayata direnmemizi sağlıyordu. Bu şekildeki hayata bakışı bir kaç kişinin düşünce dinamikleriyle bütünleştiriyorduk.

Ehlileşmeyen gençliği lümpenleşen dinamiklerden uzak tutmak, ehilleştirmek veya militarize etmek güdümüyle yola çıkılan toplumsal reaksiyonların ateşini tutuşturan kültürel bir dönüşümün kıvılcımlarıyla yürüyorduk. Dini , seküler ve ideolojik temelli mistisizim anlayışları sokakları yağmur sularında önce temizliyordu. Bu gün o düşünce ve ideolojiler esvap değiştirip yeni model ve açılımlar kazanmış görünüyor.

Bir dönemin asi militan gençleri ülkenin kaderini belirleyen siyasi ve ekonomik insiyatif kazanmış durumdalar. Dünyanın globalleşen değerlerine göre reaksiyon gösteren topluma liderlik ediyorlar. Bir dönemin emekçilerine sahip çıkmak adına sivil dinamiklerin süzgeciyle süzülüp kaypaklaşanlar: demokratik platformlara tutunmaya çalışıyorlar.

Bir simidi paylaşarak okul koridorlarına sızan resmi ideoloji dışındaki aykırı düşüncelerin girdapından ezilmişliğin cübbesinde kurtulmak adına dava arkadaşlığı ve kadim bir dostluğun temelini atan gençlik oluşmuştu. Bu şehirlerin serüvenleriyle işlenmiş bir haylazlık gibi bireysel biyografimizi elbisemizin en iç cebine saklamışız.Yeni bir düzlemin eşiğinde bekleyen yeryüzü savaşcılarının tamtamlarına kulak kesilmiş neferleri temsil eden siyasi ve ekonomik bir hokkabazlığın unsurlarını oluşturmak adına yeni argümanlar yaratmak hevesiyle sahnenin dekorunda yer almaya odaklanmışız. En eski ve sevimli hatırları bazen hatırlayıp gülümseyen yaşlı bir emeklinin vergi iadesiyle kursaklarını dolduran masum torun muzipliğiyle maziye bakıyoruz.

En gelişmiş entellektüel saygınlık yakalama yolunda duraksamıyoruz. Bu gün değerlerini tanımlayan sosyal projeleri: globalleşen ekonomik ve sosyal dinamiklere tutunduran toplumun felsefi zekasını yüklenmiş kişileriz.

Bir zamanlar evrensel dinamikleri bekar odalarının sağır duvarıyla akşamın ışıklarına teslim eden kervanın öncüleri kimlerdi?

Hayat damarlarımızın çeyrek asırlık değişimine bulanmış sularını arıtarak geçiren toplumun ezilmişliğini protokola taşıyan bir özlemin zaferi olarak devam edecektir. Yıllarca birikmiş öfkelerini ayak altı eden dostluklara geri dönmek adına bir dönüşümün oylanması yapılmaktadır.
Bu gün güneş her zamanki sevgisiyle doğuyor. Her insanın söylemesi gereken çok sözü vardır. Topluma hizmet eden bir dönemin kenar mahalle delikanlıları bu gün topluma yön veren ekonomik ve sosyal dengelerin kilit siyasetçileri ve teknokratları olmuşlarsa bu eleştirlecek bir durum değildir. Bu saygıyla karşılanması gereken ve toplumsal olarak hazmedilen bir değişimin sonucudur.

Bu günün değerleri geçmişin külleriyle yoğrulmuştur.

Unutmak tarihin dokusunda var olmayan bir özelliktir. Her şehir kendi cübbesini değiştirme zamanını beklemek zorundadır. Her ülke dinamiklerini toplumun incelen eskiyen değerlerinden almak zorundadır.

Medeniyetlerin kimyası her zaman geleceğimize maya katacaktır. Bizler bir dönemin sözüyle özüyle topluma ve sosyal kültürel köklerine renk katmış reaksiyoner gençleriydik. Bu gün globelleşen dünyanın konjüktürel şartlarını yoğuruyoruz.

O dönemin tohumlarıyla ilkel anlayışlardan uzaklaşan ve daha çağdaş ve evrensel değerlere yakın dinamik ve saygın bir türkiye oluşmuştur. Bu azımsanmayacak ve küçünsenmeyecek bireysel gelişimin ve değişimin kültürel ve sanatsal değerleri olarak doğudan batıya ve batıdan doğuya entellektüel değerlerin etkileşimiyle gerçekleşmiştir.

Bu gün şehirlerin sırlarını ifşa etme zamanıdır.

Suskun dudakların küllenen sırlarını şehrin sokaklarına bırakma zamanı gelmiştir.
Başbakanını idam eden bir ülke gerçeği tarihin en kara sayfalarıyla varlığını her zaman korumaktadır. Oligarşik yapılanmaların devlet kurumlarına bir kast sistemi gibi yerleştiği günler artık tarihcilerin ve sosyologların araştırma konusu olmalıdır.Darbeci düşüncelerin türkiye tarihinin müzelerine kaldırılma günü gelmiştir.

12 eylül geçmiş bütün bilinen ve bilinmeyen günahlarımızla ve suçlarımızla hesaplaşma zamanıdır .Evrensel hukuka geçiş için önemli bir aşama olacaktır. Toplumun çelikleşen gelenekçi ve darbeci anlayışlarına direnen çok az bir kısmı kalmıştır. 12 eylül sadece bir referandum oylaması değil islam dünyasındaki gerçek bir değişimin ve demokrasinin ilk adımını oluşturacaktır. Bu islam dünyaının rönasansının ve reformunun başalangıç günü olacaktır.
Evet diyen %60-65 bir türkiye avrupa birliğinin kapılarını her zaman zorlayacak bir toplumsal standardı yakalamış olacaktır. Aynı zamanda islam ülkelerine liderlik eden bir bağımsızlık abidesine dönüşecektir. Bu tahmin çok uzak bir ihtimal değildir.

Çeyrek asırlık dostluk hatırına hür ve özgür olarak evet diyen bir türkiye bu referandum paketinin bütün olumsuzluklarına ve eksikliklerine rağmen hukukun üstünlüğünü güçlülerin hukukuna üstün kılacaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 783
Bu Ay : 7929
Toplam : 7929

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom